Z tego artykułu dowiesz się:

Choć Polski Ład to w większości pomysły lub zapisy w projektach ustaw, wielu przedsiębiorców już teraz traci na sztandarowym projekcie rządu. I to z własnej winy. Jak to możliwe? Popatrzmy na kilka przypadków.  

Czy Polski Ład uderzy w biznes?

To pytanie często pojawia się w dyskusjach, nie tylko tych medialnych. Mówią o tym z niemałym przerażeniem sami przedsiębiorcy. I choć faktycznie wiele pomysłów może być trudnych do przełknięcia przez właścicieli małych i średnich firm, często zapominają oni, że cnotą przedsiębiorcy jest cierpliwość i powściągliwość.


Nerwowe ruchy szkodzą zawsze. Trudno zliczyć ilu przedsiębiorców rozpoczyna biznesowe spotkania od dyżurnego tematu pt. „Polski Ład”. Jak wiele długich rozmów telefonicznych między nimi toczy się wokół tego zagadnienia.

Jeśli zatem drogi przedsiębiorco, wyceniasz godzinę swojej pracy na 100 złotych, to w ciągu 30 minut rozmowy na temat krążących w medialnej chmurze pomysłów, straciłeś już 50 złotych. Nie mówiąc już o czasie, który można byłoby przeznaczyć na przygotowanie oferty, szukanie klientów, czy chociażby przewertowanie excela w poszukiwaniu oszczędności lub dodatkowego zysku. To jednak jeszcze nie wszystko.

Jak przygotować firmę na Polski Ład?

To kolejne pytanie, z którym niektórzy właściciele firm już wędrują do doradców podatkowych, czy radców prawnych. Za odpowiedź, która pozwoli na działania wyprzedzające decyzje rządu są w stanie zapłacić niemało. Świetnie! Problem w tym, że na obecnym etapie wartość porady jest praktycznie żadna, bowiem nikt nie wie, jakie ostateczne decyzje zapadną chociażby w kwestii składki zdrowotnej, ryczałtu, opodatkowania.

Firma w Czechach

Decyzję o ucieczce z biznesem do Czech lub założeniem spółki, naprawdę można odłożyć na później.

Rola doradcy czy najlepszego eksperta od consultingu może przypominać w tym wypadku rolę wróżki. Tyle że zamiast kart tarota pojawiają się mniej lub bardziej prawdopodobne opinie, projekty, deklaracje – a nie konkretne akty prawne!

Jesteśmy dalecy od powiedzenia, że do zmian nie warto się przygotowywać. Że nie warto rozmawiać ze specjalistami. Nie. Warunkiem jest jednak znajomość konkretów, a te pojawią się dopiero wtedy, kiedy ustawy w ostatecznym kształcie przejdą przez parlament.

Do tego jeszcze daleka droga i wiele może się zmienić. Przekonaliśmy się o tym nie raz. Może być lepiej, może być gorzej. Ale zapewne nie tak, jak sobie to teraz wyobrażamy.

Strach paraliżuje firmy

I jeszcze jeden przypadek. Przedsiębiorcy, którzy panicznie boją się nadchodzących zmian, gotowi są do wykonywania wielu nerwowych ruchów. Np. są skłonni ograniczyć inwestycje, czy zatrudnienie. Niechętnie wchodzą też z nowymi produktami, lub o zgrozo, bliscy są przebranżowienia lub… przyjęcia złożonej kiedyś przez kogoś propozycji etatu. To często najbardziej brzemienne w skutkach błędy, które generowane są właśnie przez brak spokoju. A pieniądze spokój lubią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier