Według najnowszego raportu SDCM przytaczanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR i Wuzetem regeneracja staje się coraz popularniejsza. Czy to dobry pomysł na biznes? Spójrzmy na liczby. Około 10 proc. części zamiennych do samochodów w UE jest poddawanych regeneracji. Krótko mówiąc, to co się popsuło, nie trafia na śmietnik lub do recyklingu. Wiele elementów jest regenerowanych i może służyć jeszcze przez wiele lat.
Z danych Samaru wynika, że na koniec ub.r. w naszym kraju zarejestrowanych było przeszło 19 milionów osobówek. 70% z nich ma 10 lat lub więcej. Średni wiek aut na naszych drogach to już 15,5 roku. Zresztą, ten wskaźnik stale rośnie.
Spójrzmy więc na statystyczny samochód przeciętnego Kowalskiego. Zjechał z taśmy montażowej gdzieś około 2007 roku. Lata świetności ma za sobą, ale dalej może służyć swojemu właścicielowi. Niestety, co jakiś czas się psuje. Ostatnio coraz częściej. Właściciel na naprawy wydaje coraz więcej. Z jednej strony inflacja dotyka części samochodowych i usług. Z drugiej zaś sprawia, że odmłodzenie domowej floty, trzeba odłożyć w czasie.
CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes: recykling polską specjalnością
Teraz wyobraźmy sobie tego samego Kowalskiego, który u mechanika staje przed wyborem. Z jednej strony, może kupić nowe części i zapłaci według cennika. Z drugiej pojawia się alternatywa – tańsze elementy po regeneracji. W dobie wszechobecnej drożyzny, zgadnijcie, którą opcję wybierze nasz bohater?
Warsztaty specjalizujące się w regeneracji podzespołów mogą liczyć na dobry czas. To jedna z nielicznych gałęzi branży moto, która może liczyć na dobry czas. Według badań portalu Otomoto.pl właściciele aut, których data produkcji przypada na pierwszą dekadę wieku, coraz częściej sięgają po części używane, a także te regenerowane. Dziś mówi się o grupie 12 procent właścicieli pojazdów.
Przytoczmy inną twardą liczbę. Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) ocenia, że tylko w 2020 roku fabryczna regeneracja części do aut zmniejszyła emisję CO2 o 800 tysięcy ton. Nic nam nie mówi ta liczba? To mniej więcej taki ślad węglowy, jaki pozostawia po sobie 120 tysięcy Europejczyków. Mamy wrażenie, że pod takim wskaźnikiem unijni urzędnicy bez wahania kliknęliby przycisk „Lubię to”.
Inny argument leży wśród danych finansowych. Łączna wartość sprzedaży części po regeneracji, tylko w 2021 roku sięgnęła w UE pułapu 4,7 mld Euro, czyli… kilkunastu miliardów złotych.Zużycie surowców w procesie regeneracji jest od 50 do 90 proc. niższe niż w przypadku, w którym produkujemy część od podstaw. Przy dzisiejszym zamieszaniu z łańcuchami dostaw mamy kolejny argument za!