Z tego artykułu dowiesz się:

W czasach, w których Black Friday zamienia się w Black Week, można się zapytać, po co komu potrzebne jest kolejne święto zwane cyberponiedziałkiem. Czym jest Cyber Monday i czy w polskiej rzeczywistości może się przyjąć? Wyjaśniamy.

Czym jest Cyber Monday. Historia wirtualnych wyprzedaży

Listopad nie jest dobrym miesiącem dla samopoczucia. Święta jeszcze daleko, pogoda fatalna, a czas między wschodem a zachodem słońca skraca się niemiłosiernie. Nie trzeba być psychologiem, a także specjalistą od marketingu by zrozumieć konsumentów. Wystarczy zrobić atmosferę. Zbliżające się święta, ciemności rozświetlone mniej lub bardziej kolorowymi światełkami i poczucie, że taniej nie było i nie będzie, kierują miliony konsumentów do galerii, marketów, butików czy dyskontów. Amerykanie wynaleźli to już dawno. Ba, tradycję Black Friday w pierwszy piątek po święcie dziękczynienia zaszczepili w bogatszej części świata. I nagle w tym uporządkowanej, kolorowej i pełnej przecen rzeczywistości pojawia się nowa świecka tradycja… Czym jest Cyber Monday, że wyrobił sobie miejsce w napiętym marketingowym kalendarzu świata?

Aby zrozumieć istotę Cyber Monday, trzeba cofnąć się do początków XXI wieku. Internet nie osiągał jeszcze zawrotnej prędkości w amerykańskich domach. Nieco szybciej działał w biurach i na uczelniach. Niemniej coraz więcej firm odkrywało, że nowa, elektroniczna rzeczywistość może być świetną platformą dla handlu. Firmy zaczęły dokładnie analizować wirtualny ruch. Wnioski były tak oczywiste, że grzechem byłoby z nich nie skorzystać…

Black Friday a ruch w sieci

Handlowcy szybko zorientowali się, że w pierwszy poniedziałek po Black Friday ruch w sieci zaczął dochodzić do obłędnych wartości. Wyjaśnienie nasuwało się samo. Amerykanie, którzy wracali do pracy po długim weekendzie związanym ze świętem dziękczynienia, zamiast od rana zająć się obowiązkami zawodowymi… przeczesywali internet w poszukiwaniu tego, co zostało po czarnym piątku. To oznacza, że Cyber Monday narodził się sam! Wystrarczyło go odpowiednio opakować.

CZYTAJ TAKŻE: Postawili się dużym sklepom spożywczym. Jak Grupa "Chorten" podbija rynek detalicznej sprzedaży?

Kiedy powstał cyberponiedziałek?

O ile Black Friday to stara tradycja, o tyle Cyber Monday to bardzo świeże zjawisko. Pierwszy raz użyto tej nazwy jesienią 2005 roku. Za jej pomysłodawców uważa się Ellen Davies z Narodowej Federacji Sprzedaży w USA oraz Scotta Silvermana. Shop.org wypuścił wówczas komunikat prasowy o krótkim tytule „Cyber Monday”. Przyjęło się!

Przykładając dzisiejszą miarę do pierwszych cyberponiedziałków, początki imponujące nie były. W 2006 roku konsumenci w USA wydali przy tej okazji 610 milionów dolarów, co uważano za sukces. Kwota ta wygląda jednak mizernie w porównaniu do rekordu ustatnowionego 14 lat później w czasie pandemii, kiedy nagle okazało się, że Cyber Monday jest dużo potrzebniejszy niż Black Friday, naturalnie ograniczony przez lockdowny. W 2020 roku cyberponiedziałek przypadający 30 listopada zarobił… prawie 11 mld dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Oprócz pandemii motorem tego wyniku była premiera znanej konsoli do gier, oraz liczne akcje sklepów, które w okamgnieniu zorientowały się, że internet może być ratunkiem dla akcji wyprzedaży. Wszyscy wiedzieli, że pandemia mocno uderzy w starą czarnopiątkową tradycję. Nie mylili się.

Czy Cyber Monday przyjmie się w Polsce?

Europa chłonie amerykańskie tradycje jak gąbka. A jeśli pozwalają one na zwiększenie obrotów, dlaczego nie kopiować rozwiązań zza oceanu?

Specjaliści dostrzegają jednak zupełnie inny obrót spraw. Na starym kontynencie wszystko się wymieszało. Black Friday jest obchodzony zarówno w fizycznych sklepach jak i internecie. Nikt nie wraca wówczas z długiego weekendu. A internet, nawet na prowincji działa bardzo dobrze. Co więcej, zamiast jednego dnia, można zrobić cały tydzień wyprzedaży, czego dowodem są Black Weeks. Cyber Monday, w zależności od strategii specjalistów od marketingu może stać się kolejną „okazją” do wprowadzania promocji. Niezależnie od tego jak nazwiemy ten dzień, możemy być pewni. Przełom listopada i grudnia, na długo pozostanie czasem, w którym handel detaliczny będzie zarabiał więcej. A w internecie – coraz więcej!

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier