Status Zwrotu skierowany jest do podmiotów rozliczających się z podatków: PIT i VAT. To właśnie ci podatnicy mogą samodzielnie sprawdzić na jakim etapie znajduje się postępowanie związane ze zwrotem nadpłaty. Niecierpliwi powinni jednak pamiętać, że czas na złożenie PIT za 2020 roku mija 30 kwietnia 2021 roku. Zostały więc ostatnie niecałe dwa tygodnie. W tym okresie z pewnością nastąpi wzmożenie ilości składanych dokumentów, co może wydłużyć okres oczekiwania na ich weryfikację i rozliczenie. Jeśli jednak jesteś w grupie, która złożenie deklaracji ma już za sobą i czekasz na zwrot podatku, w serwisie znajdziesz wszystkie informacje.
CZYTAJ TAKŻE: Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT. W tym roku nie będzie wydłużenia terminu
Zdobycie danych wcale nie jest trudne. Wystarczy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl, następnie znaleźć odnośnik do e-Urząd Skarbowy i zalogować się. Pożądane dane powinny już tam na ciebie czekać. Wiceminister Magdalena Rzeczkowska podkreśla, że usługa jest bardzo przydatna dla przedsiębiorców. A jak wskazują dane Ministerstwa Finansów zainteresowanie internetowym dostępem do podatkowych danych jest bardzo duże. Możliwość sprawdzenia Statusu Zwrotu jest więc odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. Wyeliminowanie konieczności osobistego stawiennictwa w placówce z pewnością poprawia bezpieczeństwo zdrowotne podatników. Unikają w ten sposób możliwości zarażenia się koronawirusem.
CZYTAJ TAKŻE: Podatek rozłożony na raty, czyli ulga o której nie każdy wie
Stwierdzenie, że poznasz termin zwrotu podatku i jego kwotę jest bardzo ogólne. Tymczasem Status Zwrotu pozwala na przejrzenie zwrotów z podatków PIT i VAT dokonanych od 1 stycznia 2020 roku. Jak informuje ministerstwo:
„W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy)”.
Ponadto są tam dane dotyczące naliczenia nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.
CZYTAJ TAKŻE: Indywidualna interpretacja podatkowa. Wyjaśnienie przepisów za 40 zł