3 min. czytania

Emerytury stażowe. Koniec kariery w wieku 53 lat?

emerytury stażowe
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
20 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Szkodliwa inicjatywa pogłębiająca problemy w polskim systemie ubezpieczeń. W taki sposób emerytury stażowe, które pojawiają się wśród nowych propozycji legislacyjnych, określa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Jest się czego bać? Zdaniem ZPP i owszem!

Emerytury stażowe – o co chodzi?

Pomysł wprowadzenia emerytur stażowych złożono w ramach obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz zmiany niektórych ustaw. Zgodnie z jego literą emerytura stażowa będzie się należała kobietom posiadające okres składkowy i nieskładkowy 35 lat. W przypadku mężczyzn będzie to 40 lat. To oznacza, że kobieta pracująca na etacie od 18 roku życia przejdzie na emeryturę już w wieku 53 lat! Mężczyzna natomiast, już na 58. urodziny. Problem w tym, że uzyskane świadczenie nie będzie mogło wynosić mniej niż… minimalna emerytura. Czy stać nas na takie rozwiązanie?

CZYTAJ TAKŻE: Nowe deklaracje ZUS 2022

Emerytury stażowe – dlaczego boją się ich przedsiębiorcy?

Opublikowane tuż przed świętami Bożego Narodzenia „Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców” w sprawie emerytur stażowych, to chyba jedna z najostrzejszych recenzji prawnych propozycji w ostatnich miesiącach. Upraszczając, emertytury stażowe wg ZPP to zło, które zdemoluje i tak mocno podminowany problemami demograficznymi system ubezpieczeń społecznych.

Wizja wysyłania Polaków na wcześniejsze emerytury (kobiety już w wieku pięćdziesięciu kilku lat) może brzmieć kusząco dla części wyborców. ZPP spogląda jednak na ten pomysł przez pryzmat liczb i wywołuje w ten sposób „zdjęcie” z dość ponurym krajobrazem.

Emerytury stażowe. Jaki koszt?

Jeśli emerytury stażowe zostaną wprowadzone, średni koszt będzie potężny. Szacowany jest na 12 miliardów (!) złotych. Zakładając za ZPP, że WSZYSCY uprawnieni skorzystaliby z tej możliwości między 2022 a 2031 rokiem koszt byłby mocno przytłaczający:

„Wypłata emerytur stażowych wiązałaby się z wydatkami rzędu 70,9 miliarda złotych, a ponadto ze zmniejszeniem wpływów ze składek w tym samym okresie o 50,2 miliarda złotych. Oznacza to, łączny koszt (wydatki + utracone wpływy do FUS) dla systemu wynoszący ponad 120 miliardów złotych. Polski nie stać na takie wydatki. Uchwalenie tej ustawy grozi katastrofą finansów publicznych– zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bałagan w systemie emerytur

Niestety, zaplanowanie przebiegu kariery zawodowej i jej zakończenia jest w Polsce zadaniem karkołomnym, a także skrajnie niemożliwym. Spójrzmy na system prawny.

Obecny system emerytalny ma swoje korzenie w głębokim PRL. Pod koniec lat 90-tych przeszedł jednak zaawansowany lifting, z którego niewiele zostało. Liczne nowelizacje nie służą poczuciu równowago. Jak przypomina ZPP, w 2013 roku podniesiono nawet wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Reform szybko trafiła na półkę „nieaktualne”. Powrót do starego wieku przejścia na emeryturę nastąpił już w 2017 roku.

Demografia a emerytury stażowe

ZPP zauważa, że demografia Polski przechodzi przez niezwykle trudny okres. Kiedy kreślono system emerytalny, współczynnik dzietności wynosił w najgorszym momencie 2,1. To znaczy, że na jedną Polkę przypadało średnio 2,1 dziecka. Taki współczynnik oznaczał tzw. prostą zastępowalność pokoleń. Teraz zamiast tego, mamy starzejące się społeczeństwo i demograficzny niż, któremu na dobrą sprawę nie pomogło 500+. Na skutki Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trzeba poczekać, ale na cuda trudno liczyć.

ZPP zauważa, że współczynnik dzietności wynosi jedynie 1,42.

Emerytury stażowe to „kuriozalny pomysł”

ZPP zauważa, że w obecnej sytuacji pomysł wprowadzenia emerytur stażowych wydaje się „kuriozalnym pomysłem”.

„Przedstawiona propozycja jest zatem kompletnie bardzo szkodliwą inicjatywą, której celem jest wyłącznie pogłębienie problemów strukturalnych już istniejących w polskim systemie ubezpieczeń, a nie jakakolwiek jego poprawa. Projekt stoi również w poprzek inicjatywom dotyczącym zwiększenia aktywności zawodowej seniorów – z jednej strony osoby starsze są zachęcane do podejmowania pracy, z drugiej kuszone wizją otrzymania wcześniejszego świadczenia. Te dwa kierunki polityki są niemożliwe do pogodzenia” – czytamy w stanowisku ZPP.

Według związku należy dyskutować o kształcie systemy emerytalnego w Polsce. Jednak z tej debaty najpierw należy odsiać populistyczne hasła.

To Cię zainteresuje

16 10 23

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ile wynosi odszkodowanie ZUS?

ZUS ogłosił jakie będzie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Zobacz, ile dostaniesz za każy procent uszczerbku na zdrowiu.…
odszkodowanie za wypadek

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Czy można odwołać darowiznę?

Darowizna to jeden ze sposobów przekazania konkretnej rzeczy lub praw na obdarowanego. Przy okazji pojawia się pytanie: czy…
odwołać darowiznę

Umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu pozwala z niego korzystać nieodpłatnie. Jak działa umowa użyczenia? Jak działa umowa użyczenia? Umowa użyczenia…
umowa-uzyczenia

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier