magazyn-firma
2 min. czytania

Jak płacić mniej za prąd? Pamiętaj o tym terminie!

jak płacić mniej za prąd
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
16 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak płacić mniej za prąd? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także samorządy i podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej muszą do 30 listopada złożyć stosowne oświadczenia do swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki temu cena energii elektrycznej wyniesie dla nich 785 zł/MWh.

Jak płacić mniej za prąd? Pobierz wzór oświadczenia

Jak płacić mniej za prąd? Aby mikro, małe i średnie firmy mogły skorzystać z zamrożonej ceny na poziomie 785 zł za MWh, muszą pobrać wzór stosownego oświadczenia. Znajdziemy go w Dzienniku Ustaw z 2022 poz. 2299 w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska. Dla ułatwienia publikujemy tutaj link do dokumentu. Termin złożenia oświadczenia mija już 30 listopada 2022 roku!

Jak wypełnić oświadczenie?

Wzór dostępny w linku ma formę formularza, a zatem należy wypełnić wskazane pola zgodnie z instrukcją. Formularz nie jest przesadnie rozbudowany. Jego wypełnienie nie powinno zabrać wiele czasu firmom, które posiadają np. jeden kilka punkt poboru energii elektrycznej. W takim przypadku przygotowanie dokumentu zajmuje co najmniej kilka minut.

Trudniejsze zadanie będą miały osoby, które posiadają wiele takich punktów, np. w różnych lokalizacjach. W tabeli należy wpisać numer punktu poboru oraz kilka istotnych kwestii takich, jak datę zawarcia umowy, a także szacunkowe zużycie energii.

Dla kogo tańszy prąd?

Kluczowa jest tutaj Ustawa z 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz.U z 2022 poz. 2243). Wprowadza ona gwarantowaną cenę maksymalną za prąd, która ma być stosowana m.in. dla mikro, małych i średnich firm. W tym przypadku cen wyniesie 785 zł /MWh.

Tańszy prąd dla rodzin - formalności

Ta sama ustawa wprowadza także maksymalną cenę 694 zł/MWh dla odbiorców w gospodarstwach domowych mieszczących się w określonych limitach. Ustalono je na 2 MWh, 2,6 MWh oraz 3 MWh). Warto jednak pamiętać, że odbiorcy w gospodarstwach domowych NIE MUSZĄ składać żadnego oświadczenia. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy w gospodarstwach domowych znajdą u swoich sprzedawców energii” - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
22 03 23

0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku - poinformowała w środę…
sklep spożywczy

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier