Z tego artykułu dowiesz się:

Tuż przed 20.07, czyli terminem wpłaty zaliczki na podatek dochodowy, resort finansów opublikował rozporządzenie, dzięki któremu część przedsiębiorców zapłaciło niższy podatek (lub nie musiało robić tego wcale). Jak powinno wyglądać księgowanie umorzonej subwencji PFR?

Zaniechanie poboru podatku z tarczy PFR

W pierwszej połowie lipca Ministerstwo Finansów obiecało, że jeszcze przed 20 dniem miesiąca (czyli dniem wpłaty zaliczki PIT) wyda rozporządzenie, na mocy którego fiskus zaniecha poboru podatku od wsparcia z tarczy PFR, która nota bene uratowała sytuację wielu firm. Trochę nielogiczna stałaby się bowiem sytuacja, w której pomocna dłoń nagle zaczyna być siłą ciągnącą uratowanego w stronę kolejnych problemów. Obietnica została dotrzymana. Reszta pozostaje w rękach księgowych, które muszą w tej sytuacji odpowiednio ująć tę sytuację w dokumentach.

Jak to zrobić? Wiedza może się przydać na dłużej, bowiem zaniechanie poboru podatku ma zgodnie z rozporządzeniem zastosowanie do dochodów/przychodów, które beneficjenci uzyskali (bądź uzyskają) od 1.06.2021 aż do 31.12.2022 roku.

Rachunkowość a subwencja z PFR

Zgodnie z prawem, subwencja, jaką otrzymała firma, spełnia definicję zobowiązań, jakie zostały określone w ustawie o rachunkowości. Jak wyjaśnia MF „na dzień powstania zobowiązanie to ujmuje się w księgach rachunkowych jako zobowiązanie wobec PFR z tytułu subwencji finansowej, w kwocie wymagającej zapłaty (art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy), w dacie dokonania tej operacji gospodarczej (wpływu środków pieniężnych), na podstawie wyciągu bankowego”.

Umorzenie subwencji w księgowości

Jeżeli otrzymana kwota subwencji została umorzona, a trzeba pamiętać, że ma to charakter incydentalny, w księgach rachunkowych należy zmniejszyć tę część zobowiązania względem pozostałych przychodów operacyjnych. Musi się to odbyć na podstawie właściwego dowodu źródłowego, w dacie dokonania operacji i w zgodzie z warunkami, na jakich zostało udzielone wspomniane finansowanie.

Umorzenie subwencji w 2021 roku

Jeżeli umorzenie subwencji finansowej miało miejsce w 2021 roku, musi być ujęte w księgach rachunkowych 2021 roku, oczywiście przy założeniu, że rok obrotowy równy jest temu kalendarzowemu. W tym przypadku, jak wyjaśnia MF „umorzenie ww. zobowiązania zwiększa pozostałe przychody operacyjne”.

Księgowanie umorzonej subwencji – porady

Osoby, które szukają więcej szczegółów na ten temat, powinny wejść na stronę internetową prowadzoną przez resort finansów Jednostki Sektora Prywatnego oraz Jednostki Sektora Finansów Publicznych z osobowością prawną (z wyłączeniem jednostek działających na rynku finansowym) - pytania i odpowiedzi. Rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości pt. Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID -19; pkt IV.8.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier