Z tego artykułu dowiesz się:

Tak jak program „Mój prąd” dźwignął na rekordowe poziomy fotowoltaikę, tak „Moje ciepło” może być dużym impulsem dla sprzedaży pomp ciepła. Na czym ma polegać program szykowany właśnie przez NFOŚiGW? Będzie boom na pompy ciepła?

Pompy ciepła – pomysł na biznes

Osoba, która planuje zakup i montaż pompy ciepła w swoim domu jednorodzinnym może dostać od państwa do 7 do nawet 21 tysięcy złotych. Taki bonus przewiduje nowy program „Moje Ciepło”, który ma wystartować już niebawem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje go uruchomić na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Potencjalni beneficjenci będą jednak ograniczeni. Pieniądze wezmą właściciele tylko nowych budynków, które wybudowano w podwyższonym standardzie energetycznym. Pewną barierą może być także zasada – najpierw inwestujesz, potem dostajesz pieniądze z Funduszu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2022. TOP 10

„Moje Ciepło” powtórzy sukces „Mojego Prądu”?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) idzie za ciosem. Buduje kolejną propozycję dofinansowań proekologicznych po popularnym programie „Mój Prąd”.

„Moje Ciepło” ma dotyczyć dofinansowania powietrznych, wodnych i gruntownych pomp ciepła. Mają być one wykorzystane do ogrzewania domu lub w połączeniu z jednoczesnym podgrzewaniem wody użytkowej.

Pompy ciepła z dofinansowaniem

Państwowe dofinansowanie będzie przyznawane w formie bezzwrotnych dotacji. Co do zasady będą one stanowiły od 30 do 45% wszystkich kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia. Przekładając to na realne koszty takiej inwestycji, mówimy o wsparciu oscylującym w przedziale od 7 do 21 tysięcy złotych.

Dla kogo dofinansowanie „Moje Ciepło”?

Jak wyjaśnia NFOŚiGW beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Poważnym ograniczeniem jest jednak zapis, że mogą być to jedynie budynki nowe.

Przez nowy budynek mieszkalny w programie „Moje Ciepło” rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu” – czytamy w komunikacie funduszu.

Czy ten formalny wymóg posiada jednak jedną furtkę. Pieniądze można zdobyć na jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego inwestor złożył już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub o pozwolenie na użytkowanie. Nie mogło to jednak nastąpić wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. Dzięki temu zapisowi, liczba potencjalnych beneficjentów będzie jeszcze w tym roku zdecydowanie dłuższa. Okres kwalifikowalności będzie według planów liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Pieniądze na pompę ciepła – nowy dom to nie wszystko

Napiszmy jeszcze o jednej kwestii formalnej. Jednym z ważnych warunków jest wskazanie podwyższonego standardu energetycznego budynku.

Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej  (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu Moje Ciepło” – wyjaśnia NFOŚiGW.

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Działalność nierejestrowana 2024. Czeka nas spora rewolucja

Działalność nierejestrowana cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu albo przynajmniej…
działalność nierejestrowana

Firma w Holandii. Gigantyczne długi podatkowe. Przedsiębiorcy nie są w stanie „odbić” strat po pandemii

Długi podatkowe to jeden z największych problemów przedsiębiorców z Holandii. Wciąż wielu z nich nie jest w stanie…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier