2 min. czytania

Darmowa wirtualna kadrowa. Nowy pomysł rządu

kadrowa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Darmowa wirtualna kadrowa. Zamiast rozbudowanych programów księgowych czy systemów HR-owych proste rozwiązanie na stronach w domenie gov.pl. Czy nowy pomysł rządu się sprawdzi?

Mała firma łatwiej zatrudni i rozliczy pracownika. Do prac rządu wpisano właśnie projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów drogą elektroniczną. Pomysł wirtualnej (i darmowej!) kadrowej chce wprowadzić w życie resort rozwoju.

Umowy o pracę przez internet

Opracowywane właśnie przepisy mają umożliwić zawieranie drogą elektroniczną umów o pracę, zleceń, czy pomocy przy zbiorach małym pracodawcom. Z nowych rozwiązań mają skorzystać mikroprzedsiębiorcy, rolnicy, a także osoby fizyczne, które zatrudniają opiekunkę do swoich dzieci lub wsparcia osoby starszej.

Jak szybko zawrzeć umowę o pracę?

Nowe przepisy mają ułatwić  zawieranie umów w zakresie obowiązków, jakie leżą po stronie pracodawcy. Chodzi np. o zgłoszenie do ubezpieczenia i płatnika składek ZUS, a także kwestie związane z odprowadzaniem zaliczek na poczet podatku PIT.

Gotowe szablony umów o pracę

Pracodawca objęty rozwiązaniami z ustawy będzie mógł wykorzystać m.in. gotowe szablony umów, co będzie sporym ułatwieniem dla osób, które nigdy, nikogo nie zatrudniały. System ułatwi także rozliczanie urlopu pracownika, a także zwolni pracodawcę z prawnego obowiązku przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat. Na stronie dowiemy się także, jakie składki i zaliczki podatkowe powinniśmy oddać państwu.

>>> Wypowiedzenie umowy o pracę. Jak je przygotować? Wzór do pobrania

Na potrzebny tego artykułu, rozwiązanie to nazwaliśmy „wirtualną kadrową”, bo faktycznie, będzie on taką funkcję pełnił. Pytanie tylko, czy ułatwienia formalne wystarczą, by mikrofirmy chętniej zatrudniały pracowników, biorąc pod uwagę wciąż wysokie koszty zatrudnienia.

Jak walczyć z szarą strefą?

Pomysłodawcy argumentują, że takie rozwiązanie zintegrowane z platformą biznes.gov.pl ma być zachętą dla małych podmiotów do zawierania umów. Ma to ograniczyć szarą strefę, czy jak woli nazywać to rząd – „zjawisko pracy nierejestrowanej”.

>>> Kasa zapomogowo-pożyczkowa w firmie także dla zleceniobiorców

Państwo jak kadrowa przechowa dokumenty za pracodawcę?

Podsumowanie pomysłu resortu rozwoju, pracy i technologii jest krótkie:  „wprowadzone rozwiązanie pozwoli na załatwianie wszelkich spraw związanych z umową, od jej zawarcia do zakończenia w jednym miejscu (portal Praca.gov.pl). Obie strony umowy przez cały czas jej trwania oraz po zakończeniu w okresie 10 lat będą miały dostęp do dokumentów związanych z umową”. Dokumenty te mają być dostępne nawet wtedy, gdy firma ostatecznie zniknie z gospodarczej mapy kraju.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier