4 min. czytania

Kiedy nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona

nieobecność pracownika
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
14 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przepisy bardzo precyzyjnie wskazują przypadki, w których jako pracodawca masz obowiązek usprawiedliwić nieobecność pracownika. Jest ich naprawdę dużo.

Prawa pracownika, obowiązki pracodawcy

Nieobecność pracownika w pracy to bardzo rozległe zagadnienie. Są sytuacje, w których jako szef możesz podjąć decyzję, czy wyrazić zgodę na dzień wolny pracownika czy nie. Tak jest z urlopem wypoczynkowym. Pracownik wypełnia wniosek i czeka na twoją decyzję.

Ale są też takie przypadki, które nie pozostawiają ci żadnej dowolności. Wymieniono je w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

https://magazynfirma.pl/odmowa-udzielenia-urlopu-na-zadanie-czy-to-mozliwe/

Fakt, że pracownik nie stawił się w pracy z powodu wskazanego w przepisach nie oznacza, że nie ciążą na nim dodatkowe obowiązki. Jako szef masz prawo dowiedzieć się o nieobecności. W końcu jesteś odpowiedzialny za działanie firmy i musisz zapewnić ciągłość jej funkcjonowania. To, że nie masz wpływu na nieobecność, nie oznacza że pracownik może zaginąć na parę dni bez informowania o tym i o przyczynach.

Kiedy pracownik musi poinformować szefa o nieobecności

Obowiązek pracownika uzależniony jest od rodzaju nieobecności. Jeśli wynika ona z zaplanowanego zdarzenia np. ślubu lub jest możliwa do przewidzenia, wtedy należy przekazać szefowi wieści z wyprzedzeniem. Tak, by umożliwić mu zorganizowanie pracy z uwzględnieniem absencji.

Gdy dojdzie do nagłej sytuacji, w której pracownik nie może wykonywać służbowych obowiązków, powinien zawiadomić szefa niezwłocznie. Nie później jednak niż drugiego dnia nieobecności w zwyczajowo przyjęty w firmie sposób np. mailem. Najlepiej wybrać sposób, który pozwala na wygenerowanie dowodu przekazania informacji.

https://magazynfirma.pl/ekwiwalent-za-urlop-kiedy-mozesz-go-wyplacic/

Potwierdzenie, o którym mowa wyżej jest ważne szczególnie gdy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem dojdzie do konfliktu.

Jakie dokumenty potwierdzają usprawiedliwioną nieobecność pracownika

Nie każdy „papier” musisz uznać. Usprawiedliwienie nieobecności następuje na podstawie konkretnych dokumentów.

Jeśli pracownik tłumaczy się problemami zdrowotnymi, respektowane jest zaświadczenie lekarskie lub decyzja inspektora sanepidu.

Gdy chodzi o konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem wystarczy oświadczenie pracownika. Tak samo w przypadku choroby niani lub dziennego opiekuna. Własnoręczne oświadczenie należy uwzględnić także, gdy dotyczy odbycia podróży służbowej w godzinach nocnych. Przez co zakłócony został dobowy odpoczynek.

Z kolei pracownik wezwany do osobistego stawienia się przed organem państwowym np. sądem czy prokuraturą, powinien pokazać imienne wezwanie lub jego kopię.

Nieobecność pracownika spowodowana wezwaniem przez organ państwowy

Nie każdy podmiot ma prawo żądać osobistego stawiennictwa wezwanej osoby. W rozporządzeniu wymieniono następujące organizacje, przed którymi wizyta jest konieczna i jednocześnie usprawiedliwia absencje w pracy.

Należą do nich:

 • organ właściwy w zakresie powszechnego obowiązku obrony
 • organ administracji rządowej
 • organ samorządu terytorialnego
 • sąd
 • prokuratura
 • policja
 • organ prowadzący sprawę o wykroczenie.

Usprawiedliwienie obejmuje czas niezbędny do załatwienia sprawy.

Zwolnić należy także osobę, która bierze udział w postępowaniu pojednawczym, postępowaniu kontrolnym NIK lub zostanie powołana na stanowisko biegłego, zarówno w postępowaniu administracyjnym, karnym i w sprawie wykroczeń. Ale spełnianie obowiązku biegłego nie może przekroczyć 6 dni w ciągu roku.

CZYTAJ TAKŻE: https://magazynfirma.pl/szef-moze-sila-wyslac-pracownika-na-zalegly-urlop-za-2020-rok/

Dni wolne z powodów osobistych

Zdarza się, że życie osobiste przesłania to zawodowe. Gdy mają miejsce najważniejsze wydarzenia prywatne, pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolne.

Do sytuacji o których mowa nalezą:

 • ślub pracownika
 • urodzenie się dziecka
 • śmierć i pogrzeb: małżonka, dziecka, rodziców (także ojczyma i macochy)
 • ślub dziecka
 • śmierć i pogrzeb: rodzeństwa teściów, babci i dziadka, innych osób pozostających pod jego opieką lub na jego utrzymaniu.

W zależności od stopnia zażyłości pracownik otrzymuje 2 lub 1 dni wolne.

Nieobecność w pracy z przyczyn zdrowotnych

Nie piszemy tutaj o chorobach. Wtedy niedyspozycję potwierdza zaświadczenie lekarskie. Przepisy przewidują zwolnienie z pracy w przypadku badań lekarskich, na przykład tych okresowych. A także szczepień ochronnych.

Zagadnienie szczepień było podnoszone w kontekście COVID-19. Niestety ta choroba nie znalazła się w wykazie iniekcji obowiązkowych. Dlatego przyjęcie leku przeciwko koronawirusowi nie usprawiedliwia nieobecności, gdy wizyta odbywa się w godzinach pracy. Obecnie uwzględniane są jedynie szczepienia ochronne przewidziane przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych.

CZYTAJ TAKŻE: https://magazynfirma.pl/dzien-wolny-na-szczepienie-przeciwko-covid-19-czy-przysluguje-pracownikowi/

Ostatnim zdrowotnym przypadkiem jest fakt bycia krwiodawcą. Jeśli pracownik regularnie oddaje krew, pracodawca nie tylko musi umożliwić mu wizytę w stacji, ale także dokonywanie niezbędnych badań.

Dodatkowe funkcje sprawowane przez pracownika

Gdyby okazało się, że pracownik poza aktywnością zawodową w rodzimej firmie udziela się na innych polach, pracodawca ma obowiązek umożliwienie mu ich. Na szczęście nie w każdym przypadku.

Usprawiedliwienie dotyczy:

 • udziału w akcjach ochotniczej straży pożarnej oraz 6 dni w roku na szkolenia pożarnicze
 • udziału w akcji ratowniczej GOPR oraz odpoczynku po niej
 • udziału w postępowaniu Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, jeśli pracownik jest jej członkiem doraźnym
 • akcji ratowniczej oraz szkoleniach Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa "Służba SAR".

Podobnie, gdy zatrudniona osoba prowadzi zajęcia dydaktyczne w placówkach szkolnych. Ale to działanie nie może przekroczyć 6 godzin w tygodniu lub 24 w miesiącu.

CZYTAJ TAKŻE: https://magazynfirma.pl/dofinansowanie-posilkow-tego-chca-pracownicy/

Z kolei sprawowanie funkcji członka rady nadzorczej nie podlega ograniczeniom czasowym. Pracodawca może tej działalności poświęcić tyle czasu ile potrzebuje.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier