Z tego artykułu dowiesz się:

Część producentów już wdrożyła etykietki z martwym żółwiem na opakowaniach czy kubkach jednorazowych. Inni zamienili plastikowe łyżeczki, patyczki i słomki na w pełni biodegradowalne. Teraz okazuje się, że… na razie niepotrzebnie!

O co chodzi z martwym żółwiem?

O etykietach z martwym żółwiem już pisaliśmy w Magazynie Firma w tym artykule. Może nie jest to dzieło sztuki grafiki użytkowej, jednak zgodnie z dyrektywą unijną, która weszła w życie 3 lipca 2021 roku to obowiązkowy element opakowań papierosów, tamponów czy kubków jednorazowych.

Wielu producentów do serca wzięło sobie przepisy Brukseli, nanosząc niebiesko czerwony znak na kilka tygodni przed wejściem w życie przepisów.

Inni dostosowali się do obowiązku wprowadzenia do  użytku produktów jednorazowego użytku, które nie są wykonane z plastiku. Stąd drewniane łyżeczki, patyczki, mieszadełka do napojów, czy pałeczki. Problem w tym, że jak zauważa Konfederacja Lewiatan…  Polska do tej pory nie wdrożyła zapisów unijnej Dyrektywy SUP do polskiego prawodawstwa (!).

Czy dyrektywa SUP w Polsce obowiązuje?

W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że o ile przedsiębiorcy wzięli sobie do serca deadline wyznaczony przez Brukselę, władze w Warszawie nie były uprzejme tego zrobić. Projekt ustawy w tej sprawie obecnie ugrzązł gdzieś w konsultacjach społecznych. Pojawia się więc pytanie. Czy Dyrektywa SUP obowiązuje polskie firmy, czy jednak jeszcze nie?

Pracodawcy interweniują u ministra

To samo pytanie zadali sobie pracodawcy z Konfederacji Lewiatan, którzy wysłali pytanie do ministra Jacka Ozdoby „o obowiązki po stronie przedsiębiorców w związku z przedmiotową Dyrektywą oraz terminy wejścia w życie ustawy wdrażającej Dyrektywę SUP”.

 Wygląda na to, że niektórzy przedsiębiorcy, którzy rzecz jasna nie mają zdolności antycypacji kolejnych posunięć polityków oraz terminu wdrażania ustaw, znacznie się pospieszyli.

Z wypowiedzi ministra wynika bowiem, że w jego opinii „rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym”

PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY PEŁNĄ ODPOWIEDŹ MINISTRA JACKA OZDOBY WYSŁANĄ DO KONFEDERACJI LEWIATAN

„W celu transpozycji ww. dyrektywy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych RM UC 73). Obowiązki wynikające z przedmiotowej dyrektywy transponowane przepisami projektu ustawy zaczną obowiązywać z chwilą wejścia w życie samej ustawy." W piśmie podkreślone też, że „w związku z brakiem ustawy transponującej dyrektywę 2019/904, która nakładałaby na przedsiębiorców obowiązek stosowania oznakowania, w mojej opinii, rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym".

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Ruch w sklepach w 2023 na minusie. PEŁNY RAPORT

Sklepy zakończyły 2023 rok na lekkim minusie. Największe spadki dotknęły hipermarkety. PODSUMOWANIE RUCHU I WIZYT W SKLEPACH DETALICZNYCH…
ruch w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier