3 min. czytania

Co to jest faktoring?

Autor
redakcja
Opublikowano
04 09 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Faktoring to usługa finansowa mająca na celu sfinansowanie kredytu kupieckiego. Firma, której usługobiorca nie opłacił na czas faktury, ma możliwość dzięki niemu utrzymać płynność finansową.

Jak działa faktoring?

Faktor to firma zajmująca się faktoringiem, która nabywa krótkoterminową i nieprzeterminowaną wierzytelność pieniężną. Z kolei faktorant to przedsiębiorca, który od ręki otrzymuje pieniądze za wystawioną przez siebie fakturę. Faktorem może być bank, ale coraz częściej jest to również wyspecjalizowana firma, która zajmuje się tego rodzaju działalnością. Pobiera on za swoją usługę opłatę, najczęściej w formie prowizji od kwoty widniejącej na fakturze. Zajmuje się także odzyskaniem należności od dłużnika faktoringowego, tak więc przedsiębiorca nie musi się już tym zajmować.  Nawet w przypadku wydłużonego terminu płatności, daną kwotę otrzymuje się od razu, dlatego ma się pieniądze niezbędne na pokrycie bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

Faktor faktorantowi wypłaca od 80 do 100% kwoty z faktury (pomniejszając tę kwotę o swoją prowizję) od razu po jej wystawieniu. Dalszą należność przekazuje się faktorantowi po otrzymaniu opłaty od dłużnika. To faktor ma w tym przypadku obowiązek kontroli rozliczeń ze swoimi odbiorcami i prowadzenia ich kont księgowych.

Faktoring inaczej nazywa się ochroną należności.

Dla kogo opłacalny jest faktoring?

Faktoring to rozwiązanie dla firm, które zajmują się sprzedażą towarów i usług innym firmom, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dotyczy to na przykład firm budowlanych, które żeby funkcjonować i opłacić pracowników, muszą mieć ciągły dochód. Dla przykładu, jeżeli termin płatności faktury przypada za 30 dni, w tym czasie powstaje już obowiązek podatkowy albo konieczne jest uiszczenie innych opłat. Wówczas faktoring jest istotną pomocą. Większość gotówki wynikającej z kwoty widniejącej na fakturze otrzymuje się od razu.

Umowę z faktorem zawiera się na czas nieokreślony, inaczej więc niż w przypadku zwykłego kredytu. Nie ma potrzeby jej odnawiania. Do tego samo zawarcie umowy także jest bardzo szybkie – w tym przypadku nie ma konieczności wnikliwej oceny zdolności kredytowej. Znaczenie ma faktorowalność transakcji. To ocena, czy istnieją przeszkody w skutecznym odzyskaniu pieniędzy z faktury. Nie ma także konieczności posiadania materialnego zabezpieczenia. Wystarczającym zabezpieczeniem faktoringu są same faktury, a także weksel własny.

Odbiorcy usług muszą być powiadomieni o zawarciu umowy z faktorem. Prawa wierzyciela zostają bowiem przeniesione właśnie na niego. Płatność za fakturę będzie przeniesiona na kogoś innego. To jedyna zmiana dla odbiorcy, osoba mająca dokonać płatności nie odczuje nic innego. Od tego momentu całość działa bardzo sprawnie. Faktury na bieżąco spływają do faktora, a przelewy spływają do przedsiębiorcy.

Co się dzieje, kiedy należność nie zostanie opłacona w terminie?

Jeżeli dojdzie do przeterminowania należności, sprawę przejmuje wyspecjalizowany pracownik faktora. Kontaktuje się on z dłużnikiem celem ustalenia przyczyny opóźnienia i terminu wniesienia płatności. Jeżeli termin opóźnienia jest dłuższy, konieczne jest wystawienie wezwania do zapłaty. Dług może zostać rozłożony na raty. Jeżeli różne formy porozumienia się nie działają, wówczas, na wniosek dostawcy, sprawa kierowana jest do windykacji sądowej. Jeżeli termin został znacznie przekroczony, może pojawić się obowiązek zwrotu zaliczki wypłaconej już za daną fakturę. Jednak większość faktorów załatwia to w taki sposób, że potrącona zostaje kwota z kolejnych zaliczek, bez konieczności fizycznego przelewania środków, które mogły zostać już wydane.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier