magazyn-firma
2 min. czytania

E-Urząd Skarbowy jak skrzynka e-mailowa. Co nowego w e-US?

e-urząd skarbowy
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

E-Urząd Skarbowy z nową funkcją. Jego użytkownicy mogą odbierać korespondencję urzędową, której nadawcą jest Krajowa Administracja Skarbowa. Wszystko za pomocą własnego konta prowadzonego w serwisie wirtualnego fiskusa.

E-Urząd Skarbowy z funkcją odbioru korespondencji

Aby odbierać korespondencję urzędową z Krajowej Administracji Skarbowej, przez e-Urząd Skarbowy, należy wyłącznie udzielić zgodę na taką formę komunikacji z fiskusem. W ten sposób w e-US możemy złożyć wniosek np. o wydanie zaświadczenia o dochodach. Niebawem KAS wprowadzi także możliwość wnioskowania o podobny dokument, dotyczący niezaleganiu w podatkach.

Elektroniczny dokument od fiskusa

Tak jak przywykliśmy do faktur, czy umów przesyłanych w formie cyfrowej, tak samo możemy się już przyzwyczajać do podobnej korespondencji ze skarbówką. Zaświadczenie przekazywane przez e-Urząd Skarbowy jest właśnie dokumentem elektronicznym. Nie dostaniemy go jednak na maila, ale poprzez skrzynkę odbiorczą na koncie podatnika w e-US.

Aby było to możliwe, konieczna była zmiana prawa. Sejm przyjmując 8 czerwca 2022 stosowną ustawę, zgodził się na automatyzację niektórych spraw załatwianych przez KAS. Tym samym otworzyła podatnikom drogą do łatwiejszej komunikacji z urzędami skarbowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest PUESC?

Dokumenty elektroniczne przez e-Urząd Skarbowy

Obecnie w e-US dostępne są m.in. zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT. Znajdziemy tam również zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF).

Wspomniane wcześniej zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W) pojawią się według zapowiedzi Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze w tym miesiącu.

Elektroniczne zaświadczenia od skarbówki

Podatnik, który potrzebuje zaświadczenia, najpierw składa wniosek poprzez e-Urząd Skarbowy. Jeśli robimy to pierwszy raz, będziemy musieli wyrazić zgodę na elektroniczną formę komunikacji. Plusem tego rozwiązania jest to, że użytkownicy e-US nie muszą ponosić kosztów opłaty skarbowej.

Automatyczne wydanie zaświadczenia odbywa się bez udziału urzędu skarbowego, podatnik może je pobrać jako dokument elektroniczny. Zaświadczenie jest automatycznie podpisane pieczęcią szefa KAS – czytamy w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej.

 

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
01 03 23

W co inwestować w 2023?

Inwestowanie to jedna z ważnych dziedzin finansów osobistych, która pozwala pomnażać posiadane środki pieniężne. Istnieje wiele sposobów inwestowania,…
25 02 23

Umowa zlecenie – stawka godzinowa 2023

Minimalna stawka godzinowa w umowie zleceniu jest wyraźnie określona. Nie może wynosić mniej. Ile więc trzeba zapłacić za…
umowa-zlecenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier