magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022 roku zarejestrowano 93.970 nowych przedsiębiorstw. To wynik, aż o 10,3% lepszy niż w analogicznym okresie 2021. Mało tego. Spadła liczba upadłości. W omawianym okresie dotyczyła ona 69 firm – to o 12,7% mniej niż rok temu!

Kryzys? Patrząc na liczbę zakładanych firm nie widać go!

W trzecim kwartale 2022 roku zarejestrowano wg GUS 93.970 przedsiębiorstw. Dla porównania, w tym samym okresie 2021 roku było to 85.198. Różnicę widać gołym okiem, a wzrost tego parametru przekracza 10%. To dużo, jak na hamującą gospodarkę i kryzys, prawda?

Ludzie lądują na samozatrudnieniu?

Oczywiście, pojawią się osoby, które za chwile będą kontestować ten wynik, tłumacząc, że część osób „ląduje” na samozatrudnieniu, bo etaty są coraz trudniejsze do udźwignięcia i pojawiają się propozycje nie do odrzucenia. Z drugiej jednak strony, decyzja o założeniu własnej działalności musi być poprzedzona wnikliwą analizą i perspektywą stabilnego zarabiania pieniędzy.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE

W jakich branżach najwięcej nowych firm?

Po raz kolejny widać ogromny ruch w sektorze związanym z informacją i komunikacją. Tu wzrost nowych firm wyniósł (uwaga!) 46,9%. Na kolejnym miejscu znalazła się naprawa pojazdów samochodowych (8,4%), szeroko rozumianych usługach (7,8%) oraz transporcie i magazynowaniu (6,3%).

Widać także pewne odbicie w branży poturbowanej przez pandemię. Wzrost liczby nowo powstających podmiotów w zakwaterowaniu i gastronomii wyniósł 6,1%. W przemyśle 5,5%).

Czy budownictwo się zwija?

Niepokojąco wyglądają jednak te dane dla budownictwa. To JEDYNA branża, w której zarejestrowano mniej firm niż w analogicznym okresie 2021 roku. Spadek co prawda symboliczny (-0,8%), ale daje do myślenia.

Nowe firmy a formy prawne

Jak informuje GUS w III kwartale największy wzrost rejestracji (4,5X) zauważamy w spółdzielniach. Mniej powstaje spółek jawnych (-37%).

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 85,4% wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 12,4% (w III kwartale 2021 roku udziały te wynosiły odpowiednio 84,1% i 13,9%)” - informuje GUS.

To oznacza, że wyraźnie rośnie popularność spółek z o.o. kosztem jednoosobowych działalności gospodarczych.

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…

Za ile sąsiad sprzedał mieszkanie? Wkrótce wszyscy się dowiedzą

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają…
mieszkania
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier