Z tego artykułu dowiesz się:

Oszustwa VAT będą dużo łatwiejsze do zdemaskowania. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, która wprowadzi kilka narzędzi, które uszczelnią system i zwiększą skuteczność zwalczania oszustw na podatku od towarów i usług. Wiadomo, że szczególny nacisk położono na obszar e-commerce

Oszustwa VAT – uszczelnienie przepisów

Przy okazji prac nad wprowadzeniem vatowskich udogodnień pod hasłem SLIM VAT 3, o czym pisaliśmy tutaj, rząd bierze się za oszustwa na VAT. To już z resztą kolejne podejście do tego tematu.  Zmiany w ustawach o podatku od towarów i usług oraz KAS wprowadzą nowe narzędzia. Poprawią one skuteczność fiskusa. Obszarem szczególnej troski jest tutaj sfera e-commerce. W szczególności jeśli przedsiębiorca uczestniczy w obrocie transgranicznym. Podobne działania prowadzą też inne kraje UE, a także sama Bruksela.

Nowe obowiązki dla banków

Na mocy nowych przepisów powstanie kwartalna ewidencja płatności i odbiorców. Fiskus ma tutaj na myśli transgraniczne usługi płatnicze. Taki rejestr ma być przechowywany przez 3 lata. Na prośbę Szefa Krajowej Administracji Skarbowej będzie mu udostępniany.

Jakie transakcje pod lupą fiskusa?

Obowiązek obejmie jedynie płatności transgraniczne. Ewidencja, o której napisaliśmy przed chwilą, ruszy pod pewnymi warunkami. Np. wtedy, kiedy dostawca usług płatniczych „zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 takich płatności na rzecz tego samego odbiorcy”. Tak proponowane zapisy tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Informacje te będzie przechował nie tylko szef KAS. Fiskus umieści je również w specjalnym, unijnym systemie CESOP. To oznacza, że dostęp do nich będą miały organy w całej UE. Nie jest więc tak, że nowe przepisy to autorski pomysł władz w Warszawie. „Projekt implementuje przepisy dyrektywy 2020/284 zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do wprowadzenia pewnych wymogów dla dostawców usług płatniczych. Implementacja dyrektywy powinna nastąpić do dnia 31 grudnia 2023 r.” Można być zatem pewnym, że nowe przepisy wejdą w życie niebawem. Konsultacje społeczne kończą się jeszcze w sierpniu. Można się spodziewać, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 1.01.2023 r. Wejdą w życie razem z pakietem ułatwień SLIM VAT 3.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Grupa InPost zapłaciła rekordowy podatek CIT za 2023 rok – ponad 250 mln zł

Grupa Inpost za rok 2023 rok wpłaciła do polskiego budżetu dwu i półkrotnie więcej niż cała konkurencja razem…
inpost

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier