2 min. czytania

Darmowa wirtualna kadrowa. Nowy pomysł rządu

kadrowa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Darmowa wirtualna kadrowa. Zamiast rozbudowanych programów księgowych czy systemów HR-owych proste rozwiązanie na stronach w domenie gov.pl. Czy nowy pomysł rządu się sprawdzi?

Mała firma łatwiej zatrudni i rozliczy pracownika. Do prac rządu wpisano właśnie projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów drogą elektroniczną. Pomysł wirtualnej (i darmowej!) kadrowej chce wprowadzić w życie resort rozwoju.

Umowy o pracę przez internet

Opracowywane właśnie przepisy mają umożliwić zawieranie drogą elektroniczną umów o pracę, zleceń, czy pomocy przy zbiorach małym pracodawcom. Z nowych rozwiązań mają skorzystać mikroprzedsiębiorcy, rolnicy, a także osoby fizyczne, które zatrudniają opiekunkę do swoich dzieci lub wsparcia osoby starszej.

Jak szybko zawrzeć umowę o pracę?

Nowe przepisy mają ułatwić  zawieranie umów w zakresie obowiązków, jakie leżą po stronie pracodawcy. Chodzi np. o zgłoszenie do ubezpieczenia i płatnika składek ZUS, a także kwestie związane z odprowadzaniem zaliczek na poczet podatku PIT.

Gotowe szablony umów o pracę

Pracodawca objęty rozwiązaniami z ustawy będzie mógł wykorzystać m.in. gotowe szablony umów, co będzie sporym ułatwieniem dla osób, które nigdy, nikogo nie zatrudniały. System ułatwi także rozliczanie urlopu pracownika, a także zwolni pracodawcę z prawnego obowiązku przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat. Na stronie dowiemy się także, jakie składki i zaliczki podatkowe powinniśmy oddać państwu.

>>> Wypowiedzenie umowy o pracę. Jak je przygotować? Wzór do pobrania

Na potrzebny tego artykułu, rozwiązanie to nazwaliśmy „wirtualną kadrową”, bo faktycznie, będzie on taką funkcję pełnił. Pytanie tylko, czy ułatwienia formalne wystarczą, by mikrofirmy chętniej zatrudniały pracowników, biorąc pod uwagę wciąż wysokie koszty zatrudnienia.

Jak walczyć z szarą strefą?

Pomysłodawcy argumentują, że takie rozwiązanie zintegrowane z platformą biznes.gov.pl ma być zachętą dla małych podmiotów do zawierania umów. Ma to ograniczyć szarą strefę, czy jak woli nazywać to rząd – „zjawisko pracy nierejestrowanej”.

>>> Kasa zapomogowo-pożyczkowa w firmie także dla zleceniobiorców

Państwo jak kadrowa przechowa dokumenty za pracodawcę?

Podsumowanie pomysłu resortu rozwoju, pracy i technologii jest krótkie:  „wprowadzone rozwiązanie pozwoli na załatwianie wszelkich spraw związanych z umową, od jej zawarcia do zakończenia w jednym miejscu (portal Praca.gov.pl). Obie strony umowy przez cały czas jej trwania oraz po zakończeniu w okresie 10 lat będą miały dostęp do dokumentów związanych z umową”. Dokumenty te mają być dostępne nawet wtedy, gdy firma ostatecznie zniknie z gospodarczej mapy kraju.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier