3 min. czytania

Jak motywować pracownika zdalnego

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Dom nigdy nie był i nie będzie biurem. Koronawirus zmusił wiele firm do wprowadzenia zdalnego trybu pracy, ale coraz częściej skarżą się na niego i pracownicy i pracodawcy. Praca zdalna niewątpliwie ma wiele wad. Dowiedz się jak motywować pracownika zdalnego.

Bycie szefem to już jest wyzwanie, a co dopiero kierować firmą w tak niecodziennych warunkach jakie stworzył nam koronawirus. Na szczęście, nie ma rzeczy niemożliwych. Fakt korzystania z pracy zdalnej nie musi oznaczać spadku zaangażowania twoich podwładnych czy popsucia się ich więzi z firmą. Ale musisz być czujny i wyprzedzać kryzysy, a o te nietrudno. To sprawdzone sposoby na to jak motywować pracownika zdalnego.

Z jakimi problemami wiąże się praca zdalna

Początkowo zdalne wykonywanie obowiązków jest bardzo wygodne. Przede wszystkim pracownicy doceniają ilość czasu, jaką do tej pory musieli przeznaczyć na dojazd do miejsca pracy. Zespół jest zadowolony, ma większy zapał do pracy. Wszystko do czasu. Po pierwszych zachwytach przychodzi czas na coraz bardziej wyraźniejsze minusy, które odbijają się na atmosferze.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrola pracowników zdalnych. Z legalnością działań może być kłopot

No właśnie atmosfera. Czyli klimat, jaki panuje w danej firmie. Tworzą ją ludzie, ale w kontakcie bezpośrednim dba się o nią o wiele łatwiej. Przez internet szybciej powstają niedopowiedzenia i żale. Coś co w 4 oczy byłoby świetnym żartem, w komunikacji wirtualnej ma duże szanse stać się uciążliwym problemem. Brak mimiki czy intonacji głosu, bardzo łatwo wypacza prawdziwy sens słów. I nie chodzi tylko o wzajemne relacje pracowników, ale i tych, w których stroną jest pracodawca.

Praca w domowej przestrzeni jest bardzo trudna. Przede wszystkim dlatego, że umysł nie wiąże jej z wykonywaniem domowych obowiązków. Poza tym na każdym kroku czają się „rozpraszacze” np. dziecko, partnerka/partner, remont u sąsiadów lub cieknący zlew. Powody do niepracowania są wszędzie. Wiedza na temat tego jak motywować pracownika zdalnego jest naprawdę cenna.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź czy jesteś super szefem. Te 5 cech cenią pracownicy

Niestety covidowe realia nie wskazują na to, by powrót do biura był możliwy w niedalekiej przyszłości, dlatego jako szef musisz stworzyć i wprowadzić w życie plan motywacyjny dla pracowników zdalnych. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które z pewnością powinny się w nim znaleźć.

Pozostań w kontakcie

Kontakt wirtualny nie zastąpi bezpośredniego, to pewne. Ale jeśli pozostawisz pracownika samemu sobie, wysyłając mu sporadycznie e-maila, nie spodziewaj się że będzie rekinem efektywności. W biurze kontrola postępu prac jest o wiele łatwiejsza. Jak gdyby nigdy nic można porozmawiać o nich chociażby przy kawie. Dlatego ustal dni i godziny, w których będziecie rozmawiać o wykonywanych przez daną osobę zadaniach. Pytaj o trudności i sukcesy. Poza rozmowami indywidualnymi wprowadź regularne spotkania całego zespołu. Zadbaj, by był czas na żarty i śmiechy. Te parę minut potrafi naprawdę dużo zmienić.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna: jedna na dziesięć osób lubi pracować z domu w negliżu

Zadbaj o wygodę pracowników

W biurze zapewniałeś zespołowi wygodne krzesła i podkładki pod monitory lub komputery? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś pozwól pracownikom, by zabrali potrzebne im udogodnienia do domu. W pustym biurze i tak się nikomu nie przydadzą. A mało, kto ma w domu w pełni wyposażony biurowy kącik. Jeśli z jakichś powodów nie możesz tego zrobić. Kup potrzebne wyposażenie i przekaż podwładnym. Wiele firm zaangażowało się w zorganizowanie przestrzeni przeznaczonej do pracy i trzeba przyznać, że zyskali tym punkty w rankingu polecanych pracodawców.

CZYTAJ TAKŻE: 10 niedrogich benefitów dla pracowników

Przypominaj o ruchu

Zdajesz sobie sprawę z tego jak fakt wykonywania pracy w formie zdalnej zmniejszył aktywność twoich pracowników? Nie ma codziennego biegania do autobusu, nie ma spacerów na papieroska lub kawę. Jest za to siedzenie na tyłku, od rana do wieczora. Mięśnie słabną, zaczynają się bóle kręgosłupa i drętwienie kończyn. Zniżka na internetowe zajęcia jogi czy abonament w jednej z popularnych aplikacji to super rozwiązanie. Pracownicy z pewnością je docenią i poczują się zaopiekowani i ważni. Możesz także tworzyć tygodniowe zawody na ilość wykonanych kroków.

CZYTAJ TAKŻE: Szef może „siłą” wysłać pracownika na zaległy urlop za 2020 rok

Przygotuj motywacyjne paczki

Z łatwością policzysz, o ile spadły twoje miesięczne wydatki na: kawę, herbatę, mleko, cukier i wszystkie inne produkty, które zapewniałeś pracownikom. Ty oszczędzasz, bo koszty ponoszą pracownicy i to z domowych budżetów. Bardzo miłym pomysłem jest przygotowanie dla każdego nawet niedużej paczki. Możesz do niej włożyć ulubioną kawę i herbatę i coś słodkiego np. czekoladę. Nic nie pobudza szarych komórek lepiej niż kofeina i cukier.

Bądź wyczulony na potrzeby pracowników

Mimo korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych pracownik musi wiedzieć, że jesteś gotowy mu pomóc. Mów o tym. Angażuj się w rozwiązywanie problemów i sporów. Na każdym kroku pokazuj, że jako zespół poradzicie sobie ze wszystkim, także pracą zdalną.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier