Z tego artykułu dowiesz się:

Choć Polski Ład to w większości pomysły lub zapisy w projektach ustaw, wielu przedsiębiorców już teraz traci na sztandarowym projekcie rządu. I to z własnej winy. Jak to możliwe? Popatrzmy na kilka przypadków.  

Czy Polski Ład uderzy w biznes?

To pytanie często pojawia się w dyskusjach, nie tylko tych medialnych. Mówią o tym z niemałym przerażeniem sami przedsiębiorcy. I choć faktycznie wiele pomysłów może być trudnych do przełknięcia przez właścicieli małych i średnich firm, często zapominają oni, że cnotą przedsiębiorcy jest cierpliwość i powściągliwość.


Nerwowe ruchy szkodzą zawsze. Trudno zliczyć ilu przedsiębiorców rozpoczyna biznesowe spotkania od dyżurnego tematu pt. „Polski Ład”. Jak wiele długich rozmów telefonicznych między nimi toczy się wokół tego zagadnienia.

Jeśli zatem drogi przedsiębiorco, wyceniasz godzinę swojej pracy na 100 złotych, to w ciągu 30 minut rozmowy na temat krążących w medialnej chmurze pomysłów, straciłeś już 50 złotych. Nie mówiąc już o czasie, który można byłoby przeznaczyć na przygotowanie oferty, szukanie klientów, czy chociażby przewertowanie excela w poszukiwaniu oszczędności lub dodatkowego zysku. To jednak jeszcze nie wszystko.

Jak przygotować firmę na Polski Ład?

To kolejne pytanie, z którym niektórzy właściciele firm już wędrują do doradców podatkowych, czy radców prawnych. Za odpowiedź, która pozwoli na działania wyprzedzające decyzje rządu są w stanie zapłacić niemało. Świetnie! Problem w tym, że na obecnym etapie wartość porady jest praktycznie żadna, bowiem nikt nie wie, jakie ostateczne decyzje zapadną chociażby w kwestii składki zdrowotnej, ryczałtu, opodatkowania.

Firma w Czechach

Decyzję o ucieczce z biznesem do Czech lub założeniem spółki, naprawdę można odłożyć na później.

Rola doradcy czy najlepszego eksperta od consultingu może przypominać w tym wypadku rolę wróżki. Tyle że zamiast kart tarota pojawiają się mniej lub bardziej prawdopodobne opinie, projekty, deklaracje – a nie konkretne akty prawne!

Jesteśmy dalecy od powiedzenia, że do zmian nie warto się przygotowywać. Że nie warto rozmawiać ze specjalistami. Nie. Warunkiem jest jednak znajomość konkretów, a te pojawią się dopiero wtedy, kiedy ustawy w ostatecznym kształcie przejdą przez parlament.

Do tego jeszcze daleka droga i wiele może się zmienić. Przekonaliśmy się o tym nie raz. Może być lepiej, może być gorzej. Ale zapewne nie tak, jak sobie to teraz wyobrażamy.

Strach paraliżuje firmy

I jeszcze jeden przypadek. Przedsiębiorcy, którzy panicznie boją się nadchodzących zmian, gotowi są do wykonywania wielu nerwowych ruchów. Np. są skłonni ograniczyć inwestycje, czy zatrudnienie. Niechętnie wchodzą też z nowymi produktami, lub o zgrozo, bliscy są przebranżowienia lub… przyjęcia złożonej kiedyś przez kogoś propozycji etatu. To często najbardziej brzemienne w skutkach błędy, które generowane są właśnie przez brak spokoju. A pieniądze spokój lubią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

17 05 24

Czy technologia stojąca za krytpowalutami ma szansę zmienić świat? Czym jest i jak działa blockchain?

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów.…
24 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
24 04 24

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
17 04 24

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
16 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
16 04 24

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier