2 min. czytania

Mandaty dla przedsiębiorców. GIS: Nie chcę ale muszę

kawiarnia
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
22 01 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Coraz więcej firm z zamrożonych branż działa wbrew państwowym restrykcjom. Główny Inspektor Sanitarny zapowiada kontrole i wysokie mandaty dla przedsiębiorców. Czy słusznie?

W wywiadzie opublikowanym przez Polska Times, Krzysztof Saczka pełniący w zastępstwie funkcję Głównego Inspektora Sanitarnego wyjaśnił, że on jak i wszyscy pracownicy sanepidu są zobowiązani do podejmowania działań w odpowiedzi na nieodpowiedzialne ruchy przedsiębiorców. - Inspekcja sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa zdrowotnego i mając tę legitymację, podejmuje stosowne działania, aby wywiązać się z tych obowiązków jakie są na nią nałożone – tłumaczył.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Finansowa PFR 2.0 nie dla zbuntowanych przedsiębiorców?

Coraz więcej kontrolowanych firm

Zwołujący się w internecie przedstawiciele poszczególnych branż, wspierają się w walce o swoje biznesy. – Nie mamy za co żyć. Nie mamy nic do stracenia. Chcemy zarabiać – apelują. Saczka podkreślił, że podejmowane przez pracowników sanepidu działania nie są formą ścigania, a jedynie sprawdzeniem „czy przestrzegane są warunki sanitarno-epidemiologiczne”. Dodaje, że jest świadomy „kosztów społecznych", ale bez nich nie ma szans na zapewnienie bezpieczeństwa w sobie pandemii. - Otwieranie tego typu działalności w tej chwili na pewno nie ułatwia nam zarządzania sytuacją epidemiologiczną i stanowi bardzo duże ryzyko w kierunku sprowokowania potencjalnego wiosennego wzrostu zakażeń. A to może odbić się społecznie bardzo niekorzystnie – powiedział szef GISu. Nie można nie przyznać mu racji, ale problem w zakresie sankcji tkwi gdzie indziej. Prawnicy i sądy mają duże wątpliwości, co do zasadności przyznawania mandatów i kar, co widać w opiniach i wyrokach. Dotychczasowe rozstrzygnięcia w większości uznają mandaty za bezpodstawne, a kary unieważniają.

CZYTAJ TAKŻE: Lokal zamknięty, a koncesja na alkohol do zapłaty. – To absurd – oceniają restauratorzy.

Czym się różnią mandaty dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy np. restauratorowi, który wbrew przepisom rządowego rozporządzenia, otworzy lokal grożą dwie sankcje. Pierwsza to mandat wystawiony przez Policję (500zł), a druga to kara administracyjna sanepidu (30 tys. zł.). Najważniejszymi różnicami jest to, że mandatu można nie przyjąć. Na skutek czego sprawa trafi do sądu i dopiero jego ewentualny wyrok będzie nakładał obowiązek zapłaty. Tymczasem kara administracyjna spowoduje automatyczne ściągnięcie pieniędzy z konta przedsiębiorcy. Oczywiście, można z powodzeniem ubiegać się o ich odzyskanie ale przed sądem, co wydłuża cały proces.

Podstawą rozstrzygnięć na korzyść zbuntowanych przedsiębiorców jest problematyczna podstawa prawna sankcji. Obostrzenia wprowadzone rozporządzeniem są niezgodne z aktami prawnymi znajdującymi się wyżej w hierarchii tj. ustawami i konstytucją, które zapewniają swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Jej ograniczenia możliwe są tylko przy spełnieniu precyzyjnie określonych warunków, które nie wystąpiły.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego budowanie społeczności wokół marki się opłaca

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier