Z tego artykułu dowiesz się:

Kolejne przepisy mogą być kłopotliwe dla przedsiębiorców np. w gastronomii, czy produkcji artykułów spożywczych. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia regulujący badania sanitarno-epidemiologiczne ma w sobie kilka poważnych niejasności – ostrzegają pracodawcy z Konfederacji Lewiatan

Badania sanitarno-epidemiologiczne – kto wydaje orzeczenie?

Eksperci Konfederacji Lewiatan zwracają uwagę, że projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych badań „sanepidowskich” nie wskazuje jasno, kto może w tych kwestiach wydawać orzeczenie lekarskie. Pamiętajmy, że w wielu branżach badania sanitarno-epidemiologiczne są obligatoryjne, np. dla osób pracujących przy żywności.

Badania u lekarza POZ, czy medycyny pracy?

Jak się okazuje, rozporządzenie, które trafiło do konsultacji społecznych, mówi po prostu o lekarzu. I nic więcej. Nie wskazuje literalnie żadnej specjalizacji. To ciekawe, bo kiedy zaglądamy do dokumentu załączonego do projektu, czyli oceny skutków regulacji, autorzy wymieniają… lekarzy medycyny pracy.

Taki stan rzeczy budzi niepokój wśród przedsiębiorców. Do tej pory bowiem badania sanitarno-epidemiologiczne były realizowane przez lekarzy POZ. Tym razem nie są oni wymienieni w projekcie. „Należy jasno rozstrzygnąć, czy badania sanitarno-epidemiologiczne będą mogły być realizowane tak jak dotychczas przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli tak, w rozporządzeniu powinien się znaleźć zapis o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej oraz medycyny pracy” – powiedział ekspert ds. branży Life Sciences Konfederacji Lewiatan Kacper Olejniczak.

CZYTAJ TAKŻE: Prowadzenie firmy jest coraz trudniejsze. Tak uważa 3 na 4 przedsiębiorców

Dłuższa ważność orzeczeń dla badań lekarskich

W ocenie pracodawców minister zdrowia powinien wydłużyć do pięciu lat ważności orzeczeń dla badań przeprowadzanych przed wejściem w życie rozporządzenia. Konieczne jest także wprowadzenie rejestru wydanych orzeczeń oraz przygotowanie wzoru skierowania na badania sanitarno-epidemiologiczne, którego dziś ewidentnie brakuje.

Lewiatan zwraca uwagę, że z nowych przepisów „trudno dowiedzieć się, na kim spoczywa obowiązek informowania pracodawcy o konieczności zaprzestania pracy? Czy ma to być lekarz, podmiot medyczny czy pracownik”.

W projekcie nie ma także możliwości wykorzystania e-podpisu. Nie ma także słowa o trybie odwoławczym. Nie wiadomo zatem czy, gdzie i do kogo badany lub kierujący mogą odwołać się od treści orzeczenia.

To Cię zainteresuje

06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier