Przy okazji prac nad wprowadzeniem vatowskich udogodnień pod hasłem SLIM VAT 3, o czym pisaliśmy tutaj, rząd bierze się za oszustwa na VAT. To już z resztą kolejne podejście do tego tematu. Zmiany w ustawach o podatku od towarów i usług oraz KAS wprowadzą nowe narzędzia. Poprawią one skuteczność fiskusa. Obszarem szczególnej troski jest tutaj sfera e-commerce. W szczególności jeśli przedsiębiorca uczestniczy w obrocie transgranicznym. Podobne działania prowadzą też inne kraje UE, a także sama Bruksela.
Na mocy nowych przepisów powstanie kwartalna ewidencja płatności i odbiorców. Fiskus ma tutaj na myśli transgraniczne usługi płatnicze. Taki rejestr ma być przechowywany przez 3 lata. Na prośbę Szefa Krajowej Administracji Skarbowej będzie mu udostępniany.
Obowiązek obejmie jedynie płatności transgraniczne. Ewidencja, o której napisaliśmy przed chwilą, ruszy pod pewnymi warunkami. Np. wtedy, kiedy dostawca usług płatniczych „zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 takich płatności na rzecz tego samego odbiorcy”. Tak proponowane zapisy tłumaczy Ministerstwo Finansów.
Informacje te będzie przechował nie tylko szef KAS. Fiskus umieści je również w specjalnym, unijnym systemie CESOP. To oznacza, że dostęp do nich będą miały organy w całej UE. Nie jest więc tak, że nowe przepisy to autorski pomysł władz w Warszawie. „Projekt implementuje przepisy dyrektywy 2020/284 zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do wprowadzenia pewnych wymogów dla dostawców usług płatniczych. Implementacja dyrektywy powinna nastąpić do dnia 31 grudnia 2023 r.” Można być zatem pewnym, że nowe przepisy wejdą w życie niebawem. Konsultacje społeczne kończą się jeszcze w sierpniu. Można się spodziewać, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 1.01.2023 r. Wejdą w życie razem z pakietem ułatwień SLIM VAT 3.