Z tego artykułu dowiesz się:

Zobacz 10 najczęściej leasingowanych aut dostawczych w Polsce. Dwóch potentatów, a potem długo, długo nic.

Serwis fmleasing.pl na bazie informacji CEP (CePIK) stworzył listę 10 najczęściej leasingowanych aut dostawczych. Zainteresowaliśmy się nim bo bez wątpienia wnioski są interesujące. Dane potwierdziliśmy z raportami Polskiego Związku Motoryzacji.

Najlepsze auto dostawcze

Jakie jest najlepsze auto dostawcze? Wybierając auto do firmy ważne są całkowicie inne elementy niż w przypadku podejmowania decyzji o aucie osobowym. I tak dla przedsiębiorców najważniejsze jest to by samochód był praktyczny. Właściciele firm, którzy decydują się na samochód dostawczy zwracają też uwagę na to ile jest dostępnych wersji nadwozia, a także jak duża jest możliwość zabudowania przestrzeni ładunkowej, również biorąc pod uwagę indywidualne preferencje przedsiębiorcy. Co ważne, cena zakupu nie jest tak istotna. Znacznie ważniejszy staje się parametr TCO (total cost of ownership), czyli całkowity koszt posiadania. Chodzi tu o łączny koszt eksploatacji, czyli serwisów, paliwa, a także wartość pojazdu przy odsprzedaży. Od kilku miesięcy szczególnie istotna staje się dostępność modelu i termin dostawy. Zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na konkretny model tylko dlatego, że jest on osiągalny „tu i teraz”.

>>> Leasing po nowemu. Nie trzeba będzie nawet umowy

Najpopularniejsze auta dostawcze

W przypadku aut dostawczych prym wiodą marki stawiające na praktyczność. Tutaj nie ma mowy o super wyglądzie, ciekawych bajerach i unikalnych elementach wyposażenia. Mówiąc najprościej, auto dostawcze ma jeździć i spełniać dobrze swoje zadania w firmie. W związku z tym im bardziej popularny model, tym więcej zwolenników wśród przedsiębiorców znajduje. Przede wszystkim dlatego, że obsługa samochodu jest tańsza choćby za sprawą dużej dostępności części zamiennych, a także sporych możliwości aranżacji przestrzeni ładunkowej. W przypadku oryginalnych marek, nawet proste naprawy mogą spowodować, że trzeba będzie czekać  bardzo długo na części, a to powoduje przestój w firmie.

10 najczęściej leasingowanych samochodów dostawczych (sierpień 2022)

Które samochody są więc najczęściej leasingowanymi dostawczakami? Jak można się domyślać prym wiodą tutaj dwie marki. Za nimi długo, długo nic. Ranking uwzględnia rejestrację samochodów od stycznia do końca sierpnia 2022 roku.

  1. Renault Master
  2. Iveco Daily
  3. Mercedes-Benz Sprinter
  4. Ford Transit
  5. Fort Transit Custom
  6. Opel Movano
  7. Fiat Ducato
  8. Toyota Proace City
  9. Volkswagen Crafter
  10. Peugeot Boxer

Liderami są Renault i Iveco. Dwie marki są na tyle silne na rynku, że leasinguje się ich tyle, co osiem pozostałych marek razem wziętych.

>>> JAK DZIAŁA CESJA LEASINGU?

Udział w rynku modeli samochodów dostawczych w okresie styczeń-sierpień 2022 r.

udziały_dostawczaki

Źródło: CEP (MSW/MC)

Dane o leasingu są trochę inne niż wyniki sprzedażowe i rejestracji.

Bazując na raporcie Polskiego Związku Motoryzacji wśród najpopularniejszych dostawczaków są Renault, Ford, Iveco i Fiat. Wysoka pozycja Forda może wynikać stąd, że marka była jedną z najbardziej dostępnych, a przedsiębiorcy byli tak bardzo zdecydowani kupować samochody, że po prostu płacili za nie gotówką.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

20 05 24

Umowa sprzedaży auta – co warto wiedzieć i jak ją poprawnie wypełnić?

Umowa sprzedaży auta jest kluczowym dokumentem na rynku wtórnym pojazdów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kupno używanego samochodu…
umowa sprzedazy auta

Transport drogowy 2024: przedsiębiorców czekają kolejne podwyżki. Jakie?

Poprzedni rok upłynął pod znakiem licznych zmian w obszarze rozliczania czasu pracy kierowców, jaki i automatyzacji procesów wewnątrz firm transportowych. Spowolnienie…
licencja transportowa

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Na co zwracać uwagę przy wyborze chemii samochodowej dla twojego pojazdu?

Istnieje kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią chemię samochodową dla swojego pojazdu. Dzięki dobrej…
chemia samochodowa

Opłata paliwowa i ceny paliw na początku roku. Opłaca się kupować na zapas?

Opłata paliwowa rośnie od 1 stycznia 2024. To wszystko sprawia, że zadajemy pytanie o ceny paliw na początku…
ceny paliw

Volkswagen Amarok - nowe wersje do wyboru

Nowy Amarok – model marki Volkswagen Samochody Dostawcze, to wszechstronność na czterech kołach. Ten nowoczesny pickup dostępny jest…
nowy_amarok

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier