2 min. czytania

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
25 05 23
Z tego artykułu dowiesz się:

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają nie 500 zł, a 800 zł na każde dziecko. Czy będzie próg dochodowy?

Po tym jak Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w programie „Rodzina 500 plus” na nowo rozpoczęła się dyskusja nad zasadnością takiej pomocy dla rodziców. Szczególnie w czasie trudniejszym gospodarczo i wysokiej inflacji.

Jak jednak wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg: „Nie rozważamy żadnych proponowanych przez opozycję zmian w świadczeniu 800 plus”. Podkreśliła, że świadczenie pozostanie powszechne i nie będą wprowadzane żadne dodatkowe kryteria jego przyznawania.

800 plus od 1 stycznia

Choć szefowa resortu rodziny przekonuje, że rząd słucha, co w kwestii zmiany wysokości świadczenia 500 plus ma do powiedzenia opozycja, to jednak nie są brane pod uwagę plany uwzględnienia propozycji wskazywanych prze opozycję. Warto przypomnieć, ze lider PO Donald Tusk zaproponował, by świadczenie 800 plus wprowadzić nie od 1 stycznia przyszłego roku, ale od 1 czerwca. W minionym tygodniu klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od następnego miesiąca.

Dla kogo świadczenia 800 plus?

Jedną z propozycji opozycji była ta zakładająca, że świadczenie ma obejmować tylko pracujących rodziców. Takie zmiany jednak nie będą wprowadzone. - To świadczenie jest i pozostaje świadczeniem powszechnym, udzielanym na dotychczasowych zasadach. Nie przewidujemy nawet, żeby do świadczenia 800 plus trzeba było składać nowe wnioski - okres świadczeniowy jest od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku” – powiedziała Marlena Maląg.

Nowy taryfikator mandatów – postrach handlowców i firm!

Inflacja i programy socjalne

Zdaniem ekspertów zmiana wypłacanej rodzicom kwoty świadczenia z 500 plus na 800 plus będzie miało wpływ na inflację. Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej uważa, że w warunkach obecnej zwiększonej skłonności Polaków do oszczędzania wpływ waloryzacji świadczenia 500 plus do 800 plus może mieć odroczony efekt inflacjogenny. Według niej, uwolnienie nagromadzonych oszczędności, może skutkować szokiem popytowym w przyszłości.

- Jako członkini Rady Polityki Pieniężnej widzę tu ogromną górę, która jak runie na rynek w postaci popytu konsumpcyjnego, to niestety przełoży się na dalszy impuls do wzrostu cen" - podkreśliła członki RPP na antenie TVN24. Jej zdaniem, "zupełnie nie jest oczywiste, jak na taki miks bardzo nadzwyczajny dla polskiej gospodarki wpłyną dodatkowe transfery".

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 14,7% r/r w kwietniu br. (wobec 16,1% r/r w marcu). Według centralnej ścieżki marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja CPI wyniesie 7,6% w IV kw. 2023 r., 4,8% w IV kw. 2024 r. i 3,1% w IV kw. 2025 r.

 

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
31 08 23

Inflacja w Polsce w sierpniu

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie…
inflacja

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…
29 08 23

Recesja techniczna – co to jest?

Coraz częściej słyszymy pojęcie „recesja techniczna”. Co to takiego? Co oznacza recesja techniczna? Recesja nie kojarzy nam się…
recesja_techniczna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier