3 min. czytania

Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych i nie tylko

pieszy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nawet 100 zł straci nieuważny pieszy, który zamiast skupić się na przechodzeniu przez ulicę będzie poświęcał uwagę cyfrowym urządzeniom. Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych będzie można dostać już od 1 czerwca.

Wszechobecna „trzecia ręka”

Smartfony zawładnęły naszym życiem. Mamy je zawsze i wszędzie przy sobie. Zawarte w nich aplikacje: bawią, nawigują, uczą i pomagają prowadzić biznes. Niestety, często cyfrowe odcięcie kończy się niebezpieczeństwem, co pokazują statystyki. W ostatnich latach wzrosła liczba wypadków z udziałem pieszych, którzy zamiast kontrolować sytuację na drodze wpatrywali się w ekrany telefonów. By im zapobiec ustawodawca wprowadził do Kodeksu drogowego nowe wykroczenie, a prezydent zaakceptował zmianę ustawy. To kolejny przykład, gdy można dostać mandat za korzystanie z telefonu.

CZYTAJ TAKŻE: Wypadek przy pracy zdalnej. Jak wygląda procedura?

Problem braku odpowiedniej uwagi podczas udziału w ruchu drogowym dotyczy także przedsiębiorców. Dla każdego, kto prowadzi własny biznes smartfon to główne narzędzie pracy. Tak zwana „trzecia ręka”, bez której ciężko żyć. A że przedsiębiorca pracuje zawsze i wszędzie to przypadki biznesowych rozmów w czasie: przechodzenia przez ulicę, jazdy samochodem czy nawet rowerem nie są niczym zaskakującym. A wszystkie z wymienionych czynności stanowią zagrożenie i podlegają karze.

Zakaz używania telefonu podczas kierowania autem

Sytuacja na drodze może zmienić się w ułamku sekundy. A jak widać na pierwszy rzut oka, pieszy jest słabszą stroną w porównaniu z pojazdami. Dlatego tak ważne jest, by w punktach stycznych, w których może dojść do kontaktu każdy uczestnik ruchu zachował pełną uwagę. Kary za korzystanie z telefonu podczas kierowania samochodem funkcjonują od dawna, obecnie nieposłusznemu kierowcy grozi mandat w wysokości 200 zł i utrata 5 punktów karnych. Niestety mimo groźby poniesienia konsekwencji wielokrotnie można spotkać kierowców ze smartfonem przy uchu. Co sprytniejsi przekonują się do: słuchawek bluetooth czy zestawów głośnomówiących. O ile tego drugiego nie weźmiesz na przechadzkę, tak słuchawki czy zestawy słuchawkowe przydadzą się także w czasie spacerów.

CZYTAJ TAKŻE: Oryginalne benefity pracownicze w covidowych czasach

Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych

To czy prowadzona rozmowa ma charakter prywatny czy służbowy nie ma znaczenia. Nie można rozmawiać przez telefon ani przechodząc przez pasy, ani wchodząc na przejście i torowisko. To ważne. Telefon należy schować już w chwili zbliżania się do przejścia. Jeśli prowadzisz ważną konwersację zatrzymaj się, dokończ ją i schowaj telefon, a dopiero potem rusz w dalszą drogę. Jeśli nie narazisz się na mandat w wysokości 100 zł. Bardzo ważną radą jest kwestia schowania telefonu. Nowy przepis nie mówi wprost o prowadzeniu rozmowy. Zamiast tego pojawia się słowo „używać”. Używaniem może być chociażby trzymanie telefonu w ręku i śledzenie nawigacji. Schowanie urządzenia pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. No właśnie urządzenia. Zakazane jest korzystanie nie tylko ze smartfonu, ale każdego urządzenia elektronicznego, które może zaburzyć prawidłową percepcję.

CZYTAJ TAKŻE: Zapłać abonament za radio w firmowym aucie

Kara za korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem

Trzecim przypadkiem, którego należy unikać jest używanie telefonu komórkowego podczas przejażdżek rowerowych. Wyjątkiem jest posiadanie akcesoriów np. zestawu słuchawkowego. Mówiący o tym przepis funkcjonuje w polskim prawie od dawna, ale nadal wielu rowerzystów go ignoruje. Rower to w świetle prawa pojazd. Dlatego do rowerzystów stosuje się odpowiednio przepis mówiący o zakazie korzystania z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. W przeciwnym razie rowerzysta naraża się na mandat w wysokości 200 zł.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie
03 01 24

Masz telefon w T-Mobile? Zrzucisz się na karę UOKiK

T-Mobile ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 25 mln zł kary - poinformował UOKiK w komunikacie.…
t-mobile

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier