2 min. czytania

Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

komputer
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Minister Gowin zapowiedział rewolucyjne zmiany. Znana wszystkim przedsiębiorcom platforma przestanie istnieć. Koniec CEIDG to zarazem rozkwit serwisu Biznes.gov.pl. To tam znajdziesz wszystkie informacje.

Koniec CEIDG? Skąd ten pomysł

W tej chwili funkcjonują obok siebie dwie platformy, na których przedsiębiorcy szukają informacji i za pośrednictwem których wykonują firmowe czynności. Wszelkie sprawy związane z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej tzn. modyfikacja informacji na swój temat, ale także weryfikowanie potencjalnych kontrahentów odbywa się na stronie CEIDG. Z kolei biznes.gov.pl staje się nie tylko bazą niezbędnych informacji, ale i miejscem, gdzie kolejno udostępniane są przydatne przedsiębiorcom usługi. Obecny dualizm powoduje chaos.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Jak wyjaśnił Minister Rozwoju, Pracy i Technologii planowane połączenie to reakcja państwa na nieuchronny postęp technologiczny. - Szybko postępuje cyfryzacja biznesu i całego życia gospodarczego. Zmieniają się modele biznesowe. My też chcemy usprawnić działania administracji publicznej – powiedział Jarosław Gowin. Motorem to przyspieszenia prac nad e-państwem była i jest pandemia koronawirusa, w czasie której dużo aktywności także tych wykonywanych przez przedsiębiorców przeniosło się do internetu. Stworzenie jednej platformy biznes.gov.pl , za pośrednictwem której przedsiębiorcy będą mogli załatwić wszystkie sprawy to dobry pomysł. Gowin zapowiada, że dodatkowym ułatwieniem będzie Konto Przedsiębiorcy. Trzeba podkreślić, że likwidacja dotyczy obecnej platformy, nie możliwości wprowadzenia zmian do już istniejących wpisów czy zakładania nowych biznesów.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Kiedy koniec CEIDG

Czasu na skorzystanie z obecnie znanego CEIDG jest naprawdę mało. Do czerwca przedsiębiorcy będą mogli za jego pośrednictwem na przykład uaktualnić dane we wpisie do rejestru przedsiębiorców, ale od 1 lipca będzie już to niemożliwe. Co więcej od 1 marca serwisy będą działały równolegle. Potem wszystkie dane zostaną przeniesione do nowego miejsca, nazywanego przez ministra Gowina hubem dla nowych i obecnych przedsiębiorców.

CZYTAJ TAKŻE: Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Co załatwisz przez Konto dla Przedsiębiorcy

Konto przedsiębiorcy to kompleksowa usługa, która ma ułatwić przedsiębiorcom załatwianie spraw i kontaktowanie się z urzędami. To tam osoby prowadzące działalność sprawdzą: powiadomienia, statusy czy historię załatwionych spraw. Wprowadzenie danych do serwisu to sposób na szybsze korzystanie z nich bez konieczności wpisywania wszystkiego raz po raz. Konto będzie dostosowane do urządzeń mobilnych, dzięki czemu korzystać z niego będzie można w każdym miejscu i czasie. Bardzo ciekawym i przydatnym pomysłem jest personalizacja treści dla danego przedsiębiorcy, w tym sugerowanie spraw, które powinien załatwić w bliskiej przyszłości. Ponadto użytkownicy, którzy będą chcieli zweryfikować kontrahenta będą mogli przeszukać jedną bazę przedsiębiorców. Będą w niej zarówno osoby prowadzące działalność na podstawie wpisu, jak i spółki handlowe.

Aby stać się pełnoprawnym użytkownikiem serwisu biznes.gov.pl niezbędne będzie posiadanie profilu zaufanego. - Konto będzie cyfrową tożsamością przedsiębiorcy, którą będzie on mógł zarządzać nie ruszając się z firmy – zapewnił minister Gowin.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier