2 min. czytania

Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

inflacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorca może wybrać jeden z czterech sposobów rozliczenia się z fiskusem. Zanim zadeklarujesz, która forma opodatkowania będzie podstawą twoich rozliczeń poznaj specyfikę każdej z nich.

Rozliczenie na zasadach ogólnych

Jest to najpopularniejsza wśród przedsiębiorców forma opodatkowania. Zapewne dlatego, że może za jej pomocą rozliczać się każdy, bez względu na to jaki biznes i w jakiej branży prowadzi. W ramach zasad ogólnych podatnik płaci jedną z dwóch stawek w zależności od tego jaki dochód osiągnął. Rachunek jest bardzo prosty. Kwotą graniczną jest suma 85 528 złotych. Ci którzy nie osiągnął dochodu w tej wysokości płacą 17% podatku. Z kolei osoby, które przekroczyły tę granicę muszą być przygotowane na podatek w wysokości 32%. Wysokość podatku przy większych dochodach to z pewnością wada tego typu rozliczenia, tak jak obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. W zamian za to jednak można skorzystać w wielu ulg, czy odliczenia kosztów uzyskania przychodów.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Podatek liniowy

W przeciwieństwie do rozliczenia na zasadach ogólnych, stawka opodatkowania jest zawsze taka sama i wynosi 19%. Wysokość dochodu nie ma na nią żadnego wpływu. W zamian za to nie ma możliwości rozliczenia się z współmałżonkiem, a wiele ulg jest niedostępnych. No i również trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Ale, gdyby przedsiębiorca rozliczający się liniowo nie osiągnął żadnego przychodu, nie będzie musiał płacić żadnego podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Kogo uratuje ulga na złe długi

Ryczałt ewidencjonowany

Ta forma opodatkowania nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Przy jej użyciu mogą rozliczać się tylko podmioty, których przychody nie są wyższe niż 2 000 000 euro w danym roku podatkowym. Ponadto istnieje grupa działalności, których nie można rozliczać w ten sposób. Należą do nich: apteki, lombardy czy firmy sprzedające części samochodowych. Co więcej, stawka opodatkowania także uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Przedsiębiorca, którzy rozlicza się ryczałtem nie musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Ale zamiast tego konieczne jest uzupełnianie wykazu środków trwałych.

CZYTAJ TAKŻE: Co to są raje podatkowe?

Karta podarunkowa

To opcja, z której może skorzystać najwęższa grupa podatników. Przepisy jasno wskazują, przy jakich rodzajach działalności można z niej skorzystać. A szkoda, bo jest to najprostszy sposób rozliczenia. Przedsiębiorca, który wybrał tę formę nie musi prowadzić księgowości. Ponadto kwoty, które przesyła do Urzędu Skarbowego nie są wysokie w porównaniu z poprzednimi możliwościami i nie są uzależnione od dochodu. Ich wysokości określa naczelnik US, biorąc przy wyliczeniu pod uwagę: rodzajem działalności, liczbą zatrudnionych, a także liczebnością miejscowości, w której działalność jest prowadzona.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier