2 min. czytania

Meetup w firmie. Co to takiego?

Meetup w firmie
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
18 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Firmy coraz częściej, chcą gromadzić wokół siebie ludzi, którzy inspirują, mają podobne zainteresowania, obracają się mocno w konkretnej tematyce. Świetnym rozwiązaniem są organizowane w sieci meetupy. Jak działa meetup w firmie?

Meetup w firmie. Sektor IT już korzysta

Pamiętacie w czasach szkoły podstawowej lub średniej „kółka zainteresowań”. Taką mocno zliftingowaną wersją tamtych spotkań są współczesne meetupy. To zazwyczaj wideo spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, pasjach życiowych, problemach. Nazwa pochodzi od angielskiego meet up with somebody czyli „spotkania się z kimś”. Meetup w firmie to nic innego jak elektroniczne i wrzucone na nieco wyższy poziom, dawne kółko zainteresowań.

Przykłady meetupów w firmie

Jak to działa w biznesie? Zacznijmy od branży, która mocno angażuje się w tego typu spotkania. Mowa o branży IT, która gromadzi wokół siebie np. klinetów czy ich pracowników, którzy korzystają z jakiegoś rozwiązania i dzielą się doświadczeniami. Wyobraźmy sobie program księgowy, który jest stale analizowany przez większą grupę osób. Łatwiej w ten sposób znaleźć potencjalne błędy i ograniczyć koszty testów, a co za tym idzie stale ułatwiać produkt.

Nie brakuje także środowisk programistycznych. Jak przyznaje jeden z menadżerów jednej z firm IT z Warszawy, zdarzało się, że właśnie na meetupie udało się znaleźć pasjonata i zapaleńca, który dołączył do zespołu. Rekrutacja nie jest jednak celem meetupów. To bardziej możliwość wymiany informacji, a czasem także rozwiązywania problemów.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać ogłoszenie sprzedaży samochodu? Radzi Tom Hanks.

Gdzie meetupy mają rację bytu?

Rzeczywiście meetupy w branży programistów to chyba dziś najpopularniejsza forma zastosowania takiego kanału komunikacji. Ale nie można zamykać się tylko do jednej grupy. Są małe firmy meblarskie, które organizują meetupy dla miłośników designu.

To kopalnia inspiracji. Jedni dzielą się swoimi wizjami, my możemy część z nich wcielać w życie. Działa niemal jak biuro badawczo-rozwojowe” – mówi pani Aleksandra, która zaangażowała się w działanie jednej z takich grup. Jak jednak przyznaje środowisko jest bardzo hermetyczne i powstało podczas jednej z konferencji. Od tej pory grupa 9 osób spotyka się regularnie.

Ten przykład pokazuje, że meetupy mogą mieć zastosowanie dosłownie w każdej dziedzinie. Podobne przedsięwzięcia dla swoich klientów organizują już szkoły językowe, studia fitness czy branża wydawnicza.

Nic na siłę – czego nie robić na meetupie?

Jeśli jednak wpadniemy na pomysł, by uczynić z meetupu prosty kanał sprzedażowy, odpuśćmy. Zupełnie nie o to tutaj chodzi. Ludzie nie będą słuchali twojej oferty. W ten sposób nie zbudujesz wokół firmy grupy, która spotyka się regularnie i poświęca swój czas. Jeśli jednak uda Ci się podtrzymać zainteresowanie marką, wyzwaniami i filozofią działania masz szansę na wdrożenie stosunkowo taniego, ale niezwykle silnego narzędzia komunikacji z Twoim kluczowym otoczeniem biznesowym.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier