Z tego artykułu dowiesz się:

Internetowy kalkulator dla kredytobiorców został stworzony i udostępniony przez UOKiK. Dzięki niemu możemy obliczyć, o ile wzrośnie rata, jeśli stopy procentowe zostaną podniesione. Narzędzie pozwala także na sprawdzenie, ile zaoszczędzimy nadpłacając kredyt.

O ile wzrośnie rata? Czy należy się pomoc?

Narzędzie powstało przede wszystkim z myślą o kredytobiorcach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Dzięki kalkulatorowi udostępnionemu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) można wstępnie obliczyć, czy przysługuje nam pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ciekawą możliwością jest orientacyjne wyliczenie: o ile wzrośnie rata - jeśli RPP znów podniesie stopy procentowe.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec podwyżek stóp procentowych? Z gospodarką Polski nie dzieje się najlepiej

Kalkulator kredytowy. Jak skorzystać?

Aby skorzystać z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego, należy wejść na stronę pod tym linkiem.

Po wyświetleniu strony wpisujemy parametry kredytu. Chodzi tu m.in. o kwotę do spłaty, wysokość rat, oprocentowanie, datę spłaty ostatniej raty itd. Następnie możemy zaznaczyć, czy bierzemy pod uwagę możliwość nadpłaty kredytu, czy też nie.

System wyliczy, czy możemy skorzystać ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W takim wypadku trzeba jednak podać miesięczny dochód oraz liczbę osób funkcjonujących w naszym gospodarstwie domowym.

Symulacja wzrostu raty

Do skorzystania z nowego narzędzia zachęca prezes UOKiK Tomasz Chróstny:

W sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty – warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać” – powiedział.

Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pozwala m.in. na zwrotne wsparcie finansowe, zwrotną pożyczkę na pokrycie rat kredytu lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie mówimy o kwocie 72 tys. zł).

 

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier