2 min. czytania

Likwidacja OFE jest już pewna. Co z uzbieranymi środkami

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

W 2022 roku wszystkie środki, jakie zostały zebrane w OFE mają znaleźć się na koncie IKE. Rząd przyjął projekt ustawy, na mocy której likwidacja OFE staje się rzeczywistością.

Likwidacja OFE zajmie pół roku

6 miesięcy to czas, jaki rząd przewidział na emerytalną rewolucję. Likwidacja OFE ma się rozpocząć w czerwcu, a zakończyć wraz z upływem 2021 roku. Oznacza to, że w 2022 roku wszystkie formalności będą zakończone, a odkładane przez zainteresowanych środki będą trafiały do IKE – Indywidualnych Kont Emerytalnych. Ostateczny podany przez rząd termin przekształcenia to 28 stycznia 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Wbrew pozorom czasu nie jest dużo. Dlatego harmonogram działań jest dosyć napięty. Warto o tym wiedzieć i pamiętać, ponieważ przeniesienie środków nie będzie odbywać się całkowicie poza właścicielem konta.

Co stanie się z pieniędzmi z OFE

Fundusze, które do tej pory przekazywano do Otwartego Funduszu Emerytalnego zostaną przeniesione do Indywidualnego Konta Emerytalnego. Relokacja będzie automatyczna. Ale właściciel oszczędności, do 2 sierpnia 2021 roku będzie miał czas na zadeklarowanie chęci skierowania kapitału z OFE do ZUS. W prostych słowach procedura wygląda następująco: pieniądze z OFE i tak trafią do IKE. Ale posiadacz konta zdecyduje, czy chce je tam pozostawić czy woli, by trafiły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na tę podjęcie tej właśnie decyzji będzie miał czas do 2 sierpnia.

Ale przeniesienie mimo, że automatyczne wcale nie będzie bezpłatne. Do budżetu trafi opłata przekształceniowa, czyli podatek w wysokości 15%. Zostanie od pobrany automatycznie od kwoty zebranej w OFE.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytura z IKZE. Czy to się opłaca

Dlaczego warto zostawić kapitał w IKE

Najważniejszymi argumentami podawanymi przez rząd są: możliwość dziedziczenia środków z IKE oraz wypłacanie bez dodatkowych opłat i podatków. Na Indywidualne Konto Emerytalne będą trafiały środki wpłacane przez właściciela. To on zdecyduje, kiedy i w jaki sposób będzie chciał je wypłacić. W przeciwieństwie do kapitału przekazanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do wypłacenia pieniędzy będzie przysługiwał także spadkobiercom oszczędzającego. I co ważne działanie to jest zwolnione z dodatkowych opłat, także tych podatkowych.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier