Z tego artykułu dowiesz się:

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolne. Do uczestnictwa w nich nie może zmusić pracodawca. Osoba, która została zapisana do PPK automatycznie, może w każdym momencie się wypisać. Jak to zrobić? Czy można wypisać pracownika z PPK?

Według danych opublikowanych przez bankier.pl Jaka przyszłość czeka PPK i OFE - Bankier.pl PPK nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak sądzono. W ciągu pierwszych 4-6 lat z projektu miało korzystać nawet 70 proc. uprawnionych.

Po 2,5 roku funkcjonowania programu ledwo przekroczyła 30%. Zdaniem ekspertów tak nikłe zainteresowanie PPK spowodowane może być małym zaufaniem do instytucji państwa, a szczególnie to co zdarzyło się ze środkami z OFE.

CZYTAJ TAKŻE: Czy jest jeszcze miejsce na biznes w e-commerce? Jest dużo do zarobienia!

Pracownicze Plany Kapitałowe to sposób na dodatkowe środki na emeryturze. To długoterminowy program oszczędnościowy. Środki pochodzą z różnych źródeł, a inwestowane są w ramach funduszy zdefiniowanej daty.

Jak działa PPK?

Każdy, kto jest członkiem PPK odprowadza na swoje indywidualne konto 2% wynagrodzenia netto. Tę kwotę potrąca się z wynagrodzenia. Pracodawca dokłada do tego 1,5% wynagrodzenia brutto. Dodatkową zachętą jest dopisanie z budżetu 250 zł wpłaty początkowej i 240 zł rocznego bonusu. Od dopłat pracodawcy oprowadzany jest podatek dochodowy.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Jak skorzystać z pieniędzy z PPK?

Pieniądze z PPK od początku należą do członka PPK. Wypłacić je można w każdym momencie. Żeby jednak skłonić do przetrzymania środków do 60 roku życia, ustalono, że każda wypłata przed ukończeniem przez uczestnika 60 roku życia jest obarczona potrąceniami.

Jeśli więc pracownik będzie chciał wypłacić pieniądze przed tym jak skończy 60 lat, z powrotem dostanie wszystko to, co wcześniej pobrano z jego pensji i 70 proc. wpłat pracodawcy. Reszta trafia na subkonto ZUS i czeka do emerytury. Dopłaty realizowane przez państwo, trzeba oddać.

Jak wystąpić z PPK?

Skoro PPK jest programem dobrowolnym, można z niego zrezygnować w każdym momencie. Co istotne, pracodawca nie może w jakikolwiek sposób wymuszać na pracowniku odstąpienia od PPK. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca musi posiadać informacje czy pracownik chce uczestniczyć w PPK czy nie.

CZYTAJ TAKŻE: CEIDG – słowo wytrych dla telemarketerów

Jeśli pracownik chce zrezygnować, musi złożyć u pracodawcy druk rezygnacji z PPK w formie papierowej. Podkreślmy, pracodawca nie może wymuszać na pracowniku rezygnacji z PPK

Autozapis do PPK

Gdy pracownik złoży rezygnację z PPK, będzie ponownie zapisany do niego co 4 lata. Wtedy, jeśli podtrzyma swoją decyzję, będzie musiała znów złożyć deklarację odstąpienia

Każdy pracodawca powinien opracować sobie wzór odstąpienia, rezygnacji z PPK. Jeden z wzorów można pobrać tutaj

 

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier