Mała firma łatwiej zatrudni i rozliczy pracownika. Do prac rządu wpisano właśnie projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów drogą elektroniczną. Pomysł wirtualnej (i darmowej!) kadrowej chce wprowadzić w życie resort rozwoju.
Opracowywane właśnie przepisy mają umożliwić zawieranie drogą elektroniczną umów o pracę, zleceń, czy pomocy przy zbiorach małym pracodawcom. Z nowych rozwiązań mają skorzystać mikroprzedsiębiorcy, rolnicy, a także osoby fizyczne, które zatrudniają opiekunkę do swoich dzieci lub wsparcia osoby starszej.
Nowe przepisy mają ułatwić zawieranie umów w zakresie obowiązków, jakie leżą po stronie pracodawcy. Chodzi np. o zgłoszenie do ubezpieczenia i płatnika składek ZUS, a także kwestie związane z odprowadzaniem zaliczek na poczet podatku PIT.
Pracodawca objęty rozwiązaniami z ustawy będzie mógł wykorzystać m.in. gotowe szablony umów, co będzie sporym ułatwieniem dla osób, które nigdy, nikogo nie zatrudniały. System ułatwi także rozliczanie urlopu pracownika, a także zwolni pracodawcę z prawnego obowiązku przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat. Na stronie dowiemy się także, jakie składki i zaliczki podatkowe powinniśmy oddać państwu.
>>> Wypowiedzenie umowy o pracę. Jak je przygotować? Wzór do pobrania
Na potrzebny tego artykułu, rozwiązanie to nazwaliśmy „wirtualną kadrową”, bo faktycznie, będzie on taką funkcję pełnił. Pytanie tylko, czy ułatwienia formalne wystarczą, by mikrofirmy chętniej zatrudniały pracowników, biorąc pod uwagę wciąż wysokie koszty zatrudnienia.
Pomysłodawcy argumentują, że takie rozwiązanie zintegrowane z platformą biznes.gov.pl ma być zachętą dla małych podmiotów do zawierania umów. Ma to ograniczyć szarą strefę, czy jak woli nazywać to rząd – „zjawisko pracy nierejestrowanej”.
>>> Kasa zapomogowo-pożyczkowa w firmie także dla zleceniobiorców
Podsumowanie pomysłu resortu rozwoju, pracy i technologii jest krótkie: „wprowadzone rozwiązanie pozwoli na załatwianie wszelkich spraw związanych z umową, od jej zawarcia do zakończenia w jednym miejscu (portal Praca.gov.pl). Obie strony umowy przez cały czas jej trwania oraz po zakończeniu w okresie 10 lat będą miały dostęp do dokumentów związanych z umową”. Dokumenty te mają być dostępne nawet wtedy, gdy firma ostatecznie zniknie z gospodarczej mapy kraju.