2 min. czytania

Nie tylko umowa o pracę. Zobacz, jak tanio pozyskać pracownika do firmy!

koszt zatrudnienia pracownika
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
10 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Najpowszechniejszą formą zatrudnienia pracowników w Polsce pozostaje umowa o pracę. Trudno się temu dziwić — jest ona pod wieloma względami bardzo korzystna dla zatrudnianych. Co jednak jeśli koszty tej formy zawarcia umowy z pracownikiem są dla zatrudniającego zbyt wysokie? Zobacz jak tanio pozyskać pracownika do firmy!

Niższe koszty zatrudnienia błogosławieństwem dla pracodawcy?

Niejednokrotnie firmy o niewielkim budżecie, lub takie, które dopiero startują na rynku, nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie osoby na umowę o pracę. Ta bowiem generuje naprawdę poważne koszty dla pracodawcy. Zawarcie takiej umowy nawet na zasadach pensji minimalnej z pracownikiem to dla zatrudniającego koszt na poziomie 3 373,44 zł.

ZOBACZ TEŻ: Koszt pracodawcy umowa zlecenie

Dlatego właśnie niektóre przedsiębiorstwa starają się pozyskać pracownika podpisując z nim umowę zlecenie. Popularna jest też umowa o dzieło. Ceniona jest też współpraca na zasadzie B2B. Co warto wiedzieć o wymienionych formach zatrudnienia z poziomu zatrudniającego?

Elastyczne formy zatrudnienia - co warto wiedzieć?

Czy są opłacalne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika? Jakie prawa i obowiązki wiążą w ich przypadku obie strony? Oto co warto zapamiętać:

  • umowa zlecenie - umowa cywilnoprawna uregulowana w kodeksie cywilnym. Przedmiotem umowy zlecenia jest zobowiązanie osoby do wykonania określonej czynności prawnej (np. pracy) dla innego podmiotu. Od początku 2017 r. w Polsce obowiązują nowe przepisy w zakresie minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia przy zawarciu umowy zlecenia. Owa stawka podnoszona jest przez władze rokrocznie wraz z pensją minimalną (w przypadku umowy o pracę). Niekwestionowane plusy zawarcia takiej umowy to wyższe wynagrodzenie netto osoby wykonującej zlecenie oraz niższe koszty zleceniobiorcy dla zleceniodawcy. Pracownik natomiast nie może korzystać z takich przywilejów, jak osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę.
  • umowa o dzieło - zawierana jest pomiędzy zlecającym dzieło i przyjmującym zlecenie wykonania dzieła. Wykonawca umowy nie podlega składkom na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne, chyba że umowa o dzieło zostanie zawarta z własnym pracownikiem. Jest to dobra forma dla pracodawcy - ze względu na naprawdę niskie koszty zatrudnienia. Dla pracownika natomiast najkorzystniejsza jest wtedy, gdy pracuje już gdzieś na etacie i ową umowę o dzieło traktuje na zasadzie dodatkowego zarobku. Oczywiście podobnie, jak w przypadku umowy zlecenia - pracownik nie może korzystać z takich przywilejów, jak osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę.
  • umowa B2B - bardzo specyficzna forma zatrudnienia korzystna dla pracodawcy w sytuacji, w której potencjalny pracownik założy własną działalność gospodarczą i będzie wystawiał zatrudniającemu fakturę za swoje usługi. W takiej sytuacji do obowiązków pracodawcy należy wypłacenie wynagrodzenia pracownikowi, a ten następnie zajmuje się dalszym rozliczaniem swojego wynagrodzenia z odpowiednimi organami administracji państwowej.

Podsumowanie

Jak  widać, sposobów na pozyskanie pracownika przy obniżonych kosztach ze strony pracodawcy nie brakuje. Na dzień dzisiejszy problemem może być jedynie znalezienie pracownika, który zgodzi się na podjęcie współpracy na wymienionych warunkach.

Jak doskonale wiadomo, w wielu rejonach polski brakuje wykwalifikowanych i solidnych rąk do pracy. W pandemicznych realiach mimo wszystko mamy nadal do czynienia z rynkiem pracownika, który przy stosunkowo niskim bezrobociu nad Wisłą ma możliwość stanowczego negocjowania warunków zatrudnienia z potencjalnym pracodawcą. I na razie niewiele wskazuje na to, by ta sytuacja mogła się zmienić w niedalekiej przyszłości.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier