2 min. czytania

Jak płacić mniej za prąd? Pamiętaj o tym terminie!

jak płacić mniej za prąd
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
16 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak płacić mniej za prąd? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także samorządy i podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej muszą do 30 listopada złożyć stosowne oświadczenia do swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki temu cena energii elektrycznej wyniesie dla nich 785 zł/MWh.

Jak płacić mniej za prąd? Pobierz wzór oświadczenia

Jak płacić mniej za prąd? Aby mikro, małe i średnie firmy mogły skorzystać z zamrożonej ceny na poziomie 785 zł za MWh, muszą pobrać wzór stosownego oświadczenia. Znajdziemy go w Dzienniku Ustaw z 2022 poz. 2299 w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska. Dla ułatwienia publikujemy tutaj link do dokumentu. Termin złożenia oświadczenia mija już 30 listopada 2022 roku!

Jak wypełnić oświadczenie?

Wzór dostępny w linku ma formę formularza, a zatem należy wypełnić wskazane pola zgodnie z instrukcją. Formularz nie jest przesadnie rozbudowany. Jego wypełnienie nie powinno zabrać wiele czasu firmom, które posiadają np. jeden kilka punkt poboru energii elektrycznej. W takim przypadku przygotowanie dokumentu zajmuje co najmniej kilka minut.

Trudniejsze zadanie będą miały osoby, które posiadają wiele takich punktów, np. w różnych lokalizacjach. W tabeli należy wpisać numer punktu poboru oraz kilka istotnych kwestii takich, jak datę zawarcia umowy, a także szacunkowe zużycie energii.

Dla kogo tańszy prąd?

Kluczowa jest tutaj Ustawa z 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz.U z 2022 poz. 2243). Wprowadza ona gwarantowaną cenę maksymalną za prąd, która ma być stosowana m.in. dla mikro, małych i średnich firm. W tym przypadku cen wyniesie 785 zł /MWh.

Tańszy prąd dla rodzin - formalności

Ta sama ustawa wprowadza także maksymalną cenę 694 zł/MWh dla odbiorców w gospodarstwach domowych mieszczących się w określonych limitach. Ustalono je na 2 MWh, 2,6 MWh oraz 3 MWh). Warto jednak pamiętać, że odbiorcy w gospodarstwach domowych NIE MUSZĄ składać żadnego oświadczenia. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy w gospodarstwach domowych znajdą u swoich sprzedawców energii” - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier