Z tego artykułu dowiesz się:

Szukasz oszczędności, ale nie chcesz zwalniać nikogo z zespołu? Pomyśl o wypożyczeniu pracownika innemu podmiotowi. To nie tylko możliwe, ale i bardzo łatwe. Dowiedz się na czym polega leasing pracowniczy.

Czym jest leasing pracowniczy

Zapewne leasing do tej pory kojarzył ci się tylko z rzeczami materialnymi takimi jak samochód bądź wykorzystywany w pracy sprzęt. Leasing pracowniczy to nadal mało popularne rozwiązanie. Mimo, że funkcjonuje w prawie pracy od paru lat. Brak zainteresowania ze strony firm dziwi, bo jest to bardzo wygodna opcja. Szczególnie w trybie projektowym, który jest coraz bardziej popularny w wielu branżach. Aby wprowadzić leasing pracowniczy musisz spełnić kilka warunków, które omówimy poniżej.

Stronami stosunku są leasingodawca – pracodawca, który użycza zatrudnionego u siebie na stałe pracownika. I leasingobiorca – podmiot, który wypożycza na określony czas tego członka zespołu. Oczywiście wypożyczenie jest płatne. Ale co najważniejsze do zrealizowania planu wypożyczenia niezbędna jest zgoda pracownika, którego ustalenia dotyczą.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa leasing?

Jakie dokumenty należy przygotować

Wszystkie szczegóły najmu reguluje porozumienie pomiędzy stronami - firmami. Pracownik musi je jednak zatwierdzić. I to na piśmie. Jeżeli tego nie zrobi jakiekolwiek ustalenia pomiędzy pracodawcami nie są wiążące.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź czy jesteś super szefem. Te 5 cech cenią pracownicy

Poza pismem z ustaleniami pracodawców i odrębną zgodą zainteresowanego, niezbędne będzie porozumienie leasingobiorcy z pracownikiem. W końcu to oni będą ze sobą współpracować i to z konta nowego szefa będzie przelewane wynagrodzenie. Porozumienie powinno zawierać: wskazanie okresu przez jaki będą wykonywane obowiązki na rzecz leasingobiorcy. Precyzyjne wskazanie rodzaju zleconej pracownikowi pracy oraz zajmowane przez niego stanowisko. Ponadto wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za pracę.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytura przedsiębiorcy? Nie, dziękuję

Jak wygląda sytuacja prawna wypożyczanego pracownika

Pracownik nie zmienia swojego statusu, nadal w świetle prawa pracy jest zatrudniony u leasingodawcy. Ale by uporządkować jego sytuację prawną, powinien otrzymać urlop bezpłatny w macierzystej firmie na czas odpowiadający wykonywaniu zadań u leasingobiorcy. Okres oddelegowania wliczany będzie do stażu pracy. Udzielenie bezpłatnego urlopu to czwarty dokument, który zamyka pakiet niezbędnych pism podczas leasingu pracowniczego.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier