3 min. czytania

Praca zdalna w kodeksie pracy. Złe informacje dla pracodawców

praca zdalna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
27 06 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Praca zdalna w kodeksie pracy może oznaczać nowe obciążenia dla pracodawców. Rekompensata kosztów pracy w domu, okazjonalna praca na odległość, czy kwestie BHP już budzą niepokój w środowisku. Zareagowała Konfederacja Lewiatan.

Praca zdalna a kodeks pracy

Posłowie mocno wzięli się do pracy nad tym, by praca zdalna znalazła swoje miejsce w kodeksie pracy! Doświadczeń z ostatnich dwóch lat mamy aż nadto. Jakoś udało się powiązać koniec z końcem, nawet jeśli w środku biura przydarzyło się ognisko choroby. Było trochę stresu, ale każdy – od szefa do szeregowego pracownika wybijał się na wyżyny elastyczności. Bez gorsetu z przepisów, daliśmy radę. Dziś, gdy pandemia zdaje się odchodzić do przeszłości, praca zdalna ma znaleźć się w kodeksie pracy.

Gdyby, odpukać, miały nadejść nowe fale zakażeń, praca zdalna mogłaby już taka łatwa nie być. Jak zauważa dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan, Robert Lisicki „Regulacje dotyczące pracy zdalnej zawarte w projekcie ustawy postrzegane są przez pracodawców jako sformalizowane i generujące pewne ryzyka, przez co mogą zniechęcić część z nich do tej formy organizacji pracy”.

CZYTAJ TAKŻE: List polecony zniknie na stałe?

Rekompensata kosztów pracy zdalnej

W tym tekście skupimy się na kilku „zapalnych punktach”, które są zapisane w projekcie i budzą uzasadnione obawy. Kontrowersje narosły m.in. wokół zasad ustalania ryczałtu z tytułu rekompensaty kosztów ponoszonych przez pracownika podczas pracy zdalnej. Oczywiście, że jeśli pracownik poniósł konkretne koszty, powinny być one zwrócone. Ale czy koniecznie według recepty wpisanej paragrafami w kodeks pracy? W ocenie Lewiatana najlepiej byłoby, gdyby kwestie zasad takiego zwrotu rozstrzygać na poziomie zakładu, czyli inaczej mówiąc dogadać się.

Autorzy projektu ustawy, w siłę porozumienia najwyraźniej nie wierzą. Konfederacja Lewiatan chce, by umożliwić pracodawcom ustalanie jednej kwoty rekompensaty kosztów pracy zdalnej w stosunku do całej załogi bądź grupy pracowników wykonującej podobne prace, a nie w odniesieniu do każdego pracownika”. Z pewnością takie postawienie sprawy ułatwiłoby cały proces. Pracownik i tak nie byłby stratny. Proponowany w projekcie ustawy mechanizm, można zastąpić prostym rozwiązaniem. To pierwszy postulat pracodawców.

Praca zdalna okazjonalna – jaki wymiar?

Kolejna uwaga, a zarazem pomysł Lewiatana, powinna spodobać się pracownikom. Eksperci chcą by wymiar pracy okazjonalnej zwiększyć z proponowanych 24 dni do 36 dni w każdym roku kalendarzowym.

Charakter pracy w wielu firmach się zmienia. Zmienia się też podejście pracowników oraz ich możliwości wynikające chociażby z postępu technik teleinformatycznych. Pamiętajmy, że praca okazjonalna jest ukłonem w stronę pracowników, by lepiej realizowali swoje potrzeby, także te pozazawodowe.

Postulat nie powinien napotkać na opór po stronie rządu, który promuje umiejętne godzenie pracy z życiem rodzinnym. Lewiatan zauważa, że ten przepis, szczególnie ułatwiłby życie tych osób, które każdego dnia dojeżdżają do pracy wiele kilometrów. W ten sposób zaoszczędziliby sporo czasu i pieniędzy, pamiętając przy tym o swoich obowiązkach zawodowych.

Obowiązkowe uzgadnianie miejsca pracy zdalnej?

Pracodawcy wnoszą również o rezygnację z jeszcze jednego punktu w przepisach. Mowa o uzgadnianiu miejsca pracy zdalnej… i to każdorazowym. Są również za tym, by dodać więcej szczegółów w kwestiach związanych z BHP, a także ustalić specyfikę pracy zdalnej jeśli wynika ona z pracy okazjonalnej, lub wynikającej z nadzwyczajnej sytuacji. Ponadto postulują także wydłużenie terminu wejścia w życie omawianych przepisów.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier