Z tego artykułu dowiesz się:

Internetowy kalkulator dla kredytobiorców został stworzony i udostępniony przez UOKiK. Dzięki niemu możemy obliczyć, o ile wzrośnie rata, jeśli stopy procentowe zostaną podniesione. Narzędzie pozwala także na sprawdzenie, ile zaoszczędzimy nadpłacając kredyt.

O ile wzrośnie rata? Czy należy się pomoc?

Narzędzie powstało przede wszystkim z myślą o kredytobiorcach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Dzięki kalkulatorowi udostępnionemu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) można wstępnie obliczyć, czy przysługuje nam pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ciekawą możliwością jest orientacyjne wyliczenie: o ile wzrośnie rata - jeśli RPP znów podniesie stopy procentowe.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec podwyżek stóp procentowych? Z gospodarką Polski nie dzieje się najlepiej

Kalkulator kredytowy. Jak skorzystać?

Aby skorzystać z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego, należy wejść na stronę pod tym linkiem.

Po wyświetleniu strony wpisujemy parametry kredytu. Chodzi tu m.in. o kwotę do spłaty, wysokość rat, oprocentowanie, datę spłaty ostatniej raty itd. Następnie możemy zaznaczyć, czy bierzemy pod uwagę możliwość nadpłaty kredytu, czy też nie.

System wyliczy, czy możemy skorzystać ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W takim wypadku trzeba jednak podać miesięczny dochód oraz liczbę osób funkcjonujących w naszym gospodarstwie domowym.

Symulacja wzrostu raty

Do skorzystania z nowego narzędzia zachęca prezes UOKiK Tomasz Chróstny:

W sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty – warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać” – powiedział.

Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pozwala m.in. na zwrotne wsparcie finansowe, zwrotną pożyczkę na pokrycie rat kredytu lub zwrotną pożyczkę na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie mówimy o kwocie 72 tys. zł).

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier