2 min. czytania

E-Urząd Skarbowy jak skrzynka e-mailowa. Co nowego w e-US?

e-urząd skarbowy
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

E-Urząd Skarbowy z nową funkcją. Jego użytkownicy mogą odbierać korespondencję urzędową, której nadawcą jest Krajowa Administracja Skarbowa. Wszystko za pomocą własnego konta prowadzonego w serwisie wirtualnego fiskusa.

E-Urząd Skarbowy z funkcją odbioru korespondencji

Aby odbierać korespondencję urzędową z Krajowej Administracji Skarbowej, przez e-Urząd Skarbowy, należy wyłącznie udzielić zgodę na taką formę komunikacji z fiskusem. W ten sposób w e-US możemy złożyć wniosek np. o wydanie zaświadczenia o dochodach. Niebawem KAS wprowadzi także możliwość wnioskowania o podobny dokument, dotyczący niezaleganiu w podatkach.

Elektroniczny dokument od fiskusa

Tak jak przywykliśmy do faktur, czy umów przesyłanych w formie cyfrowej, tak samo możemy się już przyzwyczajać do podobnej korespondencji ze skarbówką. Zaświadczenie przekazywane przez e-Urząd Skarbowy jest właśnie dokumentem elektronicznym. Nie dostaniemy go jednak na maila, ale poprzez skrzynkę odbiorczą na koncie podatnika w e-US.

Aby było to możliwe, konieczna była zmiana prawa. Sejm przyjmując 8 czerwca 2022 stosowną ustawę, zgodził się na automatyzację niektórych spraw załatwianych przez KAS. Tym samym otworzyła podatnikom drogą do łatwiejszej komunikacji z urzędami skarbowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest PUESC?

Dokumenty elektroniczne przez e-Urząd Skarbowy

Obecnie w e-US dostępne są m.in. zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT. Znajdziemy tam również zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF).

Wspomniane wcześniej zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W) pojawią się według zapowiedzi Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze w tym miesiącu.

Elektroniczne zaświadczenia od skarbówki

Podatnik, który potrzebuje zaświadczenia, najpierw składa wniosek poprzez e-Urząd Skarbowy. Jeśli robimy to pierwszy raz, będziemy musieli wyrazić zgodę na elektroniczną formę komunikacji. Plusem tego rozwiązania jest to, że użytkownicy e-US nie muszą ponosić kosztów opłaty skarbowej.

Automatyczne wydanie zaświadczenia odbywa się bez udziału urzędu skarbowego, podatnik może je pobrać jako dokument elektroniczny. Zaświadczenie jest automatycznie podpisane pieczęcią szefa KAS – czytamy w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier