Z tego artykułu dowiesz się:

Tak jak program „Mój prąd” dźwignął na rekordowe poziomy fotowoltaikę, tak „Moje ciepło” może być dużym impulsem dla sprzedaży pomp ciepła. Na czym ma polegać program szykowany właśnie przez NFOŚiGW? Będzie boom na pompy ciepła?

Pompy ciepła – pomysł na biznes

Osoba, która planuje zakup i montaż pompy ciepła w swoim domu jednorodzinnym może dostać od państwa do 7 do nawet 21 tysięcy złotych. Taki bonus przewiduje nowy program „Moje Ciepło”, który ma wystartować już niebawem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje go uruchomić na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Potencjalni beneficjenci będą jednak ograniczeni. Pieniądze wezmą właściciele tylko nowych budynków, które wybudowano w podwyższonym standardzie energetycznym. Pewną barierą może być także zasada – najpierw inwestujesz, potem dostajesz pieniądze z Funduszu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2022. TOP 10

„Moje Ciepło” powtórzy sukces „Mojego Prądu”?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) idzie za ciosem. Buduje kolejną propozycję dofinansowań proekologicznych po popularnym programie „Mój Prąd”.

„Moje Ciepło” ma dotyczyć dofinansowania powietrznych, wodnych i gruntownych pomp ciepła. Mają być one wykorzystane do ogrzewania domu lub w połączeniu z jednoczesnym podgrzewaniem wody użytkowej.

Pompy ciepła z dofinansowaniem

Państwowe dofinansowanie będzie przyznawane w formie bezzwrotnych dotacji. Co do zasady będą one stanowiły od 30 do 45% wszystkich kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia. Przekładając to na realne koszty takiej inwestycji, mówimy o wsparciu oscylującym w przedziale od 7 do 21 tysięcy złotych.

Dla kogo dofinansowanie „Moje Ciepło”?

Jak wyjaśnia NFOŚiGW beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Poważnym ograniczeniem jest jednak zapis, że mogą być to jedynie budynki nowe.

Przez nowy budynek mieszkalny w programie „Moje Ciepło” rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu” – czytamy w komunikacie funduszu.

Czy ten formalny wymóg posiada jednak jedną furtkę. Pieniądze można zdobyć na jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego inwestor złożył już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub o pozwolenie na użytkowanie. Nie mogło to jednak nastąpić wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. Dzięki temu zapisowi, liczba potencjalnych beneficjentów będzie jeszcze w tym roku zdecydowanie dłuższa. Okres kwalifikowalności będzie według planów liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Pieniądze na pompę ciepła – nowy dom to nie wszystko

Napiszmy jeszcze o jednej kwestii formalnej. Jednym z ważnych warunków jest wskazanie podwyższonego standardu energetycznego budynku.

Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej  (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu Moje Ciepło” – wyjaśnia NFOŚiGW.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier