Z tego artykułu dowiesz się:

Aż 81 procent firm planuje podniesienie ceny oferowanych produktów o kilkadziesiąt procent. Powodem takich decyzji ma być inflacja, a konkretnie zawrotny wzrost cen energii elektrycznej spodziewany jesienią. Podwyżki mają nastąpić jeszcze w tym półroczu – wynika z badania CBM Indicator.

Inflacja. Firmy zmuszone do podwyżek cen?

Wyniki badań CBM Indicator opublikowała na swoich stronach internetowych Konfederacja Lewiatan, która zrzesza pracodawców. Organizacja już wielokrotnie zwracała uwagę, że spodziewany wzrost cen energii elektrycznej przełoży się na sytuację zdecydowanej większości przedsiębiorców, a także kondycję całej gospodarki. Inflacja zdaje się napędzać sama.

Teraz wiadomo, że niemal wszyscy przedsiębiorcy innego wyjścia nie będą mieli. Podwyżki cen oferowanych produktów, a także usług mogą w tej sytuacji sięgnąć… kilkudziesięciu procent. Takiego zdania są przedstawiciele aż 81% firm!

CZYTAJ TAKŻE: Czy Polskę czeka ciężki kryzys? 86% przedsiębiorców nie ma wątpliwości.

Inflacja będzie się nakręcała

Ceny energii to obok cen paliw potężny czynnik napędzający inflację. Jeśli jednocześnie dojdzie do stagnacji w gospodarce, można spodziewać się rzadkiego w ekonomii, a także niezwykle niebezpiecznego zjawiska – stagflacji.

Firmy ograniczą inwestycję

Na realizację niepokojącej prognozy wskazują decyzje samych przedsiębiorców, którzy w obliczu wzrostu cen energii planują ograniczenie inwestycji.

Aż 92% właścicieli firm potwierdza, że zastanawia się nad ograniczeniem planów inwestycji, a także rozwoju w najbliższym roku. Pamiętajmy, że to właśnie inwestycje są tym elementem, który wzmacnia wzrost gospodarczy. Ich brak może doprowadzić do poważnej zapaści w wielu branżach.

Czy płace w firmach będą rosły?

Mamy jednak dobrą wiadomość dla pracowników. 79% firm spodziewa się, że w warunkach wysokiej inflacji wynagrodzenia pracowników będą nadal rosły. Pytanie, czy skala podwyżek wytrzyma tempo narzucone przez wzrost cen, pozostaje otwarte. Około 74% nie obawia się konieczności ograniczenia działalności firmy.

 

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
15 10 23

Wybory 2023. Wynik wyborów. Kto wygrał wybory

Wyniki exit polls sondażowni IPSOS wskazują, że wynik wyborów jest następujący: PiS - 36,8 proc.; KO - 31,6…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier