O etykietach z martwym żółwiem już pisaliśmy w Magazynie Firma w tym artykule. Może nie jest to dzieło sztuki grafiki użytkowej, jednak zgodnie z dyrektywą unijną, która weszła w życie 3 lipca 2021 roku to obowiązkowy element opakowań papierosów, tamponów czy kubków jednorazowych.
Wielu producentów do serca wzięło sobie przepisy Brukseli, nanosząc niebiesko czerwony znak na kilka tygodni przed wejściem w życie przepisów.
Inni dostosowali się do obowiązku wprowadzenia do użytku produktów jednorazowego użytku, które nie są wykonane z plastiku. Stąd drewniane łyżeczki, patyczki, mieszadełka do napojów, czy pałeczki. Problem w tym, że jak zauważa Konfederacja Lewiatan… Polska do tej pory nie wdrożyła zapisów unijnej Dyrektywy SUP do polskiego prawodawstwa (!).
W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że o ile przedsiębiorcy wzięli sobie do serca deadline wyznaczony przez Brukselę, władze w Warszawie nie były uprzejme tego zrobić. Projekt ustawy w tej sprawie obecnie ugrzązł gdzieś w konsultacjach społecznych. Pojawia się więc pytanie. Czy Dyrektywa SUP obowiązuje polskie firmy, czy jednak jeszcze nie?
To samo pytanie zadali sobie pracodawcy z Konfederacji Lewiatan, którzy wysłali pytanie do ministra Jacka Ozdoby „o obowiązki po stronie przedsiębiorców w związku z przedmiotową Dyrektywą oraz terminy wejścia w życie ustawy wdrażającej Dyrektywę SUP”.
Wygląda na to, że niektórzy przedsiębiorcy, którzy rzecz jasna nie mają zdolności antycypacji kolejnych posunięć polityków oraz terminu wdrażania ustaw, znacznie się pospieszyli.
Z wypowiedzi ministra wynika bowiem, że w jego opinii „rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym”
PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY PEŁNĄ ODPOWIEDŹ MINISTRA JACKA OZDOBY WYSŁANĄ DO KONFEDERACJI LEWIATAN
„W celu transpozycji ww. dyrektywy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych RM UC 73). Obowiązki wynikające z przedmiotowej dyrektywy transponowane przepisami projektu ustawy zaczną obowiązywać z chwilą wejścia w życie samej ustawy." W piśmie podkreślone też, że „w związku z brakiem ustawy transponującej dyrektywę 2019/904, która nakładałaby na przedsiębiorców obowiązek stosowania oznakowania, w mojej opinii, rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2020/2151 ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do oznakowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie ma zastosowania w stosunku do przedsiębiorców do czasu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy wskazującej adresata obowiązku oznakowania, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem unijnym".