Z tego artykułu dowiesz się:

Szukasz oszczędności, ale nie chcesz zwalniać nikogo z zespołu? Pomyśl o wypożyczeniu pracownika innemu podmiotowi. To nie tylko możliwe, ale i bardzo łatwe. Dowiedz się na czym polega leasing pracowniczy.

Czym jest leasing pracowniczy

Zapewne leasing do tej pory kojarzył ci się tylko z rzeczami materialnymi takimi jak samochód bądź wykorzystywany w pracy sprzęt. Leasing pracowniczy to nadal mało popularne rozwiązanie. Mimo, że funkcjonuje w prawie pracy od paru lat. Brak zainteresowania ze strony firm dziwi, bo jest to bardzo wygodna opcja. Szczególnie w trybie projektowym, który jest coraz bardziej popularny w wielu branżach. Aby wprowadzić leasing pracowniczy musisz spełnić kilka warunków, które omówimy poniżej.

Stronami stosunku są leasingodawca – pracodawca, który użycza zatrudnionego u siebie na stałe pracownika. I leasingobiorca – podmiot, który wypożycza na określony czas tego członka zespołu. Oczywiście wypożyczenie jest płatne. Ale co najważniejsze do zrealizowania planu wypożyczenia niezbędna jest zgoda pracownika, którego ustalenia dotyczą.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa leasing?

Jakie dokumenty należy przygotować

Wszystkie szczegóły najmu reguluje porozumienie pomiędzy stronami - firmami. Pracownik musi je jednak zatwierdzić. I to na piśmie. Jeżeli tego nie zrobi jakiekolwiek ustalenia pomiędzy pracodawcami nie są wiążące.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź czy jesteś super szefem. Te 5 cech cenią pracownicy

Poza pismem z ustaleniami pracodawców i odrębną zgodą zainteresowanego, niezbędne będzie porozumienie leasingobiorcy z pracownikiem. W końcu to oni będą ze sobą współpracować i to z konta nowego szefa będzie przelewane wynagrodzenie. Porozumienie powinno zawierać: wskazanie okresu przez jaki będą wykonywane obowiązki na rzecz leasingobiorcy. Precyzyjne wskazanie rodzaju zleconej pracownikowi pracy oraz zajmowane przez niego stanowisko. Ponadto wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za pracę.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytura przedsiębiorcy? Nie, dziękuję

Jak wygląda sytuacja prawna wypożyczanego pracownika

Pracownik nie zmienia swojego statusu, nadal w świetle prawa pracy jest zatrudniony u leasingodawcy. Ale by uporządkować jego sytuację prawną, powinien otrzymać urlop bezpłatny w macierzystej firmie na czas odpowiadający wykonywaniu zadań u leasingobiorcy. Okres oddelegowania wliczany będzie do stażu pracy. Udzielenie bezpłatnego urlopu to czwarty dokument, który zamyka pakiet niezbędnych pism podczas leasingu pracowniczego.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier