2 min. czytania

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

do kiedy tarcza antyinflacyjna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 08 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do końca 2022 r. To już kolejny taki ruch. Przypomnijmy, poprzednio rząd wydłużył ją do 31 października. Już wtedy ekonomiści mówili, że na tym się nie skończy.

Tarcza antyinflacyjna do końca roku

Inflacja nie ustępuje. Rząd zdaje sobie sprawę, że zdjęcie tarczy antyinflacyjnej w tym roku może spowodować cenowy szok, przez powrót do starych poziomów podatków VAT i akcyzy. Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Minimum do końca roku!

Przedłużenie, o którym mowa dotyczy więc m.in. obniżonej akcyzy na energię elektryczną, a nawet zwolnienia z niej w przypadku jej sprzedaży dla gospodarstw domowych. To także niższe stawki akcyzy na część paliw, mniejszy VAT na żywość oraz gaz ziemny.

Ponadto, na dwa miesiące rząd obniży akcyzę na lekki olej opałowy.

Obniżone stawki VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej

Uporządkujmy zatem stawki VAT obowiązujące w ramach tarczy inflacyjnej. Siłą rzeczy będą bowiem obowiązywały do końca b.r., choć zdaniem ekonomistów trudno wykluczyć kolejnych decyzji wydłużających wsparcie konsumentów.

Zerowa stawka VAT (0%) obowiązuje w przypadku żywności, objętej wcześniej pięcioprocentowym podatkiem. Również 0% VAT dotyczy nawozów, środków ochrony roślin oraz innych środków, które wspomagają produkcję rolniczą. Wcześniej było to 8% VAT. Stawka 0% dotyczy także gazu ziemnego (wcześniej 23%).

5% stawka VAT dotyczy energii elektrycznej, a także cieplnej zamiast wcześniejszych 23%. Do 8% obniżono podatek od towarów i usług dla paliw silnikowych.

CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty do ogrzewania. Rząd ma już projekt ustawy

Obniżone stawki akcyzy w ramach tarczy antyinflacyjnej

Rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej obniżył do minimum akcyzę na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy, a także energię elektryczną. Zwolniono z akcyzy sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. W przypadku sprzedaży paliw silnikowych dochodzi także zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej.

Do listy decyzji, które składają się na tarczę antyinflacyjną, należy dopisać dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych.

 

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
15 10 23

Wybory 2023. Wynik wyborów. Kto wygrał wybory

Wyniki exit polls sondażowni IPSOS wskazują, że wynik wyborów jest następujący: PiS - 36,8 proc.; KO - 31,6…

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier