Z tego artykułu dowiesz się:

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022 roku zarejestrowano 93.970 nowych przedsiębiorstw. To wynik, aż o 10,3% lepszy niż w analogicznym okresie 2021. Mało tego. Spadła liczba upadłości. W omawianym okresie dotyczyła ona 69 firm – to o 12,7% mniej niż rok temu!

Kryzys? Patrząc na liczbę zakładanych firm nie widać go!

W trzecim kwartale 2022 roku zarejestrowano wg GUS 93.970 przedsiębiorstw. Dla porównania, w tym samym okresie 2021 roku było to 85.198. Różnicę widać gołym okiem, a wzrost tego parametru przekracza 10%. To dużo, jak na hamującą gospodarkę i kryzys, prawda?

Ludzie lądują na samozatrudnieniu?

Oczywiście, pojawią się osoby, które za chwile będą kontestować ten wynik, tłumacząc, że część osób „ląduje” na samozatrudnieniu, bo etaty są coraz trudniejsze do udźwignięcia i pojawiają się propozycje nie do odrzucenia. Z drugiej jednak strony, decyzja o założeniu własnej działalności musi być poprzedzona wnikliwą analizą i perspektywą stabilnego zarabiania pieniędzy.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE

W jakich branżach najwięcej nowych firm?

Po raz kolejny widać ogromny ruch w sektorze związanym z informacją i komunikacją. Tu wzrost nowych firm wyniósł (uwaga!) 46,9%. Na kolejnym miejscu znalazła się naprawa pojazdów samochodowych (8,4%), szeroko rozumianych usługach (7,8%) oraz transporcie i magazynowaniu (6,3%).

Widać także pewne odbicie w branży poturbowanej przez pandemię. Wzrost liczby nowo powstających podmiotów w zakwaterowaniu i gastronomii wyniósł 6,1%. W przemyśle 5,5%).

Czy budownictwo się zwija?

Niepokojąco wyglądają jednak te dane dla budownictwa. To JEDYNA branża, w której zarejestrowano mniej firm niż w analogicznym okresie 2021 roku. Spadek co prawda symboliczny (-0,8%), ale daje do myślenia.

Nowe firmy a formy prawne

Jak informuje GUS w III kwartale największy wzrost rejestracji (4,5X) zauważamy w spółdzielniach. Mniej powstaje spółek jawnych (-37%).

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 85,4% wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 12,4% (w III kwartale 2021 roku udziały te wynosiły odpowiednio 84,1% i 13,9%)” - informuje GUS.

To oznacza, że wyraźnie rośnie popularność spółek z o.o. kosztem jednoosobowych działalności gospodarczych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier