Z tego artykułu dowiesz się:

Wielkimi krokami zbliżamy się do sezonu jesienno-zimowego, który chyba najbardziej doskwiera nam opadami deszczu i niskimi temperaturami. To też okres kiedy częściej atakują nas przeziębienie, grypa oraz inne dolegliwości. Dlatego więc tak ważne jest, by pracodawca zadbał o odpowiednie warunki pracy dla pracowników. W wyjątkowych sytuacjach istnieje nawet możliwość skrócenia czasu pracy załogi przez pracodawcę. Co warto wiedzieć w tej kwestii?

Praca w niskiej temperaturze - jak pracodawca musi zadbać o pracownika?

Warto pamiętać, że pracodawca ma szereg obowiązków wobec pracowników wykonujących swoje zadania w warunkach takich, jak niska temperatura. Owe trudne warunki pracy mogą stanowić poważną uciążliwość i zagrożenie dla zdrowia pracowników. Dlatego właśnie powstały przepisy mające ich chronić. Bazą dla nich są postanowienia Kodeksu Pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie przepisów BHP. Pracodawca ma wobec zatrudnianych osób pracujących w niskich temperaturach następujące obowiązki:

  • Musi zapewnić swoim pracownikom temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku pracowników fizycznych w pomieszczeniach nie może panować temperatura niższa, niż 14°C. W przypadku pomieszczeń, w których wykonywana jest praca biurowa, temperatura nie może być niższa niż 18°C.
  • Pracownicy wykonujący swoje zadania na zewnątrz pomieszczeń muszą mieć zapewnione optymalne warunki do pracy. Rozumie się przez to takie przygotowanie stanowisk, by zapewniały one ochronę przed opadami, niską temperaturą i silnym wiatrem. Poza tym pracodawca musi zapewnić pracownikom miejsce do ogrzania się, w którym można przygotować ciepły posiłek - w takim pomieszczeniu temperatura nie może być niższa niż 16°C. Jeśli nie ma możliwości przygotowania takiego pomieszczenia, to pracodawca musi zapewnić stałe źródła ciepła dla pracowników, jak na przykład koksowniki.
  • Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do ciepłych napojów oraz posiłków. Aby jednak to postanowienie dotyczące posiłków zaczęło obowiązywać, muszą zostać spełnione pewne warunki. Dotyczą one intensywności wykonywanej pracy - wydatek energetyczny w ciągu zmiany roboczej powinien wynosić powyżej 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet. Kwestia ciepłych napojów wygląda natomiast nieco inaczej - pracodawca musi je zapewnić niezależnie od wydatku energetycznego, zawsze w przypadku, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10°C.

Skrócenie czasu pracy zmiany ze względu na niską temperaturę - kiedy jest to możliwe?

W określonych sytuacjach istnieje możliwość skrócenia czasu pracy na danej zmianie ze względu na niską temperaturę. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić nam odpowiednich warunków do pracy, to mamy prawo wnioskować do pracodawcy o skrócenie czasu pracy. Tutaj jednak wiele zależy od dobrej woli zatrudniającego.

ZOBACZ TEŻ: Jak uniknąć kolejnego lockdownu? Na przeszkodzie może stanąć… RODO.

Przepisy nie określają bowiem jasno w jakich sytuacjach pracodawca ma obowiązek skrócić czas pracy ze względu na niską temperaturę. Pracownik ma natomiast prawo do tego, by powstrzymać się od wykonywania pracy, jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia.

W takich sytuacjach mamy prawo odmówić wykonywania pracy i niezwłocznie powiadomić o tym fakcie przełożonego. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma możliwości ukarania pracownika (ten drugi zachowuje prawo do wynagrodzenia). Powinien natomiast niezwłocznie rozpocząć starania o to, by zapewnić odpowiednie, godne warunki do pracy.

Co grozi pracodawcy, który nie zadba o pracownika?

Jeśli pracodawca nie zareaguje na nasze zawiadomienia i skargi, to powinniśmy taką sytuację niezwłocznie zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Zarządzona zostanie wtedy kontrola w zakładzie pracy. Nieodpowiedzialny szef narazi się wówczas na wspomniany mandat w wysokości do 2000 złotych. W przypadku, gdy i takie działania nie przyniosą skutków, to kolejne interwencie PIP mogą przynieść dalsze kary pieniężne w wysokości do 30 000 złotych.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier