Z tego artykułu dowiesz się:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedsiębiorcy upominają się o pieniądze, które stracili przez rządowe obostrzenia. Pozwy trafiają już do sądów oraz Prokuratorii Generalnej, która będzie reprezentował Skarb Państwa w postępowaniu.

Brak adekwatnej pomocy ze strony państwa, pomijanie dużych grup poszkodowanych w dostępie do świadczeń, wprowadzanie restrykcji bez odpowiedniego umocowania, ograniczanie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej – to tylko niektóre zarzuty, jakie pod adresem rządu kierują przedsiębiorcy.

Jak przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown

W marcu minie rok od wprowadzenia pierwszego lockdownu. Od 20 marca 2020 roku mamy w Polsce nieustanny stan epidemii, którego skutki ponoszą wszyscy obywatele, ale to ci którzy wraz z ograniczeniami stracili możliwości zarabiania ponoszą największe ofiary. Nie tylko nie zarabiają, ale i popadają w długi. Nie ukrywają, że mają dość. Dlatego właśnie przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown.Tymczasem sądy coraz częściej przychylają się do argumentów osób prowadzących działalności gospodarcze.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Sanepid. Od poniedziałku zmasowane kontrole zbuntowanych przedsiębiorców

Przyszedł czas na rozliczenia

Prawnicy już dawno sygnalizowali, że podstawa prawna obostrzeń jest wadliwa. Problematyczną kwestią jest to, że zamrażanie gospodarki i niektórych branż odbyło się na mocy rozporządzenia, a nie ustawy. Coraz częściej Sądy Administracyjne potwierdzają to stanowisko. Uznają wskazane działania za niekonstytucyjne i uchylają kary nakładane na przedsiębiorców przez pracowników sanepidu.

Dwóch powodów, którzy złożyli pozwy przeciwko Skarbowi Państwa poszło o krok dalej. Jak ustalił Business Insider Polska, przedstawiciel centrum handlowego i właściciel siłowni domagają się odszkodowań. Żądane kwoty to suma strat i utraconych korzyści. Ich wysokość to odpowiednio: 215 000 zł i 458 000 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Zadłużenie branży HoReCa rośnie. W najtrudniejszej sytuacji drobni przedsiębiorcy

Inną taktykę przyjęło 45 firm z branży turystycznej, które postanowiły wspólnie upomnieć się o swoje prawa. Reprezentowani przez Kancelarię Dubois i Wspólnicy przedsiębiorcy na początku stycznia wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa za szkody wywołanie wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności.

Z informacji Business Insider Polska wynika, że członkowie rządu są świadomi naruszenia Konstytucji.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier