magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Nie pomaga skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni. Coraz więcej firm popada w potężne problemy przez konieczność izolacji od społeczeństwa. Najbardziej narażone na upadek są mikro i małe firmy. Kwarantanna w firmie to początek poważnych problemów.

Kwarantanna firmę

Pan Adam prowadzi małą firmę hydrauliczną i serwis centralnego ogrzewania. Zatrudnia jednego pracownika. Zazwyczaj dzielą się pracą i mają pełne ręce roboty. Obsługują bowiem obszar trzech powiatów. Dla niego kwarantanna w firmie okazała się początkiem poważnych problemów.

Niestety, 24 stycznia, jego pracownik z uwagi na pozytywny wynik testu żony trafił na kwarantannę. Chwilę później sam został zakażony, więc kwarantanna zamieniła się w 10-dniową izolację. Pan Adam, przyjął tę informację na spokojnie, bo sam spodziewał się, że prędzej czy później podobny problem wystąpi. Zakładał, że po prostu będzie pracował więcej. Niestety on sam trzy dni później dowiedział się o dodatnim wyniku swojej nastoletniej córki. Również i na niego została nałożona kwarantanna. - Dziś jestem uzależniony od sanitarnych algorytmów. Swoją kwarantannę skończyłem, ale i tak styczeń zamykam głęboko pod kreską. Pracownik jest teraz na zwolnieniu. Jeśli znów sam wpadnę na kwarantannę, nie będzie czego z firmy zbierać – napisał w mailu do naszej redakcji.

Jak przyznaje, nie stać go teraz na drugiego pracownika, ale nawet jeśli by go zatrudnił, nie ma pewności, że kumulacja niesprzyjających zdarzeń znów uderzy. Tym razem ze zdwojoną siłą.

CZYTAJ TAKŻE: Problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Co robić?

Czy kwarantanna w firmie może doprowadzić do bankructwa?

Przy niesprzyjającym splocie zdarzeń kwarantanna w firmie może doprowadzić do bankructwa. Szczególnie tam, gdzie nie da się pracować zdalnie. Najbardziej na niekorzystne czynniki związane z obostrzeniami sanitarnymi narażone są małe sklepy spożywcze. Po pierwsze straty z powodu zamknięcia, po drugie, konieczność spisania na straty części niesprzedanego towaru. Pani Agnieszka prowadząca niewielki sklep spożywczy już teraz zamawia mniej mięsa, wędlin i warzyw. Jak sama przyznaje „tak na wszelki wypadek”.

B2B a kwarantanna

Spore problemy mogą mieć także osoby pracujące na rzecz jednego klienta na umowie B2B. Jeśli jest ona mocno „jednostronna” i nie przewiduje przejściowych problemów związanych z izolacją czy chorobą, decyzja o nałożeniu kwarantanny może być bardzo bolesna w skutkach.

Zamknięcie firmy z powodu koronawirusa

W jednej z debat radiowych ktoś ostatnio powiedział, że nie trzeba wprowadzać lockdownu, on po prostu jest… bez ogłaszania. Dość powiedzieć, że ponad pół miliona osób w całym kraju przebywa na kwarantannie. Tylko w niewielkim województwie świętokrzyskim, gdzie liczba zachorowań nie jest tak duża, ponad 10 tysięcy osób jest zamkniętych w domach. To tyle, co niejedno miasto powiatowe w tym regionie. Skutki gospodarcze, szczególnie w dobie galopującej inflacji mogą być opłakane.

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
01 03 23

W co inwestować w 2023?

Inwestowanie to jedna z ważnych dziedzin finansów osobistych, która pozwala pomnażać posiadane środki pieniężne. Istnieje wiele sposobów inwestowania,…
25 02 23

Umowa zlecenie – stawka godzinowa 2023

Minimalna stawka godzinowa w umowie zleceniu jest wyraźnie określona. Nie może wynosić mniej. Ile więc trzeba zapłacić za…
umowa-zlecenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier