2 min. czytania

Jak kupić węgiel od samorządu?

jak kupić węgiel od samorządu
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
17 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak kupić węgiel od samorządu? To pytanie, zadaje dziś wiele osób, które liczą na zaopatrzenie się w opał na zimę po preferencyjnej cenie. Kiedy to będzie możliwe? Podpowiadamy.

Jak kupić węgla od samorządu? Potrzebny wniosek!

Zakup węgla od samorządu będzie możliwy po uprzednim złożeniu wniosku o zakup preferencyjny – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z wprowadzonymi rozwiązaniami, gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla zarówno przez własne jednostki organizacyjne jak i umowy ze składami węgla. Mówimy w tym wypadku o przyjętym tuż przed weekendem rządowym projekcie ustawy o zakupie preferencyjnym węgla.

CZYTAJ TAKŻE: Dostałeś dofinansowanie do cen energii? Teraz zapłać podatek

Węgiel od gminy – na jakich zasadach?

Rząd w swoim komunikacie pisze o „bardzo atrakcyjnej cenie” węgla dystrybuowanego przez samorządy. Zgodnie z decyzjami władz, zarówno gminy, jak i spółki, czy związki międzygminne będą mogły kupić węgiel od importerów po 1.500 złotych za tonę, a następnie odsprzedać go za nie więcej niż 2.000 złotych za tonę.

Od kogo samorządy kupią węgiel?

KPRM informuje, że samorządy będą mogły kupić węgiel od importerów, czyli spółek: PGE Paliwa oraz Węglokoks. Tu cena takich transakcji zostanie „zamrożona” na poziomie 1.500 złotych. Pojawia się pytanie, dlaczego górna granicy odsprzedaży paliwa gospodarstwom domowym jest o 500 złotych wyższa. Czy zatem gminy mają na całym mechanizmie jeszcze zarabiać? Nic z tych rzeczy, tłumaczy KPRM. Ta „nadwyżka” w wysokości 500 zł/tona ma służyć pokryciu kosztów ponoszonych przez samorządy. Może to być np. koszt transportu, składowania, dozoru etc.

2.000 złotych za tonę, to i tak bardzo atrakcyjna oferta, biorąc pod uwagę fakt, że na wolnym rynku za tonę „czarnego złota” trzeba zapłacić ponad 2.700 złotych, choć są również propozycje przekraczające poważnie poziom 3 tys. złotych.

Jaki wniosek o zakup węgla?

Zakup węgla od samorządu będzie możliwy na preferencyjnych warunkach pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku. Ta opcja będzie dostępna tylko dla osób uprawnionych do dodatku węglowego. Same formalności mają być uproszczone. Samorządy będą zwolnione z zastosowania Prawa Zamówień Publicznych. Nie będzie wymagane także sporządzanie i wystawianie świadectwa pochodzenia surowca.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier