Z tego artykułu dowiesz się:

Na czym polega nabycie sprawdzające? Tajemniczy klient ze skarbówki

Skarbówka ma przeróżne sposoby na przyłapanie nieuczciwych podatników. Jednym z nich jest nabycie sprawdzające. Kiedy i w jakich okolicznościach w naszym sklepie może pojawić się wysłannik fiskusa? Odpowiadamy.

Nabycie sprawdzające w praktyce

Nabycie sprawdzające jest całkowicie legalnym narzędziem w rękach Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownik fiskusa wciela się w rolę klienta, alt tylko po to, by sprawdzić, czy podatnik wywiązuje się z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Zwraca więc uwagę, czy transakcja jest nabijana na kasę oraz fakty wydania klientowi paragonu.

CZYTAJ TAKŻE: Nie odpowiadasz na list z urzędu? Popełniasz błąd!

Tajemniczy klient patrzy na ręce

Skarbówka wychodzi z założenia, że cel uświęca środki. „Każdy niewystawiony paragon przyczynia się do zmniejszenia wpływów do budżetu” – czytamy na stronie MF. Właśnie dlatego głównym zadaniem tajemniczego klienta jest patrzenie na ręce sprzedawcy. Możemy być pewni, że zareaguje za każdym razem, kiedy paragon nie trafi w ręce klienta lub na sklepową ladę.

Nabycie sprawdzające – nowe przepisy

Nabycie sprawdzające nie jest niczym nowym. Skarbówka przyznaje, że tego typu działania prowadzane są w Polsce od lat. Ostatnie zmiany w przepisach nieco zmodyfikowały to narzędzie. „Nowość polega na tym, że dokonywanie nabycia sprawdzającego dokonywane będzie na podstawie analizy ryzyka z wykorzystaniem środków funduszu nabycia sprawdzającego w oparciu o kompleksowo uregulowane przepisy” – tłumaczy Ministerstwo Sprawdzające. To znaczy, że skarbówka, będzie miała do dyspozycji określoną pulę środków na tego typu działania operacyjne.

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, będą kupowali towar lub usługę, tylko po to, by zobaczyć, czy podatnik wywiąże się z prostego obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Będzie prawidłowo wystawiony paragon? Wówczas nie będzie kłopotów.

Co jeśli skarbówka przyłapie na braku paragonu?

Jeśli „tajemniczy klient” przyłapie nas na jakichkolwiek nieprawidłowościach, urzędnik będzie musiał sporządzić protokół. Dalsze kroki należą już do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, który uruchomi albo działania kontrolne, albo postępowanie podatkowe.

Jeśli stwierdzone zostanie złamanie innych przepisów np. związanych ze sprzedażą produktów akcyzowych bez znaków akcyzy, wydany towar zostanie zatrzymany jako dowód w sprawie. To jedyny taki przypadek bowiem „zasadą nabycia sprawdzającego jest zwrot nabytego w trakcie tych czynności towaru”.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier