Z tego artykułu dowiesz się:

Aż 81 procent firm planuje podniesienie ceny oferowanych produktów o kilkadziesiąt procent. Powodem takich decyzji ma być inflacja, a konkretnie zawrotny wzrost cen energii elektrycznej spodziewany jesienią. Podwyżki mają nastąpić jeszcze w tym półroczu – wynika z badania CBM Indicator.

Inflacja. Firmy zmuszone do podwyżek cen?

Wyniki badań CBM Indicator opublikowała na swoich stronach internetowych Konfederacja Lewiatan, która zrzesza pracodawców. Organizacja już wielokrotnie zwracała uwagę, że spodziewany wzrost cen energii elektrycznej przełoży się na sytuację zdecydowanej większości przedsiębiorców, a także kondycję całej gospodarki. Inflacja zdaje się napędzać sama.

Teraz wiadomo, że niemal wszyscy przedsiębiorcy innego wyjścia nie będą mieli. Podwyżki cen oferowanych produktów, a także usług mogą w tej sytuacji sięgnąć… kilkudziesięciu procent. Takiego zdania są przedstawiciele aż 81% firm!

CZYTAJ TAKŻE: Czy Polskę czeka ciężki kryzys? 86% przedsiębiorców nie ma wątpliwości.

Inflacja będzie się nakręcała

Ceny energii to obok cen paliw potężny czynnik napędzający inflację. Jeśli jednocześnie dojdzie do stagnacji w gospodarce, można spodziewać się rzadkiego w ekonomii, a także niezwykle niebezpiecznego zjawiska – stagflacji.

Firmy ograniczą inwestycję

Na realizację niepokojącej prognozy wskazują decyzje samych przedsiębiorców, którzy w obliczu wzrostu cen energii planują ograniczenie inwestycji.

Aż 92% właścicieli firm potwierdza, że zastanawia się nad ograniczeniem planów inwestycji, a także rozwoju w najbliższym roku. Pamiętajmy, że to właśnie inwestycje są tym elementem, który wzmacnia wzrost gospodarczy. Ich brak może doprowadzić do poważnej zapaści w wielu branżach.

Czy płace w firmach będą rosły?

Mamy jednak dobrą wiadomość dla pracowników. 79% firm spodziewa się, że w warunkach wysokiej inflacji wynagrodzenia pracowników będą nadal rosły. Pytanie, czy skala podwyżek wytrzyma tempo narzucone przez wzrost cen, pozostaje otwarte. Około 74% nie obawia się konieczności ograniczenia działalności firmy.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier