Z tego artykułu dowiesz się:

Aż 81 procent firm planuje podniesienie ceny oferowanych produktów o kilkadziesiąt procent. Powodem takich decyzji ma być inflacja, a konkretnie zawrotny wzrost cen energii elektrycznej spodziewany jesienią. Podwyżki mają nastąpić jeszcze w tym półroczu – wynika z badania CBM Indicator.

Inflacja. Firmy zmuszone do podwyżek cen?

Wyniki badań CBM Indicator opublikowała na swoich stronach internetowych Konfederacja Lewiatan, która zrzesza pracodawców. Organizacja już wielokrotnie zwracała uwagę, że spodziewany wzrost cen energii elektrycznej przełoży się na sytuację zdecydowanej większości przedsiębiorców, a także kondycję całej gospodarki. Inflacja zdaje się napędzać sama.

Teraz wiadomo, że niemal wszyscy przedsiębiorcy innego wyjścia nie będą mieli. Podwyżki cen oferowanych produktów, a także usług mogą w tej sytuacji sięgnąć… kilkudziesięciu procent. Takiego zdania są przedstawiciele aż 81% firm!

CZYTAJ TAKŻE: Czy Polskę czeka ciężki kryzys? 86% przedsiębiorców nie ma wątpliwości.

Inflacja będzie się nakręcała

Ceny energii to obok cen paliw potężny czynnik napędzający inflację. Jeśli jednocześnie dojdzie do stagnacji w gospodarce, można spodziewać się rzadkiego w ekonomii, a także niezwykle niebezpiecznego zjawiska – stagflacji.

Firmy ograniczą inwestycję

Na realizację niepokojącej prognozy wskazują decyzje samych przedsiębiorców, którzy w obliczu wzrostu cen energii planują ograniczenie inwestycji.

Aż 92% właścicieli firm potwierdza, że zastanawia się nad ograniczeniem planów inwestycji, a także rozwoju w najbliższym roku. Pamiętajmy, że to właśnie inwestycje są tym elementem, który wzmacnia wzrost gospodarczy. Ich brak może doprowadzić do poważnej zapaści w wielu branżach.

Czy płace w firmach będą rosły?

Mamy jednak dobrą wiadomość dla pracowników. 79% firm spodziewa się, że w warunkach wysokiej inflacji wynagrodzenia pracowników będą nadal rosły. Pytanie, czy skala podwyżek wytrzyma tempo narzucone przez wzrost cen, pozostaje otwarte. Około 74% nie obawia się konieczności ograniczenia działalności firmy.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier