Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało, a rząd przyjął już projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe przepisy mają ułatwić proces rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, a także uprościć zakładanie spółki z o.o. przez internet. Elektroniczny KRS będzie jeszcze bardziej użyteczny.

Co zmienił elektroniczny KRS

Przypomnijmy. Od ponad roku, tj. 1 lipca 2021 wszelkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS można składać drogą elektroniczną. Przedsiębiorcy przyznają, że to dość przełomowa zmiana. Załatwienie wszelkich spraw związanych z rejestrem bez wychodzenia z domu to atut. To także niewątpliwa oszczędność czasu. Wiele jednak wskazuje, że istniejący od prawie 13 miesięcy elektroniczny KRS doczeka się istotnego liftingu.

Elektroniczny KRS – co się zmieni?

Resort sprawiedliwości chwali się, że elektroniczny KRS jest stale udoskonalany. Nadchodzącą zmianę prawa, można jednak nazwać dość zdecydowanym liftingiem. Przykładowo, ministerstwo chce ułatwić proces rejestracji oraz składania dokumentów do KRS.

Ma się to stać dzięki zamieszczeniu wzorców umów i informacji o zasadach, jakie dotyczą rejestracji spółek, a także ich oddziałów. Tego typu rzeczy znajdziemy niebawem w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie ministerstwa sprawiedliwość zarówno po polski jak również w minimum jednym obcym języku.

Zakładanie spółkę z o.o. przez internet

To jednak nie wszystko. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie możliwa rejestracja spółki z o.o. za pośrednictwem internetu. Zwiększyć się ma także dostępność danych zawartych w KRS dla użytkowników nieposługujących się językiem polskim. Dodatkowo, „dane będą udostępniane za pośrednictwem systemu integracji rejestrów, poprzez portal e-Sprawiedliwość. Rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia aktywności gospodarczej inwestorów zagranicznych w Polsce” – optymistycznie zakłada resort sprawiedliwości.

Wymiana informacji z KRS

W ramach nowelizacji rozszerzone zostaną możliwości wymiany między rejestrami poprzez system ich integracji. Mówimy tutaj np. o zmianach w podstawowych danych na temat przedsiębiorcy zagranicznego, rejestracji spółki, bądź wykreśleniu oddziału. Tego typu danych nie będzie trzeba składać w KRS.

Głównym celem zmiany w przepisach jest dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy UE, która dotyczy stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier