2 min. czytania

Likwidacja OFE jest już pewna. Co z uzbieranymi środkami

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

W 2022 roku wszystkie środki, jakie zostały zebrane w OFE mają znaleźć się na koncie IKE. Rząd przyjął projekt ustawy, na mocy której likwidacja OFE staje się rzeczywistością.

Likwidacja OFE zajmie pół roku

6 miesięcy to czas, jaki rząd przewidział na emerytalną rewolucję. Likwidacja OFE ma się rozpocząć w czerwcu, a zakończyć wraz z upływem 2021 roku. Oznacza to, że w 2022 roku wszystkie formalności będą zakończone, a odkładane przez zainteresowanych środki będą trafiały do IKE – Indywidualnych Kont Emerytalnych. Ostateczny podany przez rząd termin przekształcenia to 28 stycznia 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Wbrew pozorom czasu nie jest dużo. Dlatego harmonogram działań jest dosyć napięty. Warto o tym wiedzieć i pamiętać, ponieważ przeniesienie środków nie będzie odbywać się całkowicie poza właścicielem konta.

Co stanie się z pieniędzmi z OFE

Fundusze, które do tej pory przekazywano do Otwartego Funduszu Emerytalnego zostaną przeniesione do Indywidualnego Konta Emerytalnego. Relokacja będzie automatyczna. Ale właściciel oszczędności, do 2 sierpnia 2021 roku będzie miał czas na zadeklarowanie chęci skierowania kapitału z OFE do ZUS. W prostych słowach procedura wygląda następująco: pieniądze z OFE i tak trafią do IKE. Ale posiadacz konta zdecyduje, czy chce je tam pozostawić czy woli, by trafiły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na tę podjęcie tej właśnie decyzji będzie miał czas do 2 sierpnia.

Ale przeniesienie mimo, że automatyczne wcale nie będzie bezpłatne. Do budżetu trafi opłata przekształceniowa, czyli podatek w wysokości 15%. Zostanie od pobrany automatycznie od kwoty zebranej w OFE.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytura z IKZE. Czy to się opłaca

Dlaczego warto zostawić kapitał w IKE

Najważniejszymi argumentami podawanymi przez rząd są: możliwość dziedziczenia środków z IKE oraz wypłacanie bez dodatkowych opłat i podatków. Na Indywidualne Konto Emerytalne będą trafiały środki wpłacane przez właściciela. To on zdecyduje, kiedy i w jaki sposób będzie chciał je wypłacić. W przeciwieństwie do kapitału przekazanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do wypłacenia pieniędzy będzie przysługiwał także spadkobiercom oszczędzającego. I co ważne działanie to jest zwolnione z dodatkowych opłat, także tych podatkowych.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier