2 min. czytania

Liczysz na zwolnienie z ZUS? Najpierw musisz zapłacić

kalendarz składki ZUS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nadal nie zostały uchwalone przepisy regulujące zwolnienie z ZUS za marzec i kwiecień. W oczekiwaniu na podstawę prawną obiecanych ulg przedsiębiorcy muszą uregulować należności.

Brzmi jak absurd, ale to rzeczywistość, osób prowadzących firmy, których biznesy zostały zamknięte w ramach ostatnich restrykcji. Jak zapewniła na antenie Radia ZET wiceminister rozwoju, pracy i technologii – Olga Semeniuk składki trzeba zapłacić.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Zwolnienie z ZUS

Zamykając kolejne branże z powodu twardego lockdownu, rządzący obiecywali ich przedstawicielom pomoc finansową. Jedną z form wsparcia miała być abolicja w płaceniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby prowadzące działalność w ramach numerów PKD, o które rozszerzono obostrzenia nadal nie wiedzą na czym stoją. A jest przecież 12 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe kody PKD. Lista branż uprawnionych do pomocy

Tarcza branżowa została poszerzona, ale poza tym rządzący nie wykonali żadnego ruchu. Nadal nie uchwalono przepisów, które pozwalałaby zgodnie z prawem odstąpić od uiszczenia zaległości względem organu rentowego. A skoro nie ma odpowiednich regulacji prawnych, nie ma też prawa do zwolnienia. Jak więc wyjaśniła minister Semeniuk, na chwilę obecną przedsiębiorcą z problematycznych branż nie pozostało nic innego jak zapłacić składki, których miało dotyczyć zwolnienie z ZUS. - Te składki muszą być zapłacone – powiedziała Semeniuk.

CZYTAJ TAKŻE: Fryzjerzy schodzą do podziemia. A za nimi organy ścigania

Przedsiębiorcy dostaną rekompensaty

Brak podstawy prawnej do zwolnienia nie pozwala na jego zastosowanie. Ale, aby obietnice nie okazały się gołosłowne, równowartość składek za marzec i kwiecień ma wrócić do przedsiębiorców w formie rekompensat. Najprawdopodobniej w maju. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy w tej chwili nie zarabiają i tak muszą znaleźć pieniądze na obowiązkowe opłaty.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy są niewypłacalne. Transport, usługi i handel w czołówce

W trudnej sytuacji znaleźli się przede wszystkim przedsiębiorcy z branży beauty, którzy nie kryją oburzenia. I pytają skąd mają wziąć pieniądze. Ich zdaniem rząd miał czas, by przygotować stosowną nowelizację. A skoro od nich wymaga się zamknięcia z dnia na dzień, takiej samej reakcji oczekują od podmiotów nakładających sankcje.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier