Najczęściej spotykamy się oczywiście z umowami o pracę. Mimo tego, że mają one bardzo dużo atutów, to trudno byłoby określić je mianem najtańszych z punktu widzenia firmy. Pracodawca zobowiązany jest do opłacania składek za pracownika, a także honorowania urlopów oraz chorobowego. W razie zdarzeń o charakterze losowym, osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługują dodatkowe dni wolne od pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Koszt pracodawcy umowa zlecenie
Popularną alternatywą są też umowy zlecenie. Minęły jednak czasy, kiedy nie były one obłożone żadnymi daninami na rzecz pracowników. Dziś - w ramach tej formuły zatrudnienia - trzeba odprowadzić składki emerytalne, rentowe oraz zdrowotne. Co więcej, istnieje nawet możliwość opłacania osobom zatrudnionym w ten sposób składki chorobowej. Na pewno warto zwrócić też uwagę na to, że od 2017 roku ustawodawca doprecyzował, że wynagrodzenie zleceniobiorcy nie może być niższe niż minimalna w danym roku stawka godzinowa.
Praktyka wielu firm pokazuje, że stopniowo odchodzi się od umów o dzieło. Wynika to z tego, że organy kontrolne często próbują kwalifikować ją jako umowę zlecenie. Można spotkać się z tym choćby wtedy, kiedy występują znamiona powtarzalności danego zadania. Jeśli jednak chcemy zatrudnić pracownika do jednorazowego wykonania określonej czynności, to na pewno warto rozważyć tę formę. Przede wszystkim dlatego, że nie odciąga się od niej danin na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne.
Oczywiście jedną z najkorzystniejszych form zatrudnienia dla wielu firm wciąż pozostają wolontariusze oraz stażyści i praktykanci. Praktyka pokazuje jednak, że nie każda działalność gospodarcza wie, w jaki sposób rozliczyć się z zatrudnienia takich osób w firmie. Na pewno jednak warto uważnie przeanalizować ten kierunek. Choćby dlatego, że Powiatowe Urzędy Pracy chętnie wspierają te formy zatrudnienia i pomagają w znalezieniu kandydatów.
Z roku na rok przybywa w Polsce jednoosobowych działalności gospodarczych. Własna firma to marzenie wielu osób, które można wdrożyć w życie bardzo szybko. Firmę może założyć każdy dorosły obywatel naszego kraju, który dysponuje dostępem do CEIDG i jest gotów poświęcić około godziny na wypisanie formularza zgłoszeniowego.
CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku
Dlaczego współpraca B2B jest tak atrakcyjna? Przede wszystkim ze względu na możliwość odliczenia kosztów od prowadzenia działalności. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystać z wielu programów pomocowych, jakie organizują poszczególne województwa lub Unia Europejska.
Atutem jest też brak jakichkolwiek zobowiązań strony podnajmującej pracownika. Nie musi opłacać za takiego pracownika żadnych składek, a na dodatek w dowolnej chwili może zakończyć współpracę. Rozliczenie odbywa się w formie faktury, co jest korzystne dla obu stron.
Przedsiębiorcom często wydaje się, że muszą sobie radzić sami, a aparat państwowy nie ma zbyt wielu narzędzi, by im pomóc. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Powiatowe Urzędy Pracy w wielu gminach oferują bezzwrotne dotacje na wyposażenie nowego stanowiska pracy.
CZYTAJ TAKŻE: 10 argumentów za tym że jednoosobowa działalność gospodarcza pod względem prawnym to najlepsze rozwiązanie
Praktyka wielu działalności pokazuje, że jest to prosty i niezwykle skuteczny sposób, by zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na urządzeniu nowego stanowiska biurowego w firmie. Warto zainteresować się też nieoprocentowanymi pożyczkami oraz możliwością partycypowania przez PUP w kosztach zatrudniania nowych osób. Możliwości jest sporo, a przed decyzją o zatrudnieniu wybranego kandydata warto się im uważnie przyjrzeć.