Nabycie sprawdzające jest całkowicie legalnym narzędziem w rękach Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownik fiskusa wciela się w rolę klienta, alt tylko po to, by sprawdzić, czy podatnik wywiązuje się z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Zwraca więc uwagę, czy transakcja jest nabijana na kasę oraz fakty wydania klientowi paragonu.
CZYTAJ TAKŻE: Nie odpowiadasz na list z urzędu? Popełniasz błąd!
Skarbówka wychodzi z założenia, że cel uświęca środki. „Każdy niewystawiony paragon przyczynia się do zmniejszenia wpływów do budżetu” – czytamy na stronie MF. Właśnie dlatego głównym zadaniem tajemniczego klienta jest patrzenie na ręce sprzedawcy. Możemy być pewni, że zareaguje za każdym razem, kiedy paragon nie trafi w ręce klienta lub na sklepową ladę.
Nabycie sprawdzające nie jest niczym nowym. Skarbówka przyznaje, że tego typu działania prowadzane są w Polsce od lat. Ostatnie zmiany w przepisach nieco zmodyfikowały to narzędzie. „Nowość polega na tym, że dokonywanie nabycia sprawdzającego dokonywane będzie na podstawie analizy ryzyka z wykorzystaniem środków funduszu nabycia sprawdzającego w oparciu o kompleksowo uregulowane przepisy” – tłumaczy Ministerstwo Sprawdzające. To znaczy, że skarbówka, będzie miała do dyspozycji określoną pulę środków na tego typu działania operacyjne.
Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, będą kupowali towar lub usługę, tylko po to, by zobaczyć, czy podatnik wywiąże się z prostego obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Będzie prawidłowo wystawiony paragon? Wówczas nie będzie kłopotów.
Jeśli „tajemniczy klient” przyłapie nas na jakichkolwiek nieprawidłowościach, urzędnik będzie musiał sporządzić protokół. Dalsze kroki należą już do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, który uruchomi albo działania kontrolne, albo postępowanie podatkowe.
Jeśli stwierdzone zostanie złamanie innych przepisów np. związanych ze sprzedażą produktów akcyzowych bez znaków akcyzy, wydany towar zostanie zatrzymany jako dowód w sprawie. To jedyny taki przypadek bowiem „zasadą nabycia sprawdzającego jest zwrot nabytego w trakcie tych czynności towaru”.