2 min. czytania

Fundusz Odbudowy. Co to takiego?

Unia Europejska
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
05 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Fundusz Odbudowy to odpowiedź Unii Europejskiej na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. 27 krajów wspólnie zdecydowało o uruchomieniu programu, który ma ożywić gospodarkę.

Trudna sytuacja epidemiologiczna odczuwana jest na całym świecie. Nie ma kraju, który nie musiałby borykać się ze skutkami obecności COVID-19. Cierpią nie tylko poszczególne jednostki, ale także firmy i gospodarki kolejnych państw. Aby przyspieszyć powrót do stanu sprzed pandemii, włodarze unijnych krajów postanowili przyjąć Fundusz Odbudowy. Czyli oddzielny budżet, dzięki któremu każde państwo postawi swoją gospodarkę „na nogi”.

Fundusz Odbudowy – najważniejsze zagadnienia

Do tej pory unijne pieniądze były dzielone zgodnie z postanowienia uprzednio przyjętego budżetu. W tej chwili obowiązuje rozpiska środków na lata 2021-2027. Ale z uwagi na zaskakującą i niespotykaną sytuację, podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowej puli pieniędzy. Fundusz Odbudowy jest więc tymczasowym, doraźnym rozwiązaniem.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet 30 tys. zł na twój biznes. Jak dostać pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Jego wartość to bagatela 750 mld euro. Co ważne, Unia Europejska nie dysponowała dodatkowymi środkami w tej wysokości. Aby uzyskać wskazaną kwotę wspólnota musiała się zadłużyć.

Pieniądze z wskazanej puli otrzyma każde państwo unijne w formie dotacji i pożyczek. Podział jest niezwykle istotny, ponieważ dotacje to UE będzie spłacać. Z kolei z pożyczek każde państwo członkowskie będzie rozliczać się samodzielnie.

CZYTAJ TAKŻE: Unijny certyfikat COVID-19 zamiast paszportu covidowego. To warunek swobodnego podróżowania

Fundusz Odbudowy to nie Krajowy Plan Odbudowy

W jednym i drugim chodzi o pieniądze. Co więcej oba są ze sobą powiązane, ale pojęć tych nie należy używać wymiennie. Zaproponowany przez instytucję unijną Fundusz Odbudowy wymaga ratyfikacji, czyli potwierdzenia przez rządy członków. Dzieje się tak, ponieważ każdy z krajów będzie pełnił rolę poręczyciela-żyranta zobowiązań unijnych.

Polska 4 maja 2021 roku podjęła decyzję o ratyfikacji Funduszu Odbudowy podczas głosowania w Sejmie.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Jak już wyjaśniliśmy, Fundusz Odbudowy to instrument Unii Europejskiej, który dotyczy wszystkich 27 państw członkowskich. Z kolei Krajowy Plan Odbudowy, to spis działań prowadzonych na terytorium Polski z pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Jego realizacja koordynowana jest przez rząd. Jego stworzenie i przedstawienie było wymagane przez Brukselę do otrzymania pieniędzy. W Krajowym Planie Odbudowy znajduje się dokładny podział potencjalnych środków.

Ile pieniędzy dostanie Polska z Funduszu Odbudowy

W ramach wsparcia, do naszego kraju trafi blisko 58 mld euro. Ale tak jak wspominaliśmy na kwotę tę składają się dotacja i pożyczka. Ta pierwsza będzie wyniosła 24 mld euro. Pozostałe 34 mld euro będzie trzeba zwrócić do unijnej kasy.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier