Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy decyzja o wysokości stóp procentowych? Najbliższa środa, 7 września 2022 będzie sądnym dniem dla wielu kredytobiorców. To właśnie wtedy Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję w tej sprawie. I choć jeszcze niedawno wydawało się, że może czekać nas przerwa w cyklu podwyżek, po ostatnich danych GUS, takiej pewności nikt już nie ma.

Kiedy decyzja o wysokości stóp procentowych?

Jeszcze pod koniec wakacji, coraz większe grono ekonomistów oraz polityków przekonywało, że inflacyjny szczyt został już osiągnięty. Od tego momentu miało być nieco lepiej. Nic z tego. Optymizm osłabił wstępny szacunek GUS, który jak pokazuje doświadczenie, jest dość dokładnym odczytem. Według wskazań, w sierpniu 2022 inflacja sięgnęła 16,1 % co oznacza, że wzrost cen niestety nie hamuje. Kiedy decyzja o wysokości stóp procentowych? Wszystko stanie się jasne niebawem.

Decyzja ws. stóp już w środę. Poznamy ją najpewniej wczesnym popołudniem. Następnego dnia można spodziewać się konferencji prasowej prezesa NBP wyjaśniającego okoliczności decyzji.

Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Przed publikacją wspomnianego wskaźnika mogło się wydawać, że RPP może zakończyć trwający od jesieni zeszłego roku cykl podwyżek. Wskazywały na to wypowiedzi wielu ekonomistów. Niektórzy zakładali co najwyżej jedną podwyżkę o 25 p.b. Pojawiały się jednak głosy, że kredytobiorców czeka dłuższy oddech.

W połączeniu z wakacjami kredytowymi wprowadzonymi przez rząd, ulga dla spłacających kredyty w złotych byłaby mocno zauważalna. Problem w tym, że prognozy o inflacyjnym szczycie w lipcu już teraz można włożyć między bajki, a rozpędzony serial pt. „wzrost inflacji”, nie miał jeszcze ostatniego odcinka.

Co dalej z inflacją?

Trzymając się serialowego porównania, możemy spodziewać się niestety drugiego sezonu. Niewykluczone, że jego scenariusz będzie bardziej dramatyczny. Dni stają się coraz krótsze, więc zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło. Do tego trzeba doliczyć koszty ogrzewania. W tym przypadku, większym problem od cen jest sama dostępność opału.

W biznesie, zapowiadany wzrost kosztów może pogrążyć szereg firm, którym trudno będzie przetrwać bez podnoszenia cen swoich produktów i usług. Są prognozy, wg których firmy będą szukały oszczędności także w kadrach, co przełoży się na bezrobocie.

Będzie stagflacja w Polsce?

W Magazynie Firma wielokrotnie przestrzegaliśmy przed stagflacją. To bardzo nieprzyjemne dla wszystkich połączenie wysokiej inflacji ze stagnacją gospodarczą. Coraz więcej znaków w makroekonomii sugeruje, że jesteśmy bliżej takiego scenariusza, niż kiedykolwiek w ponadtrzydziestoletniej historii wolnego rynku nad Wisłą. To, czy rzeczywiście stagflacja może stać się faktem pokażą kolejne miesiące i odczyty danych makroekonomicznych.

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…
31 08 23

Inflacja w Polsce w sierpniu

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie…
inflacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier