Z tego artykułu dowiesz się:

Tuż przed 20.07, czyli terminem wpłaty zaliczki na podatek dochodowy, resort finansów opublikował rozporządzenie, dzięki któremu część przedsiębiorców zapłaciło niższy podatek (lub nie musiało robić tego wcale). Jak powinno wyglądać księgowanie umorzonej subwencji PFR?

Zaniechanie poboru podatku z tarczy PFR

W pierwszej połowie lipca Ministerstwo Finansów obiecało, że jeszcze przed 20 dniem miesiąca (czyli dniem wpłaty zaliczki PIT) wyda rozporządzenie, na mocy którego fiskus zaniecha poboru podatku od wsparcia z tarczy PFR, która nota bene uratowała sytuację wielu firm. Trochę nielogiczna stałaby się bowiem sytuacja, w której pomocna dłoń nagle zaczyna być siłą ciągnącą uratowanego w stronę kolejnych problemów. Obietnica została dotrzymana. Reszta pozostaje w rękach księgowych, które muszą w tej sytuacji odpowiednio ująć tę sytuację w dokumentach.

Jak to zrobić? Wiedza może się przydać na dłużej, bowiem zaniechanie poboru podatku ma zgodnie z rozporządzeniem zastosowanie do dochodów/przychodów, które beneficjenci uzyskali (bądź uzyskają) od 1.06.2021 aż do 31.12.2022 roku.

Rachunkowość a subwencja z PFR

Zgodnie z prawem, subwencja, jaką otrzymała firma, spełnia definicję zobowiązań, jakie zostały określone w ustawie o rachunkowości. Jak wyjaśnia MF „na dzień powstania zobowiązanie to ujmuje się w księgach rachunkowych jako zobowiązanie wobec PFR z tytułu subwencji finansowej, w kwocie wymagającej zapłaty (art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy), w dacie dokonania tej operacji gospodarczej (wpływu środków pieniężnych), na podstawie wyciągu bankowego”.

Umorzenie subwencji w księgowości

Jeżeli otrzymana kwota subwencji została umorzona, a trzeba pamiętać, że ma to charakter incydentalny, w księgach rachunkowych należy zmniejszyć tę część zobowiązania względem pozostałych przychodów operacyjnych. Musi się to odbyć na podstawie właściwego dowodu źródłowego, w dacie dokonania operacji i w zgodzie z warunkami, na jakich zostało udzielone wspomniane finansowanie.

Umorzenie subwencji w 2021 roku

Jeżeli umorzenie subwencji finansowej miało miejsce w 2021 roku, musi być ujęte w księgach rachunkowych 2021 roku, oczywiście przy założeniu, że rok obrotowy równy jest temu kalendarzowemu. W tym przypadku, jak wyjaśnia MF „umorzenie ww. zobowiązania zwiększa pozostałe przychody operacyjne”.

Księgowanie umorzonej subwencji – porady

Osoby, które szukają więcej szczegółów na ten temat, powinny wejść na stronę internetową prowadzoną przez resort finansów Jednostki Sektora Prywatnego oraz Jednostki Sektora Finansów Publicznych z osobowością prawną (z wyłączeniem jednostek działających na rynku finansowym) - pytania i odpowiedzi. Rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości pt. Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID -19; pkt IV.8.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier