50 proc. rok do roku. To wzrost zanotowany przez legalnie działające kasyna internetowe. Hazard staje się coraz popularniejszym sposobem na zarabianie pieniędzy.
Według danych Ministerstwa Finansów, obroty w branży hazardowej były o ponad 52,5 proc. wyższe niż rok wcześniej i przekroczyły 14,18 miliardów złotych. Prawie o połowę wyższe obroty zanotowały legalne salony gier.
Najszybciej rośnie jednak rynek internetowych kasyn. Tylko w ciągu ostatniego roku segment ten wygenerował ponad 9 miliardów złotych. W porównaniu do 2020 roku wzrost przekroczył 108 proc.
Internetowe kasyna są zdecydowanym liderem jeśli chodzi o przyrost obrotów w porównaniu do innych części tego biznesu. Warto wiedzieć, że jedynym działających legalnie kasynem online jest kasyno należące do Totalizatora Sportowego. Państwo ma w tym momencie monopol w tym zakresie.
Co pocieszające to fakt, że według oficjalnie dostępnych danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów, coraz mniej jest serwisów hazardowych w internecie, które działają w szarej strefie. Od kilku lat szara strefa w grach hazardowych online utrzymuje się poniżej średniej dla UE. W 2020 r. szara strefa w tej branży wyniosła w Polsce 17,5 proc., wobec 25,9 proc. w UE.
- Przedstawione dane potwierdzają, że funkcjonujące ramy prawne w zakresie regulacji rynku gier hazardowych, a także instrumenty wprowadzone nowelizacją ustawy o grach hazardowych, znacząco wpłynęły na zmniejszanie udziału szarej strefy w grach świadczonych przez internet. W konsekwencji nastąpiło przekierowanie graczy z szarej strefy do legalnych operatorów - pisze w komunikacie MF.
Legalne salony z grami na automatach są własnością Totalizatora Sportowego. Wzrost przychodów sięgnął prawie 50 proc. Podobny wzrost zanotowały firmy zajmujące się zakładami bukmacherskimi. Tutaj operatorów mamy znacznie więcej. Pełną listę firm bukmacherskich znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów.
Zdecydowanie najgorzej w całej branży radzą sobie stacjonarne kasyna. Przybytki rozrywki kojarzone głównie z amerykańskim Las Vegas, znajdują się również w Polsce. Ich obroty są jednak niewielkie. Wszystko z powodu lockdownów i ograniczeń działalności w związku z pandemią COVID-19.
Dane Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że prawie 40 proc. Polaków powyżej 15 roku życia to hazardziści. Ponad 27 tys. osób jest od niego uzależnionych i stanowi on u nich element patologiczny.