3 min. czytania

Co to jest faktoring?

Autor
redakcja
Opublikowano
04 09 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Faktoring to usługa finansowa mająca na celu sfinansowanie kredytu kupieckiego. Firma, której usługobiorca nie opłacił na czas faktury, ma możliwość dzięki niemu utrzymać płynność finansową.

Jak działa faktoring?

Faktor to firma zajmująca się faktoringiem, która nabywa krótkoterminową i nieprzeterminowaną wierzytelność pieniężną. Z kolei faktorant to przedsiębiorca, który od ręki otrzymuje pieniądze za wystawioną przez siebie fakturę. Faktorem może być bank, ale coraz częściej jest to również wyspecjalizowana firma, która zajmuje się tego rodzaju działalnością. Pobiera on za swoją usługę opłatę, najczęściej w formie prowizji od kwoty widniejącej na fakturze. Zajmuje się także odzyskaniem należności od dłużnika faktoringowego, tak więc przedsiębiorca nie musi się już tym zajmować.  Nawet w przypadku wydłużonego terminu płatności, daną kwotę otrzymuje się od razu, dlatego ma się pieniądze niezbędne na pokrycie bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

Faktor faktorantowi wypłaca od 80 do 100% kwoty z faktury (pomniejszając tę kwotę o swoją prowizję) od razu po jej wystawieniu. Dalszą należność przekazuje się faktorantowi po otrzymaniu opłaty od dłużnika. To faktor ma w tym przypadku obowiązek kontroli rozliczeń ze swoimi odbiorcami i prowadzenia ich kont księgowych.

Faktoring inaczej nazywa się ochroną należności.

Dla kogo opłacalny jest faktoring?

Faktoring to rozwiązanie dla firm, które zajmują się sprzedażą towarów i usług innym firmom, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dotyczy to na przykład firm budowlanych, które żeby funkcjonować i opłacić pracowników, muszą mieć ciągły dochód. Dla przykładu, jeżeli termin płatności faktury przypada za 30 dni, w tym czasie powstaje już obowiązek podatkowy albo konieczne jest uiszczenie innych opłat. Wówczas faktoring jest istotną pomocą. Większość gotówki wynikającej z kwoty widniejącej na fakturze otrzymuje się od razu.

Umowę z faktorem zawiera się na czas nieokreślony, inaczej więc niż w przypadku zwykłego kredytu. Nie ma potrzeby jej odnawiania. Do tego samo zawarcie umowy także jest bardzo szybkie – w tym przypadku nie ma konieczności wnikliwej oceny zdolności kredytowej. Znaczenie ma faktorowalność transakcji. To ocena, czy istnieją przeszkody w skutecznym odzyskaniu pieniędzy z faktury. Nie ma także konieczności posiadania materialnego zabezpieczenia. Wystarczającym zabezpieczeniem faktoringu są same faktury, a także weksel własny.

Odbiorcy usług muszą być powiadomieni o zawarciu umowy z faktorem. Prawa wierzyciela zostają bowiem przeniesione właśnie na niego. Płatność za fakturę będzie przeniesiona na kogoś innego. To jedyna zmiana dla odbiorcy, osoba mająca dokonać płatności nie odczuje nic innego. Od tego momentu całość działa bardzo sprawnie. Faktury na bieżąco spływają do faktora, a przelewy spływają do przedsiębiorcy.

Co się dzieje, kiedy należność nie zostanie opłacona w terminie?

Jeżeli dojdzie do przeterminowania należności, sprawę przejmuje wyspecjalizowany pracownik faktora. Kontaktuje się on z dłużnikiem celem ustalenia przyczyny opóźnienia i terminu wniesienia płatności. Jeżeli termin opóźnienia jest dłuższy, konieczne jest wystawienie wezwania do zapłaty. Dług może zostać rozłożony na raty. Jeżeli różne formy porozumienia się nie działają, wówczas, na wniosek dostawcy, sprawa kierowana jest do windykacji sądowej. Jeżeli termin został znacznie przekroczony, może pojawić się obowiązek zwrotu zaliczki wypłaconej już za daną fakturę. Jednak większość faktorów załatwia to w taki sposób, że potrącona zostaje kwota z kolejnych zaliczek, bez konieczności fizycznego przelewania środków, które mogły zostać już wydane.

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier