magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wezwanie to pierwszy krok w stronę odzyskania pieniędzy. Planując wysyłkę zadbaj o swoje interesy, czyli prawidłowy odbiór wezwania do zapłaty. Tylko skutecznie doręczone pismo będzie rodziło skutki prawne.

Kiedy wysłać wezwanie do zapłaty

Gdy zorientujesz się, że twój kontrahent zalega z płatnością, powinieneś mu o tym przypomnieć. Wezwanie do zapłaty jest pierwszym oficjalnym krokiem, jaki powinieneś podjąć. Rozmowy telefoniczne są dobrym rozwiązaniem, ale lepiej sprawdzą się na etapie monitorowania płatności. Na przykład wtedy, gdy chcesz przypomnieć o tym, że niedługo mija termin uregulowania rachunków. Wysyłając dokument pamiętaj, że odbiór wezwania do zapłaty jest bardzo ważny.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

W chwili, gdy masz do czynienia z zaległym rozliczeniem, lepiej wprowadzić w życie oficjalne środki, czyli takie które będziesz w stanie wykorzystać w ewentualnym postępowaniu sądowym jako dowód. Wezwanie do zapłaty nie jest elementem postępowania sądowego, ale jeżeli do takiego dojdzie, warto pokazać, że jako wierzyciel dawałeś szansę na polubowną spłatę długu.

CZYTAJ TAKŻE: Nierzetelny dłużnik. Jak uprzykrzyć mu życie?

Wezwanie do zapłaty możesz wysłać już pierwszego dnia po upływie wskazanego w umowie lub na fakturze terminu.

Odbiór wezwania do zapłaty, a sposób wysyłki

O ile kwestia czasu jest zrozumiała, tak forma wezwania sprawia wierzycielom spory problem. Dlaczego? Bo trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty

Pierwsza to ta, że wezwanie do zapłaty powinno przyjąć formę pisemną. Może to być dokument elektroniczny, ale żądanie uregulowania płatności trzeba przedstawić w postaci dokumentu. Po to, by nie było wątpliwości, kto, kiedy, od kogo, czego żąda i na jakiej podstawie.

Po drugie, żądanie trzeba doręczyć odbiorcy. Nadawca musi zrobić wszystko, by adresat pisma miał szansę się z nim zapoznać. A także zadbać o to, by fakt dostarczenia móc udowodnić. Dlatego wezwanie do zapłaty należy wysłać z potwierdzeniem odbioru. Jeśli korzystasz z Poczty-Polskiej wykup właściwą usługę. Nawet, gdy wysyłasz pismo mailem, zaznacz w ustawieniach poczty automatyczne potwierdzenie odbioru.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Na jaki adres wysłać wezwanie do zapłaty

Skoro kwestie poprawnego doręczenia pisma są takie ważne, musisz zadbać o właściwy adres do wysyłki. W obecnych czasach nie jest to trudne. Naturalnym jest, że skorzystasz z danych podanych w umowie. Gdyby okazało się, że są nieaktualne albo nieprawidłowe, powinieneś zweryfikować informacje zawarte w odpowiednim rejestrze: CEIDG lub KRS. Każdy zarejestrowany podmiot ma obowiązek uaktualniania widniejących tam danych. Jeżeli wyślesz pismo, na upubliczniony w rejestrze adres i dokument wróci do ciebie, masz argument że zrobiłeś wszystko co było w twojej mocy, by skontaktować się z dłużnikiem. Sąd z pewnością weźmie to pod uwagę.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana danych firmy w CEIDG

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
22 03 23

0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku - poinformowała w środę…
sklep spożywczy
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier