Z tego artykułu dowiesz się:

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022 roku zarejestrowano 93.970 nowych przedsiębiorstw. To wynik, aż o 10,3% lepszy niż w analogicznym okresie 2021. Mało tego. Spadła liczba upadłości. W omawianym okresie dotyczyła ona 69 firm – to o 12,7% mniej niż rok temu!

Kryzys? Patrząc na liczbę zakładanych firm nie widać go!

W trzecim kwartale 2022 roku zarejestrowano wg GUS 93.970 przedsiębiorstw. Dla porównania, w tym samym okresie 2021 roku było to 85.198. Różnicę widać gołym okiem, a wzrost tego parametru przekracza 10%. To dużo, jak na hamującą gospodarkę i kryzys, prawda?

Ludzie lądują na samozatrudnieniu?

Oczywiście, pojawią się osoby, które za chwile będą kontestować ten wynik, tłumacząc, że część osób „ląduje” na samozatrudnieniu, bo etaty są coraz trudniejsze do udźwignięcia i pojawiają się propozycje nie do odrzucenia. Z drugiej jednak strony, decyzja o założeniu własnej działalności musi być poprzedzona wnikliwą analizą i perspektywą stabilnego zarabiania pieniędzy.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE

W jakich branżach najwięcej nowych firm?

Po raz kolejny widać ogromny ruch w sektorze związanym z informacją i komunikacją. Tu wzrost nowych firm wyniósł (uwaga!) 46,9%. Na kolejnym miejscu znalazła się naprawa pojazdów samochodowych (8,4%), szeroko rozumianych usługach (7,8%) oraz transporcie i magazynowaniu (6,3%).

Widać także pewne odbicie w branży poturbowanej przez pandemię. Wzrost liczby nowo powstających podmiotów w zakwaterowaniu i gastronomii wyniósł 6,1%. W przemyśle 5,5%).

Czy budownictwo się zwija?

Niepokojąco wyglądają jednak te dane dla budownictwa. To JEDYNA branża, w której zarejestrowano mniej firm niż w analogicznym okresie 2021 roku. Spadek co prawda symboliczny (-0,8%), ale daje do myślenia.

Nowe firmy a formy prawne

Jak informuje GUS w III kwartale największy wzrost rejestracji (4,5X) zauważamy w spółdzielniach. Mniej powstaje spółek jawnych (-37%).

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 85,4% wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 12,4% (w III kwartale 2021 roku udziały te wynosiły odpowiednio 84,1% i 13,9%)” - informuje GUS.

To oznacza, że wyraźnie rośnie popularność spółek z o.o. kosztem jednoosobowych działalności gospodarczych.

 

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier