Spada płynność finansowa firm. Najnowszy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że 53 proc. firm ma środki na przetrwanie ponad 3 miesięcy. Reszta notuje niewystarczający poziom środków finansowych.
Płynność finansowa firm kuleje. W stosunku do maja poziom indeksu płynności finansowej był gorszy o 9 pkt, a względem kwietnia o ponad 17 pkt. Tylko 53 proc. firm deklaruje, że ma pieniądze, które pozwolą im przetrwać dłużej niż 3 miesiące. Im mniejsza firma, tym poziom płynności finansowej słabszy. W grupie najmniejszych przedsiębiorców tylko 43 proc. ma środki, które pozwolą im funkcjonować dłużej niż 3 miesiące.
Zdecydowanie najwyższy poziom płynności finansowej mają firmy handlowe. Wysoka inflacja wpływa na poprawę kondycji tego segmentu biznesu. Na początku roku dobrą kondycję swoich finansów deklarowało 60 proc. firm handlowych. W maju było to już prawie 70 proc. Najszybciej sytuacja pogarsza się w produkcji.
Płynność finansowa związana jest bez wątpienia z kosztami obsługi zadłużenia. A ten element szybko rośnie. Dla co trzeciej firmy dostęp do zewnętrznego finansowania stał się znacznie bardziej skomplikowany.
Z analiz NBP wynika, że sytuacja przedsiębiorstw jest coraz trudniejsza. Przez rosnącą inflację problemem jest wycenianie ofert , obliczanie rentowności i realizowanie kontraktów bez strat.