2 min. czytania

Będą potężne pieniądze dla firm stawiających na zeroemisyjność?

Pieniądze dla firm
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Będą pieniądze dla firm, które mają pomysł na zielony model biznesu? NFOŚiGW rusza właśnie z naborem wniosków w ramach programu "Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych". O co chodzi? Wyjaśniamy.

Pieniądze dla firm zeroemisyjnych

Pieniądze dla firm, które mają pomysł na niskoemisyjną i bezemisyjną gospodarkę, to kolejny pomysł na zieloną transformację przemysłu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że celem tego programu jest rozwój gospodarki niskoemisyjnej i bezemisyjnej. Dokładnie chodzi o wsparcie przemysłu z myślą o sektorach związanych z tzw. czystą mobilnością oraz energią. NFOŚiGW chce zwiększyć potencjał niektórych gałęzi gospodarki w opracowywaniu oraz wdrażaniu rozwiązań, które można uznać za zero- lub niskoemisyjne.

"Celem szczegółowym jest zwiększenie potencjału wybranych sektorów w zakresie opracowywania i wdrażania zeroemisyjnych i niskoemisyjnych rozwiązań produktowych poprzez ustanowienie dedykowanego instrumentu finansowego (dalej: Fundusz) zarządzanego przez wybrany podmiot (manager Funduszu)."

Model wsparcia zeroemisyjności

NFOŚiGW mówi o dofinansowaniu udzielonym beneficjentom poprzez wejście kapitałowe w formie „obejmowania lub nabywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych oraz prawa uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej lub instytucji wspólnego inwestowania, o których mowa w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, bądź objęcia lub nabycia udziałów lub akcji”.

Rzecz jasna uzyskane w ten sposób środki trafią na rozwój przemysłu dla rozwiązań, które mieszczą się w definicji nisko- oraz zeroemisyjności. Mowa o zrównoważonej mobilności, a także energii.

CZYTAJ TAKŻE: Auta elektryczne po 2035 roku. Jedyny wybór?

Mogą być to np. instalacje przemysłowe, nastawione na produkcję urządzeń służących budowie zeroemisyjnych środków transportu. Mówimy tutaj np. o pojazdach elektrycznych lub wodorowych. Po drugie NFOŚiGW wspomina o instalacjach przemysłowych i innowacyjnych rozwiązaniach nastawionych na produkcję zeroemisyjnych źródeł energii. W tym zakresie spokojnie mieści się więc OZE. Fundusz wskazuje także urządzenia do magazynowania energii, a także podzespoły do wspominanych wcześniej produktów.

Terminy wniosków do NFOŚiGW

Chętni mogą składać wnioski w konkursie od 24 października 2022 do 14 listopada 2022. Powinny one trafić w formie papierowej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem. W ostatnich dwóch przypadkach, dniem wpływu będzie dzień rejestracji dokumentacji w kancelarii Funduszu.

Budżet na wsparcie dla zielonych firm

Budżet na realizację opisanego programu programu wynosi: 4 991 716 125 zł. Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. Przy tej adnotacji pojawiło się jednak zastrzeżenie, że „przekazanie środków w ramach umowy inwestycyjnej dla wybranego podmiotu lub podmiotów (manager Funduszu) będzie możliwe pod warunkiem dostępności środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy”.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: https://www.gov.pl/web/nfosigw/przemysl-dla-transformacji

 

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier