2 min. czytania

Covid-19 i niesłuszna kara. Sąd uniewinnił przedsiębiorcę.

Covid 19 i niesłuszna kara
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
26 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Covid-19 i niesłuszna kara. To może być przełom w sprawach wielu przedsiębiorców. Sąd we Wrocławiu nie miał wątpliwości, że nałożenie kary pieniężnej na jednego z właścicieli dolnośląskich było BEZPRAWNE. Wymierzono ją za naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w czasie pandemicznych obostrzeń.

COVID-19 i niesłuszna kara dla przedsiębiorcy

W Sudetach pod koniec sezonu 2020/2021 warunki narciarskie były całkiem niezłe, a chętnych na pożegnanie zimy nie brakowało Niestety 19 marca 2021 r. rząd wprowadził rozporządzenie ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19. Niedługo później Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamiennej Górze wymierzył na jednego z przedsiębiorców związanego z zimowym biznesem dotkliwą karę. Mowa o 15 tysiącach złotych za niezastosowanie się do zakazu prowadzenia działalności związanej z obsługą stoków narciarskich”.

Odwołanie od kary administracyjnej

Sprawę opisuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a trzeba przyznać, że wydaje się ona niezwykle ciekawa.. Zgodnie z jego relacją, przedsiębiorca nie zgodził się z decyzją organu pierwszej instancji, a także postanowił walczyć o sprawiedliwość. Zgodnie z prawem mógł odwołać się w tym wypadku do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu. Ten podtrzymał wcześniejszą decyzję, a to oznaczało, że dotkliwa kara była już niemal pewna.

Przedsiębiorca nie dał za wygraną. Pozostawała mu skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W sprawę zaangażował się Rzecznik MŚP, a także przedstawił swoją argumentację.  Jak się okazało, ruch był słuszny.

Czy kara za złamanie lockdownu jest zgodna z prawem?

Zdaniem Rzecznika zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzony wyżej wymienionym rozporządzeniem, został wprowadzony bez należytej podstawy prawnej. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, na podstawie której zostało wprowadzone rozporządzenie, umożliwiała wprowadzenie czasowego ograniczenia działalności gospodarczej w drodze rozporządzenia”. - Rzecznik MŚP.

Jak czytamy dalej w argumentacji rzecznika MŚP, mimo wszystko trudno znaleźć podstawy do wprowadzenia całkowitego zakazu prowadzenia biznesu, a także stosowania kar, za jego złamanie. W tej sytuacji można pokusić się o opinię, że „wydane rozporządzenie przekraczało delegację ustawową”. To oznacza, że nałożenie kary pieniężnej w ocenie rzecznika odbyło się bezpodstawnie, a także bezprawne.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy rok działalności przetrwają 2 na 3 firmy

Przedsiębiorca vs. lockdown

Wojewódzki Sąd Administracyjny w lipcu 2022 r. zdecydował o uchyleniu niekorzystnej decyzji dla przedsiębiorcy. W ustnym uzasadnieniu sąd podzielił argumentację Rzecznika MŚP. Kluczowa była w tym wypadku interpretacja artykułu 8. Konstytucji RP.

Artykuł 8. Konstytucji RP

  1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

W ocenie sądu przepis ten daje sądom kompetencję do analizy zgodności konkretnych przepisów podustawowych z ustawą zasadniczą. „WSA trafnie podkreślił, że prowadzenie działalności gospodarczej stanowi wolność konstytucyjną, a tym samym nałożenie administracyjnej kary pieniężnej na podstawie rozporządzenia wydanego bez stosownego upoważnienia ustawowego narusza przepisy Konstytucji RP” – podsumowuje sprawę Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier