Z tego artykułu dowiesz się:

Nie płacą faktur, a mimo to wielu przedsiębiorców chce z nimi współpracować. Liczba firm, które zalegają z płatnościami rośnie. Nie spada chęć dalszej współpracy z nimi.

Więcej niż co trzeci przedsiębiorca zdecydowałby się na współpracę handlową z podmiotem, który nie rozliczył się rzetelnie z innymi kontrahentami. Taki wniosek płynie z badania firmy Kaczmarski Inkasso. Okazuje się, że tylko 71 proc. przedsiębiorców sprawdza, czy firma, z którą chcą podjąć współpracę jest wiarygodna. Mniej niż połowa sprawdza wszystkich kontrahentów. 41 proc. decyduje się na sprawdzenie tylko tej firmy, o której nie ma wielu informacji.


Giełda długów

Zaskakuje to, że rzadko kontroluje się stałych odbiorców, a jak przekonują eksperci z Kaczmarski Inkasso, również wieloletni rzetelny klient może stać się dłużnikiem.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

47 proc. ankietowanych pochwaliło się, że sprawdzają kontrahentów w bazach informacji gospodarczej. Niecałe 44 proc. decyduje się na analizę danych z Krajowego Rejestru Sądowego, przeglądanie opinii o firmie w internecie, a także sprawdzanie giełd wierzytelności.

CZYTAJ TAKŻE: Tymczasowe zajęcie ruchomości – Fiskus zabierze Ci dobytek! Nawet jeśli nie masz długu

Z danych zebranych w badaniu niepokoić może fakt, że 36 procent deklaruje współpracę biznesową z firmą, która zalega innym z płatnościami. Jedynie 64 procent kategorycznie by się na to nie zgodziła. Pocieszające jest jednak to, że współpraca z dłużnikiem jest przemyślana. W takiej sytuacji najczęściej przedsiębiorcy zażądają przedpłaty całej kwoty. 43 proc. zdecyduje się na zaliczkę, a ponad 30 proc. zawrze odpowiednie zabezpieczenia w umowie.

W badaniu nie ma danych o tym czy lepsza weryfikacja kontrahenta zależy od branży lub kraju pochodzenia partnera biznesowego. W Magazynie Firma podawaliśmy niedawno dane Krajowego Rejestru Długów, który podał, że 714 zagranicznych firm zalega polskim przedsiębiorcom na kwotę prawie 27 milionów złotych. Na czarnej liście nierzetelnych kontrahentów dominują trzy kraje.

Jak się okazuje za prawie połowę wszystkich przeterminowanych zobowiązań, odnotowanych w Krajowym Rejestrze Długów (13 mln zł) odpowiadają firmy z trzech państw UE: Litwy, Niemiec i Włoch.

Przedstawiona kolejność tej trójki nie jest przypadkowa, bowiem najwięcej w tym zestawieniu zalegają przedsiębiorstwa z Litwy. Łączna suma zobowiązań nad Niemnem, o których wie KRD to 5,4 mln złotych. Na drugim miejscu ulokowali się nasi zachodni sąsiedzi.

Więcej przeczytasz tutaj

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier