Z tego artykułu dowiesz się:

Kolejne przepisy mogą być kłopotliwe dla przedsiębiorców np. w gastronomii, czy produkcji artykułów spożywczych. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia regulujący badania sanitarno-epidemiologiczne ma w sobie kilka poważnych niejasności – ostrzegają pracodawcy z Konfederacji Lewiatan

Badania sanitarno-epidemiologiczne – kto wydaje orzeczenie?

Eksperci Konfederacji Lewiatan zwracają uwagę, że projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych badań „sanepidowskich” nie wskazuje jasno, kto może w tych kwestiach wydawać orzeczenie lekarskie. Pamiętajmy, że w wielu branżach badania sanitarno-epidemiologiczne są obligatoryjne, np. dla osób pracujących przy żywności.

Badania u lekarza POZ, czy medycyny pracy?

Jak się okazuje, rozporządzenie, które trafiło do konsultacji społecznych, mówi po prostu o lekarzu. I nic więcej. Nie wskazuje literalnie żadnej specjalizacji. To ciekawe, bo kiedy zaglądamy do dokumentu załączonego do projektu, czyli oceny skutków regulacji, autorzy wymieniają… lekarzy medycyny pracy.

Taki stan rzeczy budzi niepokój wśród przedsiębiorców. Do tej pory bowiem badania sanitarno-epidemiologiczne były realizowane przez lekarzy POZ. Tym razem nie są oni wymienieni w projekcie. „Należy jasno rozstrzygnąć, czy badania sanitarno-epidemiologiczne będą mogły być realizowane tak jak dotychczas przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli tak, w rozporządzeniu powinien się znaleźć zapis o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej oraz medycyny pracy” – powiedział ekspert ds. branży Life Sciences Konfederacji Lewiatan Kacper Olejniczak.

CZYTAJ TAKŻE: Prowadzenie firmy jest coraz trudniejsze. Tak uważa 3 na 4 przedsiębiorców

Dłuższa ważność orzeczeń dla badań lekarskich

W ocenie pracodawców minister zdrowia powinien wydłużyć do pięciu lat ważności orzeczeń dla badań przeprowadzanych przed wejściem w życie rozporządzenia. Konieczne jest także wprowadzenie rejestru wydanych orzeczeń oraz przygotowanie wzoru skierowania na badania sanitarno-epidemiologiczne, którego dziś ewidentnie brakuje.

Lewiatan zwraca uwagę, że z nowych przepisów „trudno dowiedzieć się, na kim spoczywa obowiązek informowania pracodawcy o konieczności zaprzestania pracy? Czy ma to być lekarz, podmiot medyczny czy pracownik”.

W projekcie nie ma także możliwości wykorzystania e-podpisu. Nie ma także słowa o trybie odwoławczym. Nie wiadomo zatem czy, gdzie i do kogo badany lub kierujący mogą odwołać się od treści orzeczenia.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier