2 min. czytania

Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

inflacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorca może wybrać jeden z czterech sposobów rozliczenia się z fiskusem. Zanim zadeklarujesz, która forma opodatkowania będzie podstawą twoich rozliczeń poznaj specyfikę każdej z nich.

Rozliczenie na zasadach ogólnych

Jest to najpopularniejsza wśród przedsiębiorców forma opodatkowania. Zapewne dlatego, że może za jej pomocą rozliczać się każdy, bez względu na to jaki biznes i w jakiej branży prowadzi. W ramach zasad ogólnych podatnik płaci jedną z dwóch stawek w zależności od tego jaki dochód osiągnął. Rachunek jest bardzo prosty. Kwotą graniczną jest suma 85 528 złotych. Ci którzy nie osiągnął dochodu w tej wysokości płacą 17% podatku. Z kolei osoby, które przekroczyły tę granicę muszą być przygotowane na podatek w wysokości 32%. Wysokość podatku przy większych dochodach to z pewnością wada tego typu rozliczenia, tak jak obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. W zamian za to jednak można skorzystać w wielu ulg, czy odliczenia kosztów uzyskania przychodów.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Podatek liniowy

W przeciwieństwie do rozliczenia na zasadach ogólnych, stawka opodatkowania jest zawsze taka sama i wynosi 19%. Wysokość dochodu nie ma na nią żadnego wpływu. W zamian za to nie ma możliwości rozliczenia się z współmałżonkiem, a wiele ulg jest niedostępnych. No i również trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Ale, gdyby przedsiębiorca rozliczający się liniowo nie osiągnął żadnego przychodu, nie będzie musiał płacić żadnego podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Kogo uratuje ulga na złe długi

Ryczałt ewidencjonowany

Ta forma opodatkowania nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Przy jej użyciu mogą rozliczać się tylko podmioty, których przychody nie są wyższe niż 2 000 000 euro w danym roku podatkowym. Ponadto istnieje grupa działalności, których nie można rozliczać w ten sposób. Należą do nich: apteki, lombardy czy firmy sprzedające części samochodowych. Co więcej, stawka opodatkowania także uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Przedsiębiorca, którzy rozlicza się ryczałtem nie musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów. Ale zamiast tego konieczne jest uzupełnianie wykazu środków trwałych.

CZYTAJ TAKŻE: Co to są raje podatkowe?

Karta podarunkowa

To opcja, z której może skorzystać najwęższa grupa podatników. Przepisy jasno wskazują, przy jakich rodzajach działalności można z niej skorzystać. A szkoda, bo jest to najprostszy sposób rozliczenia. Przedsiębiorca, który wybrał tę formę nie musi prowadzić księgowości. Ponadto kwoty, które przesyła do Urzędu Skarbowego nie są wysokie w porównaniu z poprzednimi możliwościami i nie są uzależnione od dochodu. Ich wysokości określa naczelnik US, biorąc przy wyliczeniu pod uwagę: rodzajem działalności, liczbą zatrudnionych, a także liczebnością miejscowości, w której działalność jest prowadzona.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 09 24

Ceny masła. Ile kosztuje masło?

Ile kosztuje masło? Czy są szanse na tanie masło? Ceny masła na europejskim rynku ponownie zbliżają się do…
ceny masła

Grupa InPost zapłaciła rekordowy podatek CIT za 2023 rok – ponad 250 mln zł

Grupa Inpost za rok 2023 rok wpłaciła do polskiego budżetu dwu i półkrotnie więcej niż cała konkurencja razem…
inpost

Zamach na Donalda Trumpa. Możliwe skutki polityczne i ekonomiczne

Zamach na Donalda Trumpa. Jakie może mieć skutki? W obliczu nieprzewidywalności współczesnego świata, temat zamachu na Donalda Trumpa…
donald trump

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier