Z tego artykułu dowiesz się:

Ponad połowa naszych rodaków chętnie pije kawę poza domem. Ośrodek ARC Rynek i Opinia stwierdza, że odsetek kawoszy sięgających po ten napój „na mieście” znów rośnie. Oto kilka wniosków z najnowszego badania Café Monitor, które składają się na… kawowy pomysł na biznes.

Kawowy pomysł na biznes

Z tych danych można wyciągnąć wnioski, które mogą pomóc w podjęciu ciekawej biznesowo, a także trafnej decyzji. Kawowy pomysł na biznes nie musi przecież polegać na otwieraniu kawiarni. Rok temu, przy poprzedniej edycji tego badania pisaliśmy o sile ekspresu ustawionego w sklepie, gdzie można kupić ciepłą kawę na wynos. Jak się okazuje, jeśli ktoś zrealizował ten pomysł rok temu, raczej decyzji dzisiaj nie żałuje.

Według badania ARC Rynek i Opinia, aż o 12 punktów procentowych wzrósł w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób, które sięgają po kawę poza domem. Łącznie jest to 54% ankietowanych. Przypomnijmy, rok temu było to 49%, a dwa lata temu, w epicentrum pandemii zaledwie 42%. Ostatni przedpandemiczny raport z 2019 roku wskazywał na 51%. To oznacza, że w 2022 r. został „przebity” również ten wynik, a kawowy biznes rośnie mimo inflacji.

Kawę z mlekiem poproszę

Aż dwie na trzy ulubione rodzaje kaw w Polsce to te z dodatkiem mleka. Co ciekawe aż 62% respondentów sięga po klasyczne mleko z laktozą. Bez laktozy wybiera co 10 badany. Po mleko roślinne sięga zaledwie co dwudziesty respondent.

Dlaczego sięgamy po kawę?

Aż 65% konsumentów twierdzi, że pije kawę, bo lubi jej smak. 52% nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki ulubionego napoju, a to już potężny rynek.

39% uważa, że picie kawy to codzienny rytuał. Tyle samo deklaruje, że filiżanka „czarnej” dodaje energii. Co ciekawe tylko 29% respondentów pije kawę na rozpoczęcie dnia.

Zdaniem eksperta

Opinia Natalii Sieroń z ARC Rynek i Opinia:

W wynikach tegorocznej, już 15 edycji, Café Monitora, zauważalna jest zmiana stosunku Polaków do picia kawy poza domem. Konsumenci, traktujący niegdyś kawę wypitą na mieście jako kofeinowy strzał energii i ratunek przed zmęczeniem, obecnie zmieniają swoje podejście, traktując proces picia kawy na mieście jako swego rodzaju rytuał i przyjemność. I z tego rytuału nie chcą rezygnować, na co wskazuje rosnący z roku na rok procent osób pijących kawę poza miejscem zamieszkania.

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Działalność nierejestrowana 2024. Czeka nas spora rewolucja

Działalność nierejestrowana cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu albo przynajmniej…
działalność nierejestrowana

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier