Z tego artykułu dowiesz się:

PKO Bank Polski rozpoczął współpracę ze startupami z Poland ClimAccelerator i testuje sześć innowacyjnych rozwiązań w obszarze ESG.

Wśród uruchomionych pilotażowo usług znalazły się kalkulatory do liczenia śladu węglowego, aplikacja do budowania odpowiedzialnej kultury organizacji w zakresie ochrony klimatu i rozwiązanie do analizy floty pod kątem ograniczenia jej negatywnego wpływu na klimat.

To kolejne działania zrealizowane w ramach autorskiej platformy współpracy ze startupami Let's Fintech with PKO Bank Polski!
PKO Bank Polski nawiązał współpracę z sześcioma startupami wspieranymi przez Poland ClimAccelerator, którego bank jest partnerem i testuje dostarczane przez nie innowacyjne rozwiązania w obszarze ESG. Wśród nich znalazły się cztery kalkulatory śladu do liczenia śladu węglowego dedykowane klientom z segmentu firm i przedsiębiorstw dostarczane przez startupy: Redigo Carbon, Envirly, Plan Be Eco i Responsiblee. Bank testuje również aplikację do liczenia śladu węglowego pracowników stworzoną przez Terbit oraz narzędzie do analizy floty pod kątem ograniczenia jej negatywnego wpływu na klimat.

- Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest ważnym elementem strategii PKO Banku Polskiego. Dlatego pod koniec 2022 roku nawiązaliśmy współpracę z Poland ClimAccelerator i wspólnie pomagamy rozwinąć skrzydła najbardziej perspektywicznym startupom z innowacyjnymi pomysłami na rozwiązywanie wyzwań w obszarze ESG. Dzięki połączeniu atutów akceleratora i bankowych zdolności do sprawnego wdrażania innowacji, nawiązaliśmy współpracę z sześcioma startupami, które będą wspierały nas i naszych klientów w ograniczaniu wpływu działalności na klimat – powiedział Konrad Ozdowy, menadżer w Biurze Innowacji PKO Banku Polskiego.

Bank kształtuje proklimatyczne postawy wśród pracowników

Bank testuje rozwiązanie, które wspiera jego pracowników w dbaniu o klimat. Pomoże w tym aplikacja stworzona przez startup Terbit. Umożliwia ona liczenie śladu węglowego pracowników i zachęcanie ich do jego ograniczania, np. poprzez korzystanie z ekologicznych środków transportu podczas dojazdu do pracy. W pilotażu bierze udział 300 pracowników PKO Banku Polskiego. Jeśli wypadnie on pomyślnie, obejmie szerszą grupę. Docelowo bank chciałby wynagradzać najbardziej zaangażowanych pracowników dodatkowymi punktami w systemie kafeteryjnym MyBenefit, które będą mogli wykorzystać na zakup produktów i usług w punktach partnerskich.

CZYTAJ TAKŻE: 23 proc. firm wierzy, że koniunktura się znacząco poprawi się w I kwartale. Najwięcej pesymistów wśród mikrofirm

Innowacyjne kalkulatory śladu węglowego dla firm i przedsiębiorstw

PKO Bank Polski chce także wspierać swoich klientów w raportowaniu ESG oraz we wdrażaniu rozwiązań ukierunkowanych na ograniczanie negatywnego wpływu ich działalności na klimat. Jednym z takich działań jest pilotażowe udostępnienie czterech kalkulatorów śladu węglowego stworzonych przez startupy: Redigo Carbon, Envirly, Plan Be Eco i Responsiblee. Rozwiązania dedykowane są klientom z segmentu firm i przedsiębiorstw. W ramach pilotażu korzystanie z rozwiązań udostępnione zostało 200 firmom. Kalkulatory ułatwiają mierzenie i raportowanie śladu węglowego w Zakresach 1, 2 i 3, a dzięki temu – pomagają również w budowaniu świadomości na temat wpływu działalności na klimat i podejmowaniu odpowiednich działań, aby go ograniczyć.

Narzędzie do analizy floty pod kątem ograniczenia negatywnego wpływu na klimat

Pilotażowo bank nawiązał również współpracę ze startupem VivaDrive. To innowacyjna firma specjalizująca się w zarządzaniu flotą pojazdów i mobilności, oferująca rozwiązania przyczyniające się do redukcji emisji CO2 i promujące ekologiczne środki transportu. Jej zaawansowane analityczne rozwiązania pomogą PKO Bankowi Polskiemu nie tylko we wdrożeniu zeroemisyjnych pojazdów we flocie banku, ale także na optymalizacji obiegu energii związanej z mobilnością, co przyczyni się do dalszego obniżenia śladu węglowego. Pilotaż obejmie analizę 150 samochodów z floty banku.

Let's Fintech with PKO Bank Polski!

Współpraca ze startupami w obszarze ESG to kolejne działanie zrealizowane w ramach autorskiej platformy współpracy ze startupami Let's Fintech with PKO Bank Polski! PKO Bank Polski od wielu lat wspiera rozwój środowiska innowacji w Polsce. Był partnerem licznych programów akceleracyjnych dla startupów, a w ostatnim czasie objął rolę wiodącego partnera pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla tego typu start-upów „Poland ClimAccelerator".
W ramach „Let's Fintech with PKO Bank Polski!" bankowi eksperci wspólnie z pomysłodawcami technologicznych rozwiązań działającymi w sektorze startupów rozwijają i komercjalizują nowe innowacyjne narzędzia. Dotychczas przeanalizowali oni prawie 5500 zgłoszonych pomysłów i przeprowadzili ponad 50 pilotaży, które dały 25 konkretnych biznesowych wdrożeń. Bank dysponuje także własnym funduszem Venture Capital oraz rozwija także know-how w zakresie technologii takich jak blockchain, sztuczna inteligencja i innych innowacyjnych rozwiązań, które za kilka lat mogą zrewolucjonizować rynek finansowy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier